pranë 69 mijë të infektuar që nga rastet e para me Covid-19 në Kosovë

loading...


ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, janë testuar gjithsej 3.454 mostra të marra nga ShSKUK-ja dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 426 raste pozitive.

Sipas institutit, brenda 24 orëve janë raportuar 3 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.

janë nga komunat: 1 rast (81 vjeç), 1 rast (59 vjeç), Prizren 1 rast (78 vjeç). Numri total i rasteve pozitive është 68.777 raste nga 303.652 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.595 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 205 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 59.643 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 7.539. janë nga komunat: 172 raste, 36 raste, Gjakovë 32 raste, Ferizaj 27 raste, Gjilan 26 raste, 20 raste, Fushë- 13 raste, Prizren 13 raste, Lipjan 9 raste, 9 raste, 8 raste, 8 raste, 8 raste, 6 raste, Shtime 6 raste, Viti 6 raste, Drenas 5 raste, 5 raste, 3 raste, Kaçanik 3 raste, 3 raste, 2 raste, 2 raste dhe me nga një rast komunat Dragash, , dhe ”, thuhet në njoftimin e institutit, i cili rekomandon për mbulimin e gojës dhe hundës me maskë.

Postime të ngjashme