Politikanët amerikanë e shohin Tik-Tok si një kërcënim, ja çfarë thonë specialistët për të

loading...

Aplikacioni me video të shkurtra TikTok është bërë shpejt një pjesë kryesore e kulturës popullore në SH.B.A., duke shërbyer si një platformë për memet virale, si dhe satirën politike dhe aktivizmin.

Facebook, forca mbizotëruese në mediat sociale, është përpjekur të kopjojë aplikacionin, por deri më tash kjo s’ e ka ngadalësuar ngritjen e saj të shpejtë, shkruan CNN.

Por tani TikTok përballet me kërcënimin më të drejtpërdrejtë për zgjerimin e tij në SHBA – jo nga një konkurrent, por nga qeveria amerikane. Presidenti Donald Trump tha të martën se administrata e tij po “analizon” për të ndaluar aplikacionin, i cili është në pronësi të kompanisë kineze “ByteDance”, duke pohuar vërejtjet të hënën nga Sekretari i Shtetit Mike Pompeo.

Është vetëm shembulli më i fundit i një profili me pëlqyeshmeri të lartë qe jep alarmin në Washington në lidhje me aplikacionin që është i popullarizuar në mesin e përdoruesve të rinj në SH.B.A., ku TikTok është shkarkuar 165 milion herë. Kritikët e tjerë të shquar kanë theksuar më parë se TikTok paraqet një kërcënim të mundshëm për spiunazh. Vitin e kaluar, Udhëheqësi i Minoriteteve të Senatit Chuck Schumer dhe senatori republikan i Arkansasit Tom Cotton thirrën komunitetin e inteligjencës për të vlerësuar rrezikun që TikTok mund të paraqesë për sigurinë kombëtare.

TikTok i ka anashkaluar ato pretendime, duke i cilësuar “të pabaza”. Për të nënvizuar pavarësinë e saj nga Kina, TikTok ka cituar CEO-in e saj të punësuar së fundmi, dhe tha se “asnjëherë s’ i ka dhënë të dhënat e përdoruesit qeverisë kineze, as s’ do ta bënim këtë Vetëm po të kërkohet”.

SH.B.A. s’ është vetëm në përpjekjen për të ndaluar TikTok. Gjithashtu edhe India tha këtë javë se do të ndalojë TikTok dhe aplikacione të tjera kineze pas një përleshjeje të përgjakshme kufitare midis ushtarëve indiane dhe kinezë.

Edhe pse drejtuesit si Pompeo e kanë përshkruar TikTok si një rrezik të qartë dhe të pranishëm, shumë në komunitetin e sigurisë kibernetike thonë se realiteti është më kompleks. kurse TikTok mund të shndërrohet në një kërcënim të qartë për sigurinë e SHBA nën skenarë të caktuar, thonë ata, rreziku aktualisht është kryesisht hipotetik ose indirekt. Disa analistë gjithashtu thonë se çështja është e komplikuar nga qasja agresive e Trump ndaj Kinës në përgjithësi – argumentimi i situatës është një reflektim i përparësive politike të administratës. specialistët kanë ngritur shqetësime të ngjashme në lidhje me afrimin e Trump ndaj Huawei, gjigandi kinez i teknologjisë, duke thënë se Trump ka analizuar në mënyrë jo të duhur sigurinë kombëtare me negociatat tregtare.

“Administrata Trump ka marrë pothuajse një përqasje pak a shumë për të trajtuar këto çështje, ngaqë duket se sa më shpejt që një kompani kineze është në lajme, krejt papandehur që bëhet objektivi i ri,” tha Justin Sherman , një bashkëpunëtor i Nismës për Statistikat e Cyber ​​në Këshillin e Atlantikut. “Duket shumë e pamundur që po mendoni të vazhdoni për strategjinë afatgjatë, dhe ka shumë më shumë të ngjarë që përqendrimi në vend të kësaj të jetë në këtë sulm të motivuar politikisht ndaj një aplikacioni ngaqë është një aplikacion në pronësi kineze, edhe Vetëm po të ka pyetje të vërteta të sigurisë. ”

Pikepytja drejtuar Kinës

Për të kuptuar pse politikëbërësit shikojnë TikTok si një rrezik, ndihmon të dini se si funksionon kompania. TikTok është në pronësi të fillimit më të vlefshëm në botë, një kompani kineze e quajtur “ByteDance”. Por TikTok s’ operon në Kinë dhe funksionon si një filial i pavarur.

Shqetësimi kryesor i politikëbërësve është se ByteDance mund të detyrohet t’i dorëzojë të dhënat e TikTok mbi përdoruesit e SH.B.A.-së në qeverinë Kineze, sipas ligjeve të vendit për sigurinë kombëtare. TikTok ka thënë se ruan të dhënat e përdoruesve amerikanë në serverët me bazë në SH.B.A. që s’ janë subjekt i ligjit kinez; skeptikët argumentojnë se pronari i TikTok, ByteDance, është në fund të fundit një biznes kinez që ende shihet në Pekin.

Por disa ekspertë të sigurisë i thanë “CNN Business” se, megjithëse lidhjet e TikTok me një kompani private kineze janë të denjë për shqetësim, aplikacioni thjesht s’ do të ishte aq i dobishëm për spiunazhin.

“Eshte me se e drejtë të jemi dyshues për kinezët,” tha James Lewis, nënkryetar i lartë në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare, një grup i mendimit të sigurisë. “Por s’ jam i sigurt se TikTok është një mjet i mirë inteligjence për ta”.

Ashtu si disa aplikacione të tjera të mediave sociale dhe kompani teknologjike, TikTok automatikisht mbledh informacionin e përdoruesve, adresat IP, identifikuesit unik të pajisjes dhe përmbajtjen e mesazheve brenda aplikacionit, sipas politikës së tij të krijimit. Kjo është një shumë e të dhënave qe ne dukje duket normale, por informacioni mund te jete shumë më i ndjeshëm – dhe potencialisht më i dëmshëm për sigurinë kombëtare – Sipas Lewis.

Edhe Vetëm po të TikTok mblodhi sa nevojitet nga lloji i duhur i të dhënave nga njerëzit e duhur për të paraqitur një kërcënim unik, s’ është e garantuar që qeveria kineze do të jetë në gjendje ta përdorë atë lehtë. Ligjet e sigurisë kombëtare të Kinës përmbajnë më shumë zona gri sesa shumë njerëz e kuptojnë, sipas Samm Sacks, një shok i vjetër në Shkollën Juridike Yale i cili ka studiuar ligjet kineze. Kompanitë kineze kanë rezistuar me sukses ose hedhur pengesa në kërkesat e Pekinit për të dhëna në të kaluarën, u tha Sacks ligjvënësve në një seancë në Senat në Mars.

“Qeveria kineze s’ ka domosdoshmërisht hyrje të pahijshme në kohë reale në të tëra kompanitë,” tha Sacks në dëshminë e saj. “Aktorët e korporatës kineze s’ janë sinonim i qeverisë kineze ose Partisë Komuniste Kineze dhe kanë interesat e tyre tregtare për t’u mbrojtur.”

 

Shqetësimet për të metat e sigurisë

Një raport teknik alarmues për TikTok këtë vit vetëm ka shtuar shqetësimet në lidhje me sigurinë e tij, megjithëse specialistët thonë se ekziston një dallim i rëndësishëm midis identifikimit të boshllëqeve individuale të sigurisë dhe etiketimit të diçkaje një kërcënim për sigurinë kombëtare.

Në janar, një ekip studiuesish të sigurisë njoftuan se kishin gjetur disa dobësi në TikTok. N llogarit s’ lihen të hapura, aty mund të jete mundesia qe sulmuesit të kene kontrollin e llogarive TikTok, të ndryshojnë cilësimet e permbajtjes në videot e TikTok, të ngarkojnë video pa leje dhe të marrin të dhëna të përdoruesit siç janë adresat e postës elektronike.

Zbulimi ngriti pyetje të rëndësishme në lidhje me aftësinë e TikTok për të mbrojtur privatësinë e përdoruesit. Por inxhinierët e ndërmarrjeve u dukën të operonin me mirëbesim, sipas Oded Vanunu, një specialist i sigurisë në Check Point Research, i cili drejtoi grupin e studiuesve që njoftuan gjetjet. TikTok, tha se ata jane gjithnje a me te motivuar qe te permirsojn te metat e aplikacionit.

“Ata ishin të shqetësuar për optikën, dhe njerëzit e tyre PR, kishte një problem atje”, tha Vanunu. “Por nga këndvështrimi ynë ata ishin shumë të lumtur për të marrë këtë lloj informacioni dhe ishin të lumtur që bashkëpunuan.”

I pyetur Vetëm po të dobësitë që ai gjeti mund të japin arsye për pretendime qe TikTok s’ mund të besohet, Vanunu tha se të metat e sigurisë janë diçka që të gjitha kompanitë e softuerit merren me të, madje edhe ato të mëdha. Dallimi, tha ai, është se TikTok është një kompani relativisht e re dhe pa përvojë.

“TikTok është e angazhuar për të mbrojtur të dhënat e përdoruesve,” tha TikTok në një deklaratë në kohën e zbulimit. “Ashtu si shumë organizata, ne inkurajojmë studiuesit e përgjegjshëm të sigurisë të zbulojnë privatisht dobësitë e ditës zero për ne.”

Shqetësimi më i madh me TikTok

Edhe kurse specialistët teknikë përshkruajnë rrezikun e spiunazhit të TikTok në terma kryesisht teorikë, politikëbërësit argumentojnë se TikTok ende mund të kërcënojë interesat e SHBA në mënyra më të buta – duke ndikuar në bisedën globale në platformën e saj. Dhe në këtë drejtim, paralajmërojnë disa ekspertë, rreziku tashmë po ndihet.

TikTok është përballur me kritika në rritje, për shembull, për tretmanin e përmbajtjes që është kritike për qeverinë kineze. Vitin e kaluar The Guardian raportoi për dokumente të dala se ajo tha se udhëzuesit e moderatorëve do të kapnin kritikat e socializmit dhe Sheshin Tiananmen. ByteDance i tha The Guardian në atë kohë që ato udhëzime ishin të vjetruara.

Në Nëntor, akuzat për censurë të motivuar politikisht u rritën kur disa ish-punonjës amerikanë të TikTok i thanë Washington Postit qe ata shpesh ndjeheshin nen presion për të kapur videot që kolegët e tyre në Pekin i gjenin subversivë, duke bërë që Schumer dhe Pambuk të shprehin shqetësime në letrën e tyre për zyrtarët e inteligjencës .

TikTok ka thënë që përmbajtja e tij dhe politikat e moderimit janë zhvilluar nga një ekip i punonjësve amerikanë dhe se politikat s’ ndikohen nga asnjë qeveri e huaj. Investitorët e TikTok përfshijnë emra të mëdhenj ndërkombëtarë si Sequoia Capital dhe Softbank, dhe në maj, kompania punësoi Kevin Mayer, një ish-ekzekutiv i Disney, si CEO i TIKTOK

Përveç kufizimit të disa fjalimeve, TikTok mund të shndërrohet në një platformë kryesore për të krijuar rrezik.

Krijuesit e politikave dhe specialistët e sigurisë kanë frikë. Raportet tashmë kanë gjetur teoricienët e komplotit Pizzagate në platformë dhe përdorues që përhapin pretendime të rreme për Coronavirusin. Dhe Vetëm po të TikTok do të pësonte një shkelje të të dhënave, tha Vanunu, do të ishte shumë më e lehtë për të synuar përdoruesit me informacion fals që mund të nënvlerësonte demokracinë Amerikane.

Kështu që trajtimi i përmbajtjes dhe i të dhënave të përdoruesve të TikTok mund të dobësojë me siguri fuqinë dhe ndikimin e SH.B.A.-së, thonë specialistët, por më abstrakte sesa të spiunojnë drejtpërdrejt zyrtarët qeveritarë ose të monitorojnë lëvizjet e trupave.

Kjo thotë më shumë për mungesën e politikave të SH.B.A.-së për rregullimin e të dhënave, privatësisë dhe platformave sesa në lidhje me TikTok, thanë shumë prej tyre.

“Unë mendoj se njerëzit janë duke përzier shumë vlera të ndryshme këtu në lidhje me të drejtat e njeriut, intimitetin, censurimin – dhe është në rrezik të përfshihen në një argument sigurie”, tha Karl Grindal, një specialist i sigurisë në internet në Georgia Tech.

 

Përktheu -Denis Ibishiloading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *