Policët do të paguhen për rrezikshmëri e mjekët akoma jo

Policët do të paguhen për rrezikshmëri e mjekët akoma jo
Nga 16 deri në 40 për qind të pagës bazë do të jenë shtesat që do të përfitojnë zyrtarët policorë në rast se hyn në fuqi Projektudhëzimi Administrativ për shtesën e posaçme në pagë për rrezikshmëri të zyrtarëve policorë dhe punonjësve të Inspektoratit Policor të Kosovës (IPK).
Në Policinë e Kosovës, në bazë të Projektudhëzimit që këtë javë ka dalë në konsultim publik, do të ketë nëntë nivele të rrezikshmërisë, shkruan sot Koha Ditore. Ndërkohë që për pjesëtarët e IPK-së ka vetëm një nivel dhe ai është i njëjtë për të gjitha pozitat të cilat, sipas këtij dokumenti, për rrezikshmëri do të përfitojnë 20 për qind të pagës bazë.
Në këtë projektudhëzim nuk është llogaritur kostoja totale e tij. Ndërkohë që në një llogaritje që thuhet se është bërë për nevoja të identifikimit të masës monetare lidhur me pagesën e shtesave mbi pagën bazë prej 20 për qind, për 99 pozita, vlera e shtesës është më e madhe se 174 mijë e 47 euro në vit.
Ndërsa mjekët me gjithë rrezikshmëritë në punë të cilat janë edhe vdekjeprurëse përsëri duket se rrezikshmëria e tyre do të mbetet në “hapësirën e harresave”.
Ky projektudhëzim është derivat i Ligjit për paga në sektorin publik, i cili është paraparë të hyjë në fuqi, në dhjetor të këtij viti. “Ky udhëzim zbatohet për të gjithë zyrtarët policorë, të cilëve mbështetur në ligj dhe në përputhje me pozitën/vendin e punës, sipas strukturës organizative të Policisë, u takon shtesa për rrezikshmëri, siç përcakton Ligji për Pagat në sektorin publik”, thuhet nenin 2 të këtij projektudhëzimi./Ekonomia Online/ Gazeta Shëndeti

Related posts:

Mjeku shqiptar nga Frankfurti: Pas dy vitesh do të qeshim me frikën tonë nga COVID-19
Mbrëmë, në mbledhjen e Qeverisë, morëm disa vendime të rëndësishme: ndalimi i pjesëshëm të qarkullim...
Votat e deputetëve për amendamentet për koeficientët e punëtorëve shëndetësor
Të dashur miq, Sonte nga ora 21:30, jam i ftuar në emisionin “Pressing”, në T7, për të folur për zhv...
Ja ku u krijua Coronavirusi!
Gjermania lehtëson procedurat për punësim, mjekët lëshojnë Kosovën
Agjërimi parandalon shumë sëmundje dhe ripërtërin metabolizmin e organizmit
Takimet e psikiatërve shqiptarë në Zvicër, shembull bashkëpunimi të mirëfilltë
Ortopedët nuk thyhen as pas presioneve, vazhdojnë grevën fuqishëm
Ide për të inkurajuar jetesën aktive
Mjekët kërkojnë rrugën për pavdekësinë: Dihet kur do të bëhet transplantimi i parë i kokës
Kanella bën mrekulli në trupin tuaj!
Gjykata Kushtetuese konfirmoi atë që kemi thënë nga fillimi se vendimi për kufizimin e lëvizjes së q...
Pafuqi dhe gërdi
Covid 19 will go away as all exposed eventually get immune.. we just need to sacrifice with social d...
Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro
Epidemiologu suedez kundër planit të qeverisë: Shumë njerëz po vdesin
Koronavirusi, 259 viktima/ Mjekët: Virusi mund të pësojë mutacion dhe të përhapet
Dr.Istref Plakolli: Përdorimi dhe rëndësia e Acetaminofenit
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, ka pritur sot në takim...
Vitamina D- Roli dhe rëndësia e saj
Kompania izraelite BATM Advanced prodhon setin mjekësor diagnostikues të koronavirusit
Paralajmërojnë sindikatat: Pagat me rritje ose nisim grevën
Një rast i dyshuar për coronavirus në QKUK - Lajmi i fundit
Çka është fruthi? - Sëmundjet ngjitëse
Pastrimi sezonal përmirëson shëndetin tuaj
#PCR #TESTING
Çfarë është Echo e gjirit?
Çka është Praktikanti?
Gëzuar Pashkët katolike, një ndër festat më të mëdha për të gjithë besimtarët e krishterë. Kjo festë...
Më 7 prill 1999, në luftë për t'i shpëtuar bashkëluftëtarët e tij ka rënë heroikisht Xhevat Dem...
Albinfo.at – Aktualiteti i Shqiptarëve në Austri
Shkelja e fshehtësisë së procedurës
Gjermania kërkon Mjekë shqiptarë
Mirë se vini në “Universin e Lindës”
Mjekët dhe infermierët e QSUT nuk marrin rrogat: Shteti po tallet
Ja sa dënohet puna e detyruar!
Ikja e mjekëve vazhdon: mbi 150 në këtë vit
Ekipit të mjekësisë i shtohen tetë mjekë të rinj
Ftohen të lindurit në vitin 2002 nga Prizreni që të vaksinohen sipas kalendarit të obliguar
Skandaloze: Emrat e pacientëve keqpërdoren për analiza nga ana e infermierëve dhe infermiereve
Ja çfarë fjalë epike shkruan Mjeku për Adem Jasharin!
Gjoba të ashpra për ata që regjistrohen në “Kurzarbeit” e gjinden duke punuar
Ja 3 mjeket italiane që arritën të izolojnë koronavirusin
A është rrezik nëse bebja e ka kërthizën rreth qafës❓
Lajmërimi apo kallëzimi i rremë
10 shprehitë e njerëzve të fortë mendërisht
Familjarët e të moshuarit e lan vet në Emergjencë
Soridiet shërbejnë për shumëzim te:
Kirurgët vazhdojnë t'a braktisin QKUK-në - kësaj here dy përnjëherë
Dr.Besnik Ibishi: Këshilla para se me dhënë gjakun për analiza
Kirurgët meritojnë përkrahje të plotë në realizimin e kërkesës së tyre për rritje të rrogës
Ligji për Sigurime Shëndetësore mbeti vetëm në letër
Çka është Transplanti i veshkave?
Shkencëtarët kanë gjetur diçka të çuditshme në eshtrat e të rinjve
Dr.Desaret Murati: Aftet (ulçerat) e gojës,mjekimi i tyre shtëpiak
Stafi i Klinikës Infektive vazhdon të kujdeset 24-orë për pacientët e dyshuar dhe diagnostikuar me C...
26 marsi nuk është një datë e zakonshme. Është datë që risjellë trishtim e dhembje. Na e përkujton t...
Filantropi Lazim Destani ndihmon familjet në nevojë në Maqedoni
Përsëri specializantët ankohen se nuk janë paguar
Ndalni këta mashtrues! Tregtarë të pacipë që fitojnë edhe nga epidemitë!
Ja 5 arsyet pse femrat nuk shijojnë seksin
Gjysma e popullit janë 'Albina'. Këtu është problemi Juaj. Nuk po e lëni Albinin m'u...
Ja pse patatet e skuqura janë kancerogjene
Vizita sistematike shëndetësore për nxënësit e shkollave në Kryeqytet
Koronavirus, gati vaksina nga Izraeli
Kina gënjeu për COVID-19, publikohet dokumenti sekret me shkeljet e bëra
Venosklerozë
Si mund ta kalojmë kufirin Zvicër-Gjermani në kohë pandemie?
Dhëndri i shqiptarëve zgjidhet President i Parlamentit të Republikës së Gjenevës
Vertebrat cervikale
Ja pse duhet të flini menjëherë pas punës!
Mjekët e huaj zgjedhin Shqipërinë
Ismaili: Kosova mund të mbetet pa mjekë pas vendimit të Kushtetueses
New original investigation from researchers at @MayoClinic and American Board of Anesthesiology: Sub...
Ministrja: Do të riatdhesohen edhe ata që kanë humbur jetën
Vendet në të gjithë botën po vuajnë për mungesën e infermierëve
Ekipi i Sigurisë Diplomatike ndihmon në riatdhesimin e shqiptarëve
“Nuk ka COVID që e zhduk plagën qelbrrjedhëse”, Tritan Kalo mesazh të fortë politikës: Koha postkovi...
Objekti ku gjendet Sindikata e Shëndetësisë dyshohet se është pronë e Blerim Sylës
Gjykata Kushtetuese
Një ndër masakrat e rënda, të kryera nga policia dhe ushtria serbe kundër popullatës shqiptare në pr...
Ulet numri i viktimave në Itali. Vazhdon bilanci negativ në Britani e SHBA
Nenonatologjia furnizohet me 13 inkubatorë dhe dhe 5 infratavolina
Dr.Talat Pallaska: Pionieri dhe doajeni i lëmisë së ORL në Kosovë
Pse po shtrembërohen faktet për Shëndetësi?
Dr.Asllan Tahiraj:Koronavirus, ose ‘‘virusi me kurorë‘‘
Avokati i Popullit pritet t’i lë 60 mijë kosovarë pa rritje pagash, por të hyrat e tij janë astronom...
Qeveria Kurti shfuqizon vendimin e Qeverisë Haradinaj për rritjen e pagave për vete
Njoftim: Riatdhesimi i qytetarëve shqiptarë që ndodhen në SHBA
Donning gear to protect against COVID-19
Tmerruese: Sipas “Presheva Jonë”, mbi 100 mijë prostituta shqiptare në rrugët e Europës! A është e m...
Skandaloze: Injeksionet dhe infuzionet që shkruhen në Ordinanca private po administrohen në ambulant...
Rama sqaron shpërblimin për mjekët që luftojnë COVID-19, ja kush përfiton
Eksperti zviceran: Koronavirusi, më pak i rrezikshëm se gripi “normal” sezonal
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, priti sot në takim amb...
Sëmundjet kronike të veshkave tek të moshuarit
Virusi Corona, në qytetet kineze ka edhe shumë shtetas shqiptarë
Pacientët do të qëndrojnë në vetizolim për një kohë para operacionit
Çka është Kolesteroli?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Gazeta Infermierët: Sylës i shkoj jeta duke kërcënuar

Sat Nov 30 , 2019
Blerim Syla sot në një intervistë për Ekonomia Online paralajmëron kolaps të shtetit nëse në dhjetor s’dalin pagat me rritje. Ndaj kësaj deklarate ka reaguar faqja në Facebook “Gazeta Infermierët” ku sipas kësaj Gazete Syla kërcënoi infermierët dhe ende i kërcënon, kërcënon shtetin, institucionet, kërcënon të gjithë. Lexo postimin e […]