Prizrenasja përfaqëson Zvicrën për çmimin e madh letrar “Bachmann”


Për shkak të pandemisë ndarja e çmimit “Ingeborg Bachmann” për këtë vit do të mbahet në internet. Levin Westermann dhe Meral Kureyshi përfaqësojnë Zvicrën, shtatë autorë vijnë nga Gjermania dhe pesë nga Austria

E Enjte, 28 Maj 2020 – 22:52
albinfo.ch

Shkrimtarja nga Berna Meral Kureyshi së bashku me Levin Westwermann është pjesë e përfaqësimit zviceran në konkurrencë për çmimin letrar “Bachmann” të këtij viti.

Të kujtojmë: Meral Kureyshi është shkrimtare tashmë e shquar zvicerane, me prejardhje nga Kosova, gjegjësisht pjesëtare e pakicës turke të Prizrenit, qytetit ku është lindur. Ajo ka ardhur në Zvicër në fillim të viteve `90 të shekullit të kaluar, në moshën 10 vjeçare.

Kureyshi shkruan në gjuhën gjermane dhe ka vepra e saj e deritashme letrare i ka siguruar një vend të nderuar në letërisnë që krijohet në Zvicër, shkruan albinfo.ch. Suksesin më të madh e ka arritur me romanin e saj të parë “Elefanten im Garten” (Elefantët në kopësht), të përkthyer edhe në gjuhën shqipe, nga Enver Robelli, në vitin 2019.

Në vitin 2015 ajo me këtë roman kishte hyrë në rrethin e ngushtë për të fituar çmimin më të madh letrar të Zvicrës. albinfo.ch kishte zhvilluar intervistë të zgjeruar me autoren, në vitin 2016.

Siç ka njoftuar të enjten transmetuesi publik ORF, fituesja e vitit 2016, Sharon Dodua Otoo do të mbajë fjalimin që hap tradicionalisht ditët e letërsisë në gjuhën gjermane.

“Të gjithë ata s’ mund të vijnë në Klagenfurt në këtë vit të jashtëzakonshëm të konkursit të 44-të, përfshirë dhe jurinë, nevojitet të zhvillojnë diskutimet e tyre nga distanca, megjithëse live”, thuhet në lajmin e ORF-së.

Cimi “Ingeborg Bachmann” është dhënë që nga viti 1977 në kujtim të shkrimtares Ingeborg Bachmann (1926-1973), të lindur në Klagenfurt, dhe konsiderohet një nga çmimet letrare më të njohura në botën gjermanofolëse, transmeton albinfo.ch. 14 autorë nga Gjermania, Austria dhe Zvicra marrin pjesë për çdo vit në konkurs.

Për shkak të pandemisë, ditët e letërsisë në gjuhën gjermane tani mbahen në formë dixhitale. Leximet e autorëve janë regjistruar paraprakisht. Sidoqoftë, juria do të diskutojë tekstet drejtpërdrejt. Për këtë qëllim, janë instaluar sistemet e kamerave në zyrat e anëtarëve të jurisë.

Hapja e ditëve të letërsisë në gjuhën gjermane më 17 qershor do të transmetohet në internet, dhe konkursi mund të ndiqet në 3sat në ditët në vijim. Ceremonia e diskutimit përfundimtar dhe ndarjes së çmimeve është planifikuar për të dielën, 21 Qershor, nga 11 e mëngjesit.(Visited 1 times, 1 visits today)

Related posts:

Arrihet pajtimi për agjendën e dialogut më 16 korrik
3 të plagosur me armë zjarri në Mitrovicë
Në Zvicër 85 raste të reja me COVID-19
Prishtinë, fyen prindërit dhe kërkon para prej tyre
Zgjidhja finale kërkon guxim politik dhe angazhim në frymën e kompromisit
Tentim rrëmbimi i një vajze në Fushë-Kosovë
18 pacientë me COVID-19 duke u trajtuar në Spitalin e Gjakovës
Detaje si u shfrytëzua seksualisht 17 vjeçarja nga kultivuesit e drogës
18 pacientë në COVID-19 duke u trajtuar në Spitalin e Gjakovës
Këshilli Shtetëror i Cilësisë s' akreditoi disa kolegje private
4 të vdekur nga COVID-19 në Shqipëri
Kapet me armë me silenciator në qytet
Në Spitalin e Pejës 9 pacientë në oksigjenoterapi, një në gjendje të rëndë
Kosova në vendin e tretë në Evropë me numër të të infektuarve me coronavirus
Konsullata e Kosovës në Kanada me lajm të rëndësishëm për qytetarët nga Kosova
Marrëveshja është esenciale për sigurinë dhe stabilitetin e rajonit
Trump për herë të parë me maskë në publik
Malishevë, pas vdekjes konfirmohet se ishte i prekur edhe nga COVID-19
Gjendja e jashtëzakonshme s’do të ndalonte përhapjen e virusit
Protesta masive në Bullgari, presidenti kërkon dorëheqjen e kryeministrit
Hoti e Vuçiq zhvillojnë sot takim virtual, rinis dialogu Kosovë-Serbi
Moti sot, me diell e pjesërisht i vranët
Sipërmarrësi shqiptar në Londër, fitues i çmimit “ICT Startupi i Vitit”
Kush kthehet nga Ballkani në Gjermani, vlejnë rregullat e karantinimit
Atletico Madrid fiton me një lojtar më pak ndaj Betisit (VIDEO)
Sërish mbi 200 të infektuar me COVID-19 brenda 24 orëve
Ronaldo e shpëton Juventusin nga humbja (VIDEO)
Sa është i sigurt udhëtimi me avionë në kohë pandemie?
Rastet e reja sot, këto janë komunat e prekura më së shumti
Edhe 71 të shëruar nga COVID-19 në Kosovë
Edhe 4 të vdekur nga COVID-19 në Kosovë
Vazhdojnë inspektimet nëpër lokalet e Prishtinës
Belgjika vendos ‘vija të kuqe’ për qytetin Leicester të Anglisë
Atalanta e mbyll pjesën e parë me epërsi ndaj Juventusit (VIDEO)
Vetura godet dy persona në rrugën “Bill Klinton”
Parashikimi i motit për nesër
Dielli do të lind përsëri
Barcelona me fitore minimale ndaj Valladolidit (VIDEO)
Në Gjermani, vaksina kundër Covid-19 testohet tek 4 mijë vullnetarë
Roma fiton ndaj Brescias (VIDEO)
Nesër rifillon qarkullimi në një pjesë të autostradës ‘Arbën Xhaferi’
Një vaksinë kundër COVID, përballë mëdyshjesh dhe rezistencës
Formacionet zyrtare: Juventus – Atalanta
Hykmete Bajrami kërkon që fokusi të jetë në rimëkëmbjen ekonomike
Në Austri bie sërish numri i të infektuarve
Deputeti që sot rezultoi pozitiv me COVID-19, dje ishte i pranishëm në seancën e Kuvendit
Sheffieldi e mposht me lehtësi Chelsean (VIDEO)
Pandemia ka nevojë për përgjigje globale
Vidal e kalon në epërsi Barcelonën (VIDEO)
Në mesin e 8 viktimave nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut, edhe një 24 vjeçare
Gazeta zvicerane shkruan për kosovarët që bëjnë plane për t`i ikur karantinës
Deputeti i AAK-së infektohet me COVID-19
Lazio humb nga Sassuolo dhe i zbeh gjasat për titullin e kampionit (VIDEO)
Oda Ekonomike Amerikane shqetëson për gjendjen ekonomike në vend
Valladolid – Barcelona, formacionet zyrtare (FOTO)
Politikanët amerikanë e shohin Tik-Tok si një kërcënim, ja çfarë thonë specialistët për të
Te Juventusi mësova mentalitetin fitues
Mjekja shqiptare tregon për tretmanin e pacientëve shqiptarë me Covid 19 në Suedi
Qeveria jolegjitime në vend se t'u prijë qytetarëve, po i fajëson ata
Oda Ekonomike Amerikane shqetëson për gjendjen ekonomike në vend
Lazio po e mposht Sassuolon (VIDEO)
Nesër rifillon dialogu Kosovë – Serbi, BE publikon agjendën
Liverpool dështon të fitojë ndaj Burnleyt (VIDEO)
Rrjeti i Grave dënon gjuhën dhe sjelljet ndaj Vjosa Osmanit
Një rast pozitiv me coronavirus te Parma
Për një javë, 39 raste të vdekjes nga COVID-19 në Kosovë
Piloti shqiptar zë vendin e dytë në garën e Austrisë në Formula 3
Kosova dhe Serbia kanë nevojë për një proces më të mirë
Për një javë dyfishohet numri i pacientëve me COVID-19 nëpër spitale
Deputetet e PDK-së dalin në mbrojtje Ganimete Musliut, kritikojnë Vjosa Osmanin për qasje selektive
Varane thotë se Reali s' e kontrollon sistemin VAR
Rrjeti i Grave dënon ghuhën dhe sjelljet ndaj Vjosa Osmanit
22 pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë
Lul Raka thotë se maskat nevojitet të jenë obligative dhe të blihen nga shteti
Antonio ia shënon katër gola Norwichit (VIDEO)
Reagojnë mjekët nga Diaspora për situatën kritike të krijuar në Shqipëri dhe Kosovë
Ministri Zemaj takohet me kreun e BIK-ut, Naim Tërnavën
Presidenti bën thirrje për kujdes maksimal në luftë kundër COVID-19
Familjarët e pacientëve me COVID-19, afër dhe larg nga më të dashurit
Mishi i rosës nga Kosova do të eksportohet në vendet e Bashkimit Europian
Brenda Klinikës Infektive: Lufta mes jetës dhe vdekjes
EULEX-it i zgjatet mandati edhe për një vit
Mos na impononi vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme
Vdes babai i Berat Buzhalës pasi ishte infektuar me COVID-19
Vdekje e dyshimtë në Prishtinë
Projekti “Hap-pas-Hapi” drejt menaxhimit të emocioneve të vështira
Kuvendi ka humbur kohë në sulme personale në vend që të kryejë përgjegjësitë e veta
Ferizaj, gjendet tubi i ujësjellsit që daton nga periudha romake
Zyra e BE-së dënon sulmin ndaj Vjosa Osmanit
Fushë Kosovë, arrestohet se rrahu dy persona me shufër metalike
Projekti “Hap-pas-Hapi” drejt menaxhimit të emocioneve të vështira
Nënkryetari i Gjilanit kundërshton shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme
Dy vetura përfshihen nga zjarri në Prishtinë
Fushë Kosovë, arrestohet i dyshuari se sulmoi policin
Policia e Shqipërisë jep informacion për lëvizjen jashtë vendit
Shoqëria civile kërkon drejtësi për 11 vjeçarin e përdhunuar dhe të vrarë në Fushë Kosovë
Hoti paralajmëron shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme
Banorët ankohen për punime të stërzgjatura në rrugën “Bajram Kelmendi” në Prishtinë
Situata me COVID-19, nis takimi virtual i Hotit me kryetarët e komunave
Përfiton pa të drejtë nga RAV: Kosovarja lirohet për mosnjohje të gjuhës

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *