Produktet e Shëndetit – Si Duhen Konsumuar Për Vlera Maksimale


i shëndetshëm do të thotë të zgjedhësh ushqimet e duhura. Por kjo është vetëm një anë e medaljes.

Ana tjetër është si duhen gatuar apo konsumuar për të përfituar vlerat maksimale për shëndetin.

Për shembull, lëkura apo edhe pjesa e tulit poshtë lëkurës tek shumë fruta dhe perime është pjesa me më shumë vitamina dhe .

Kështu kur i hiqni, ju humbni vlera të vërteta. Lexoni nga se çfarë mund të bëni për të marrë vlerën më ushqyese nga ajo që vendosni në gojën tuaj.

nevojitet gatuar me avull. Kjo është më e mirë e gatimit Po qe se doni të merrni ushqyesit më të mirë.

Zierja e gjatë, mikrovala dhe skuqja në e brokolit humbasin më shumë vitaminë C, klorofil, dhe ushqyes të tjerë.

Sa më e shkurtër koha e gatimit, aq më shumë lëndë ushqyese ju kurseni. Për të rritur vlerat dhe aromat, shtoni vaj ulliri, pak kripë dhe lëng limoni.

Patatet

Kur konsumohen të ftohta si gatime apo sallata, patatet do të kenë më shumë niseshte rezistente, të cilat zgjasin më shumë për të tretur.

Konsumojini të ngrohta. Patatet ndihmojnë shëndetin e sistemit tretës. Madje ato ulin shanset e mbipeshës, problemeve të zorrës së trashë dhe diabetit (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit).

Vezët

Me vetëm rreth 75 , një vezë jep rreth 6 gramë me cilësi të lartë, të nënta aminoacidet esenciale që keni nevojë për trupin tuaj, dhe shumë vitaminë D (e cila është e vështirë për të marrë nga ushqimi).

Por e gjithë mirësia e vezës shkon dëm kur e gatuani atë në shumë yndyrë. Provoni vezën tuaj të tiganisur me spinaq të , ose të ziera fort në kokrra të kokërr.

Konsumojeni atë si lakër turshi ose të tiganisur pak. e fermentuara si lakra turshi, kanë probiotikë natyrorë që ushqejnë bakteret e mira në sistemin tuaj tretës.

ndihmojnë në mbrojtjen kundër sëmundjeve të zemrës, kancerit dhe diabetit (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit).

Perimet e konservuara

Mos i gatuani për të dytën herë. Konservimi është një mënyrë çuditërisht e mirë për të mbajtur ushqyesit. Por për t’u konservuar perimet janë paragatuar një herë.

Ju vetëm nevojitet t’i ngrohni për t’i konsumuar. Gatimi i mirëfilltë i dëmton aromën, strukturën dhe ushqyesit.

burim i madh i proteinave, acideve yndyrore omega-3, vitaminës B12, zinkut dhe hekurit.

Problemi është se mishi ngarkohet me yndyrë të ngopur, e cila nevojitet të përbëjë vetëm një pjesë të vogël të ushqimit tuaj suaj.

Por pastrojeni sa më mirë nga dhjami pasi ato yndyrna janë të dëmshme për shëndetin.

Kafeja

bashku me kafeinën, antioksiduesit e kafes ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave tuaja.

Mund të jetë një me pak . Por kjo vetëm Po qe se shmangni sheqerin dhe kremin e shtuar (shllakun) në disa kafene.

Makaronat

Makarona e ziera shumë bymehen dhe kanë indeks më të lartë glicemik. Kjo do të thotë se trupi juaj përthith më shpejt karbohidratet.

Makaronat e ziera më pak kanë më shumë shije dhe janë më të mira për ju. Kullojini ato shpejt që të mos i humbë cipa e hollë që i mbulon.

Lloji i makaronave ndikon në kohën e gatimit. Provojini para kohës së gatimit të rekomanduar në paketim.

Domatet

Përmbajnë shumë likopen. Ky është një antioksidant i fuqishëm që ndihmon në mbrojtjen kundër kancerit, sëmundjeve të zemrës dhe problemeve të tjera.

Dhe është më e lehtë për t’u marrë nga domatet e gatuara ose si pjesë e salcave krahasuar me domatet e gjalla.

Sido që t’i hani, shtoni gjithmonë pak vaj ulliri. Ai ndihmon trupin tuaj të përthithë mirë ushqyesit e domates./

Postime të ngjashme