Fri. May 27th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
Poezi

Poezia: Shtëpiza e përrallave

Shtëpiza e përrallave

Shtëpizë e përrallave,
nuk e di ku je,
shfaqesh në një pyll,
zhdukesh bëhesh re…

Herë ngjan me kështjellë,
herë krejt e vogël,
gishtoja troket,
e ti bëhesh gogël.

Djemtë i shndërron në yje,
drenushat në vajza,
humbasin në pyje,
ujqër e fantazma.

Gjyshja aty fle,
e mbulojnë lulet,
fëmijëria ime,
në përrallë lëkundet.

You cannot copy content of this page