Mon. Aug 8th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Po qe se bëni pjesë në grupin e njerëzve që s’ flini aq mirë
dhe aq shpejt si më parë, ose vuani prej kohësh nga pagjumësia, ka disa gjëra
që mund të bëni në shtëpi për të fjetur më shpejt dhe për të bërë një gjumë më
të mirë.

Krijoni
një ritual përpara gjumit

Mund të jenë ca qirinj me aromë dhe muzikë e lehtë, një
filxhan çaji apo diçka tjetër. Po qe se bëni të njëjtin veprim për ditë me radhë
dhe më pas shtriheni për të fjetur, truri juaj do të “mësohet” me këtë lloj
rutine dhe automatikisht do t’ju vijë gjumë pasi të bëni atë veprim.

Shkruajini
diku mendimet tuaja stresuese

Po qe se diçka po ju alarmon apo keni shumë mendime të
errëta dhe negative në kokë, provoni t’i hidhni ato në letër. Kjo do ta
“pastrojë” mendjen tuaj nga ankthi që keni dhe “zhvendosja” e mendimeve në
letër, do t’ju bëjë të ndiheni disi më të çliruar.

Bëni
një dush të nxehtë përpara gjumit

Një banjë e ngrohtë, do t’ju bëjë më të përgjumur se kurrë dhe ju do të bëni një gjumë më të rehatshëm.

image 2

“Zhurma e bardhë”

Vendosja
e një muzike qetësuese,  apo meditimi
ndihmon t’ju shkëpusë pak nga realiteti dhe s’ lejon që të mendoni për shumë
gjëra teksa jeni në shtrat, ndërkohë që ju vjen gjumë. Edhe tingujt e shiut,
cilësohen si zhurma të bardha dhe ndihmojnë që njerëzit të flenë më mirë.

Flini në një dhomë të freskët

Një
dhomë me temperaturë të lartë jo vetëm që ju pengon të flini, por mund të jetë
edhe një nga arsyet pse zgjoheni papandehur në mes të natës. andaj, sugjerohet
një dhomë e freskët, jo domosdoshmërisht e ftohtë.

Shtypni “syrin e tretë” me vaj
aromatik

A
e dini që në mes të ballit tuaj ka një buton magjik të gjumit? Ekziston një
pikë presioni midis syve tanë që quhet “Syri i Tretë” dhe ndihmon në lehtësimin
e ankthit, frikës, depresionit, madje dhe pagjumësisë.

Shmangni dritat blu

Drita
blu nga një smartphone, laptop apo tablet mund të pengojë zhvillimin e
melatoninës në tru, gjë që e bën shumë më të vështirë për të fjetur. andaj,
Po qe se pajisjet elektronike shmangen të paktën një orë para gjumit, trupi ka kohë
të mjaftueshme për t’u çlodhur dhe për të lehtësuar “shpërthimin” e melatoninës
në tru.

Po qe se
s’ e bëni dot këtë, të paktën mos harroni të përshtatni ndriçimin e pajisjeve
elektronike gjatë natës me opsionet përkatëse.

Pini qumësht të ngrohtë

Qumështi
ka përbërësin Tryptophan, i cili është një agjent natyral qetësues që relakson
trupin tuaj pa ilaçe, andaj pas një gote qumësht, me siguri do të ndiheni të
përgjumur.

Provoni të merrni magnez për të
fjetur më mirë

Magnezi
ka një efekt qetësues natyral në trup dhe mungesa e tij mund të jetë një nga
shkaqet e pagjumësisë. Sigurisht, duhet të këshilloheni me mjekun përpara se ta
merrni.

Vendosni vajra esencialë në
jastëkun tuaj

Disa
pika vaji thelbësor në jastëkun tuaj, do t’ju zvogëlojnë mendimet e shumta të
natës dhe do të veprojnë si një qetësues natyral për ju, duke bërë të flini më
shpejt.

Burimi: Anabel, Everything Abode

[ad_2]

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

You cannot copy content of this page

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x