Thu. Jul 7th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Gjumi për prindërit e ri s’ i kthehet normalitetit deri në gjashtë vjet pas lindjes së fëmijës së parë, thotë studimi më i ri.

Sipas studimit, nënat del se bëjnë më shumë se baballarët në kujdesin ndaj foshnjave gjatë natës.

Studimi është kryer nga Universiteti McGill i cili ka hulumtuar gjumin tek 111 prindër për rreth dy javë, pasi atyre u kishte lindur foshnja, për të parë se si dallonin sjelljet ndërmjet prindërve.

Befasisht studiuesit kanë vërejtur se nënat të cilat po rrisnin fëmijën e tyre të parë bëjnë gjumë më të mirë se ato që e kishin fëmijën e dytë apo të tretë, shkruan Daily Mail, transmeton koha.net.

Nënat me vetëm një bebe raportohet se bëjnë gjumë më të mirë dhe me më pak ndërprerje gjatë natës se ato që kanë më shumë fëmijë.

në atë kohë sa i përket baballarëve, tek ata s’ është vërejtur ndryshim i gjumit në varësi nga numri i fëmijëve që kanë.

[ad_2]

Leave a Reply

You cannot copy content of this page