pranë 14 mijë raste aktive me COVID-19 në Kosovë


Që nga 13 marsi i -ës kur edhe janë paraqitur dy rastet e para pozitive me COVID-19, s’ i të infektuarve me këtë virus ka shkuar në 92 mijë e 198 raste.

Në të dhënat ditore të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK) bëhet e ditur se nga infektimi me virusin korona janë 1 mijë e 894 qytetarë që humbën jetë.

Aktualisht në vend janë 13 mijë e 902 me COVID-19.

“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 4.033 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 793 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 10 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. janë nga komunat: Ferizaj 2 raste (87, 76 vjeç), 2 raste (81, 61 vjeç), 2 raste (84, 73 vjeç), Deçan 1 rast (76 vjeç), 1 rast (73 vjeç), Lipjan 1 rast (84 vjeç) dhe Podujevë 1 rast (82 vjeç). Numri total i rasteve pozitive është 92.198 raste nga 434.893 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.894 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 755 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 76.402 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 13.902”, thuhet në njoftimin e fundit e IKShPK-së.

Sërish e Prishtinës ka shënuar më së shumti rraste pozitive.

janë nga komunat: 266 raste, 77 raste, Gjakovë 59 raste, 50 raste, Ferizaj 48 raste, Podujevë 34 raste, 31 raste, 25 raste, Vushtrri 23 raste, Viti 22 raste, Fushë- 18 raste, Obiliq 18 raste, Lipjan 15 raste, 14 raste, 12 raste, 11 raste, 10 raste, Deçan 9 raste, 9 raste, Shtime 9 raste, 9 raste, Drenas 7 raste, 4 raste, 4 raste, Novobërdë 4 raste, Graçanicë 2 raste dhe me nga një rast komunat Dragash, Hani i Elezit dhe Skenderaj.

Postime të ngjashme