Prishtinë: Hajni zihet në flagrancë rrahë policët


Nxënësit e arsimit profesional e kanë të vështirë të mbajnë praktikë profesional tek bizneset e vendit.

Kjo sipas auditorit ndodhë për shkak që institucionet e arsimit profesional s’ kanë memorandume bashkëpunimi me bizneset.

“Praktikë e mirë e evidentuar tek të gjitha IAAP-të është që ato lidhin marrëveshje apo memorandume bashkëpunimi dhe realizojnë praktikën profesionale nëpër biznese me veprimtari të cilat janë në përputhje të plotë me profilet që ato ofrojnë. Pavarësisht këtyre, ka pasur raste kur për profile të caktuara, IAAP-të s’ kanë pasur asnjë marrëveshje me biznese dhe si rrjedhojë nxënësit e atyre profileve s’ i janë nënshtruar praktikës profesionale në teren”, ka bërë të ditur auditori në raportin vjetor për arsimin dhe aftësimin profesional.

Auditori ka theksuar se gjendje më e mirë sa i përket realizimit të praktikës profesionale në biznese është evidentuar në 4 shkollat që janë nën menaxhimin e Agjencisë dhe sipas tyre,  kjo është arritur edhe për faktin se këto IAAP janë përkrahur shpesh herë nga donatorë të ndryshëm.

Sipas raportit të ZKA-së, procesi i praktikës profesionale në biznese është përcjellë me mangësi të tjera të cilat kanë vështirësuar ende më shumë realizimin me sukses të këtij procesi.

“Mangësitë e tilla përfshijnë: Në shumicën e marrëveshjeve apo memorandumeve të bashkëpunimit në mes të IAAP-ve dhe bizneseve s’ është i përcaktuar aspak numri i nxënësve që do të përfshihen në praktikë profesionale, orët e parapara për t’iu alokuar praktikës profesionale s’ përmbushen për asnjërën nga klasat, monitorimi i praktikës profesionale nga IAAP-të është shumë i dobët pasi që është më shumë i natyrës teknike/administrative se sa përmbajtësore”, thuhet më tej.

Tutje ZKA thotë se një prej shkaktarëve kryesor që procesi i praktikës profesionale përcillet me vështirësi dhe mangësi të shumta është mungesa e një subjekti ndërmjetësues që do të ishte përgjegjës për koordinimin e bashkëpunimit në mes të IAAP-ve dhe bizneseve.

“Zyra për bashkëpunim me biznese është e paraparë edhe me Ligjin për AAP për t’u themeluar, mirëpo një zyrë e tillë ende s’ është themeluar. Marrëveshjet dhe memorandumet e mirëkuptimit lidhen në mes të menaxhmentit apo mësimdhënësve të IAAP-ve dhe bizneseve dhe një gjë e tillë nevojitet përmendur se është vullnetare dhe jo obligative”, ka theksuar auditori.

Auditori ka theksuar se monitorimi i dobët i praktikës profesionale ka ardhur si rezultat i mungesës së prezencës së mësimdhënësit të lëndës apo personit përgjegjës të IAAP-së gjatë kryerjes së praktikës profesionale.

Po ashtu, është evidentuar se përgjegjësi kryesore e bizneseve që pranojnë të kenë nxënës për kryerjen e praktikës profesionale është raportimi tek IAAP-të për vijueshmërinë e nxënësve dhe në raste të rralla raportimi për ndonjë nxënës që mund të tregojë aftësi më të dalluara se të tjerët.

“Pra, s’ ka raporte të detajuara të cilat do të tregonin se punët që janë kryer gjatë praktikës profesionale korrespondojnë me plan programin mësimor të atij profili dhe me aftësitë e parapara për t’u përfituar nga nxënësit”, thuhet më tej.

“Monitorimi i dobët i nxënësve gjatë kryerjes së praktikës profesionale ka rezultuar shpesh herë në dukuri negative. siç është mos prezenca e një numri të madh të nxënësve në mbajtjen e praktikës profesionale pavarësisht që kanë qenë të caktuar nga shkolla për të marrë pjesë”, është thënë në raport.

 

The post Veseli: Ta ruajmë njëri – tjetrin appeared first on Raporto Korrupsionin! KALLXO.com.

Related posts:

Djali po dyshohet se vrau nënën e tij në Ferizaj
Digjet vetura në Vushtrri
Dy të arrestuar se hynë ilegalisht në Kosovë nga Maqedonia e Veriut
Ministria e Inovacionit dha para për disa biznese që s' u hapën asnjëherë
Vrasje në Ferizaj, dyshohet se viktima është 82 vjeçare
Prishtinë, burri sulmon fizikisht gruan
Podujevë, plumbi qorr bie mbi veturë
Gjendja e nivelit të ujit në Liqenin e Përlepnicës në Gjilan
Kryeprokurori i Gjakovës s' deklaron asnjë cent  para të gatshme
Organizon aheng në kohë pandemie, i iniciohet rasti në Polici
Ujësjellësi tregon sa u rrit niveli i ujit në Batllavë e Badoc pas shiut
Mosmarrëveshje për veturë, kanoset me vdekje burri në Drenas
Konflikt për pronë në Prishtinë, burri goditet me mjet të fortë
Testimi për COVID-19 në Kosovë edhe në laboratorët privatë
Nisë pagesa e 170 eurove për qytetarët dhe bizneset
Shtëpia, banesa dhe veturat e Ardian Gjinit
Policia shqiptoi mbi 1 mijë gjoba në trafik për 24 orë
Parashikimi i motit për këtë javë
Gjermania shënon vetëm një viktimë nga COVID-19 për 24 orë
SHKOLLA SHQIPE NË ZVICËR PO JU PRET!
Plagosen me thikë babë e bir në Fushë Krujë, kapet i dyshuari
Këto lagje të Prishtinës do të mbesin pa rrymë nga mesnata deri në mëngjes
Java e zezë, 78 të vdekur nga COVID-19
Prizren, shoferi i dehur kërcënon policët
Muriçi pritet t’i bashkohet ish-kampionit të Premier Ligës
​Qershitë shërojnë reumën dhe cermën
Situata me pandeminë, vendi po shkon shpejt drejt krizës humanitare
Hidhet me parashutë nga qafa e Llogarasë, lëndohet 39-vjeçari nga Tirana
Gjakovë, një grua keqtrajtohet psikikisht
VIDEO: Gërmi, gjarpri në shteg të këmbësorëve
Bullgaria arreston një person që dyshohet se sulmoi një gazetare të REL-it
VIDEO: Prishtinë, digjet një shtëpi
Projekti për shkëmbim të territoreve ka humbur jetën, por jo ideja
Profesionistet nga diaspora, iniciativë për të ndihmuar gratë shqiptare
Në ShBA, mbi 5 milionë të infektuar me coronavirus
3 mijë e 976 raste aktive me coronavirus në Kosovë
Vendimi për hapjen e shkollave do të ndikohet nga gjendja epidemiologjike
Studiuesi sugjeron kurse integrimi për zviceranët: "ata po mbeten pakicë"
Selmanaj u kundërpërgjigjet partnerëve të koalicionit: Kryeministri
Patrullimet ndër vite në mes të KFOR-it dhe forcave serbe
Parashikimi i motit për 5 ditët e ardhshme
Lutfi Haziri ngushëllon dy familje gjilanase që humbën familjarët e tyre në betejën me COVID-19
Shqiptarja kandidate në zgjedhjet e 13 shtatorit në Gjermani
Suspendohen dy policë, s' mbyllën një lokal që theu masat kundër pandemisë
Sot më pak të shëruar sesa të infektuar me COVID-19
Nga këto komuna të Kosovës janë të infektuarit e rinj me coronavirus
Jakup Krasniqi shërohet nga coronavirusi
Përzien frenat me "gazin": Lëndon veten dhe kosovarin e pafajshëm
188 raste të reja me COVID-19 në Kosovë
12 të vdekur me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në vend
Gjakovë e Rahovec, arrestohen pronarët e 4 restoranteve, s' respektuan masat kundër COVID-19
Austria, një vend përrallor edhe për pushime verore
Trump nënshkruan urdhra ekzekutivë për të ndihmuar financiarisht amerikanët
Vdes një person i infektuar me COVID-19
Organizuan dasma në restorantet e tyre, dënohen me nga 3 milionë lekë pronarët
Vdes në QKUK pas lëndimeve që pësoi duke kontrolluar një objekt në Prizren
Në Spitalin e Gjakovës 32 pacientë me COVID-19 po trajtohen me oksigjeno-terapi
Policia shqiptoi mbi 1.000 tiketa për kundërvajtje në trafik
Patrullimi në Karaçevë, i paautorizuar
43 pacientë po trajtohen në Spitalin e Vushtrrisë, një në intubim
Prizren, mosrespektimi i masave kundër COVID-19, mbyllen 7 lokale, shqiptohen 691 fletëparaqitje
Prizren, gjuajtje me armë gjatë ahengut familjar
Vrasje në tentativë në Skenderaj, 8 të arrestuar
Një i vrarë në Prishtinë
Rreth 100 milionë euro më pak të hyra në arkën e shtetit
Indi, 7 të vdekur nga zjarri në hotelin që po përdorej si spital për COVID-19
Moti sot, me diell e vranësira, vende-vende me shi
Një vikend i qetë sa i përket pandemisë, por na e prishi xhandarmëria serbe
Pamje – Shiu shkakton dëme në disa fshatra të Shtimjes
Britani, Shqiptari i propozon të dashurës martesë, i digjet banesa nga qirinjtë
Alternativa kërkon BDI-ja të shkojë në opozitë, Po qe se të gjitha partitë shqiptare hyjnë në pushte...
Qytetari rrëfen për dhunën e zyrtarëve policor gjatë arrestimit të tij
Drita fiton ndaj Inter Escaldes në Ligën e Kampionëve
Pamje – Lumi në qendër të Shtimes i mbushur përplotë me bërllok
Bahtiri akuzon Qeverinë për tubimin e Moziku-t
Zemaj premton përkrahje në menaxhimin e pandemisë në komunat e Luginës së Preshevës
Xhandarmëria serbe ka hyrë dy herë brenda këtij viti në fshatin Karaçevë
Andrea Pirlo trajner i Juventusit
Prishtinë, një person gjendet i vdekur në veturë
Qeveria po dialogon për njohje reciproke, por Agim Veliu i referohet shtetit fqinj me 'Republika e S...
Hyrja e xhandarmërisë serbe është vetëm një patrullim i përbashkët me KFOR-in
Gjermania fut kontrollet e detyrueshme për udhëtarët që kthehen nga Kosova
Qeveria tregon ditën kur do nisë pagesa e 170 eurove
Katër të vdekur dhe 124 raste të reja me COVID-19
Xhandarmëria serbe ka hyrë rreth 300 metra në Kosovë
s' ka vend për deklarata pompoze e defilime në vendgjarje pa e njohur ngjarjen
Shpërndarja e albumit nga Mozzik, grumbulloi numër të madh njerëzish në Gjakovë
Futja e xhandarmërisë serbe në territorin e Kosovës, KFOR jep sqarimet
Javën tjetër mund të ketë rritje të rasteve me COVID-19
Pas raportimeve në media, ndërpritet turneu i Mozzik-ut
Ndërhyn Qeveria, ndërpritet turneu i Mozzik-ut
Në sy të Policisë Mozzik promovon albumin e tij në kohë pandemie
Trafikim me njerëz, arrestohen 10 gra dhe pronari i një hoteli në Dobërdol
Regjisori i 'The Simpsons' do i bashkohet programit virtual të Anibarit këtë edicion
Heronjët e Kosovës, Thaçi nderon 21 policët e rënë në detyrë
Sot më shumë të shëruar se të infektuar me COVID-19 në Kosovë
COVID-19, 45 pacientë në QKUK në gjendje kritike
Rastet me COVID-19 nëpër komuna
Juventusi e shkarkon Maurizio Sarrin
Mbi 10 mijë qytetarë janë infektuar me COVID-19 në Kosovë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Virusi e shfrytëzon gabimin tonë

Fri Jul 31 , 2020
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka uruar qytetare të besimit mysliman festën e Kurban Bajramit, duke apeluar që të kenë kujdes të shtuar nga virusi COVID-19. “Ashtu siç sillemi ne, ashtu sillet virusi! Rezultati i numrave na tregon për sjelljet tona. Thjesht virusi s`ka shtetësi, racë, gjini as […]