Mon. Aug 8th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

dhembjet e migrenës apo hemicranisë janë të forta dhe përcëlluese sa duket sikur s’ mbarojnë kurrë. Sikur të mos mjaftonte kjo, migrena apo hemicrania duket se është shkaktare e një sërë sëmundjesh të tjera.

Ishemia dhe migrena apo hemicrania
Një e treta e njerëzve që vuajnë nga migrena apo hemicrania përjetojnë shtrembërim dhe mjegullim të shikimit por edhe mpirje të fytyrës dhe duarve. Sipas të dhënave femrat nga 35 deri në 45 vjeç që vuajnë nga migrena apo hemicrania janë më të rrezikuara të preken nga ishemia.

Problemet me zemrën
migrena apo hemicrania është faktor i lartë rreziku i sëmundjeve të zemrës, thonë specialistët. Ata rekomandojnë që njerëzit që vuajnë nga migrena apo hemicrania të mos pijnë duhan dhe të mos marrin hormone apo kontraceptivë. Këshillohet që njerëzit që vuajnë nga migrena apo hemicrania por edhe kanë probleme me zemrën duhet të bëjnë kujdes me medikamentet. Disa prej tyre ngushtojnë enët e gjakut dhe shkaktojnë stres në zemër.

Fibromialgia- Çrregullimi i indeve të buta
Njerëzit që vuajnë nga çrregullimi i indeve të buta përjetojnë dhimbje të forta të migrenës apo hemicranisë. Kjo për shkencëtarët është e paqartë, ndonëse të dyja këto probleme kanë të njëjtët shkaktarë.

Depresioni
migrena apo hemicrania godet më shumë njerëzit që kanë çrregullime bipolare dhe depresion. Përpos kësaj, sa më të shpeshta të jenë dhembjet e kokës aq më i madh është rreziku i depresionit. Mjekët rekomandojnë ecje në ambiente të jashtme për 20 minuta dhe gjumë të qetë për të shmangur migrenën apo hemicraninë dhe episodet depresive.

Ankthi
50% e njerëzve që vuajnë nga migrena apo hemicrania kronike përballen edhe me ankthin. migrena apo hemicrania kronike shoqërohet me 15 episode dhimbjeje në muaj. Ankthi është simptomë shoqëruese e saj.

Paraliza faciale
Njerëzit që vuajnë nga migrena apo hemicrania janë më të rrezikuar nga paraliza faciale. Kjo paralizë prek nervat që kontrollojnë lëvizjet e muskujve dhe të fytyrës. Mjekët janë akoma të paqartë për lidhjen mes të dyja sëmundjeve, por mendojnë që pikënisja qëndron tek inflamacioni dhe qarkullimi i keq i gjakut.

Sëmundja e parkinsonit
Sipas studimeve rezulton se problemet me dopaminën – transmetues nervor- janë një nga shkaktarët e migrenës apo hemicranisë. Sipas tyre të njëjtat probleme shfaqen edhe tek njerëzit e diagnostikuar me sëmundjen e Parkinsonit. Rrjedhimisht ata dyshojnë për një lidhje mes të dyja sëmundjeve.

Epilepsia
Njerëzit që vuajnë nga migrena apo hemicrania janë dyfish më të rrezikuar nga epilepsia. Njerëzit që vuajnë nga epilepsia janë dy herë më të prirur të vuajnë edhe nga migrena apo hemicrania. /AgroWeb

[ad_2]

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

You cannot copy content of this page

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x