Prof. Arben Beqiri padit ministren e Shëndetësisë dhe rektorin e Mjekësisë

“Jam këtu si qytetar dhe kërkoj mbrojtjen e ligjit, aspak për interesat e mia personale. Do t’i shkoj çështjes deri në fund, këtu ka një konflikt të pastër interesi. Kjo është vënë re nga i gjithë stafi akademik”.

Profesor Arben Beqiri, një nga kirurgët më të mirë në vend për sëmundjet e brendshme ka hedhur në gjyq si ministrinë e Shëndetësisë dhe rektorin e Universitetit të Mjekësisë, profesor Arben Gjatën, kirurg i njohur por që prej vitesh ushtron me kohë të plotë punën e rektorit.

Beqiri thotë se Ministria e Shëndetësisë ka shkelur në mënyrë flagrante ligjin duke i dhënë rektorit të Universitetit të Mjeksisë edhe një post të dytë, drejtimin e shërbimit të kirurgjisë në QSUT, një pozicion kyç që kërkon angazhim me kohë të plotë.

Në gjykatë është paraqitur vetëm doktor Arben Beqiri, ndërsa kundërshtari i tij, z. Gjata është përfaqësuar nga avokati i tij. Beqiri shprehet se do t’i shkojë çështjes deri në fund dhe se pret që gjykata të japë drejtësi.

Nga 48 shërbime që numëron Spitali Universitar “Nënë Tereza” vetëm 32 prej tyre kanë të zyrtarizuar shefin e ri të shërbimit. Një pjesë e kandidatëve kanë hapur procese gjyqësore si ndaj ministres, spitalit dhe kandidatëve kundërshatar me argumentin se procesi zgjedhor ka qenë i parregullt dhe jo transparent./News 24

Related posts:

Deputetët s’mund t’i bindin kirurgët për ndërprerjen e grevës
Marrëveshja Kolektive - Ligji i Punës
Ja për sa orë e hapi Kina Spitalin e ri për koronavirusin
Bërvenica me mjek amë pas pesë vitesh
Kreu i Sindikatës së mjekëve në Kosovë: Ministria e Financave po na bën presion për reduktimin e lis...
Epidemiologu Dedushaj thotë se numri i vdekjeve nga Covid-19 në Kosovë do të rritet
EKSKLUZIVE, PRESIDENTI THAÇI NË PRESSING
Mosdhënia e ndihmës personit të lënduar në fatkeqësinë e trafikut publik
Shuhet Prof. Dr. Safet Beqiri
Dhjetë profesionet më të respektuara në botë, sipas Global Teacher Status Index
Shqetësuese: Kirurgut i vendosin tritol në makinë
Dr.Blerim Myftiu: Epilepsia dhe agjërimi
Na mbyti xhelozia. 1. Në Shqipëri u çmendën nga xhelozia pse Kryeministri Edi Rama e bëri gjestin ...
Partia Demokratike e Kosovës vazhdon intensivisht reformën e saj të brendshme, pavarësisht situatës ...
10 ushqimet që pastrojnë trupin nga helmet
I dashur Albin, Aq sa Ti e ke zor t'i kërkosh falje LDK-së dhe ta kthesh Agim Veliun, po aq zor...
Shënohet viktima e parë e Coronavirusit në Evropë
Rama flet për përshkallëzimin e masave: Dy javët e para të prillit do mund të na thonë se sa mirë ka...
'Austria Airlines' shtyn fluturimet e rregullta deri më 8 qershor
RUBIKON: Kadri Veseli, kryetar i PDK-së - 08.04.2020 - Klan Kosova
Venerologjia
Ligji për Sigurime Shëndetësore mbeti vetëm në letër
Cilët janë faktorët e rrezikut për konstipacion ose kapsllëk?
Pas dërgimit në Kushtetuese të Ligjit për Pagat, SBASHK-u nuk përjashton grevat në arsim
Një ndër masakrat e rënda, të kryera nga policia dhe ushtria serbe kundër popullatës shqiptare në pr...
Gazeta Express dhe Gazeta Shneta sërish plasojnë fake news kundër mjekëve shqiptarë
Pashkët, si festë unike, na kujtojnë rëndësinë e sakrificës, si një nga vlerat më të larta njerëzore...
Albinfo.at – Aktualiteti i Shqiptarëve në Austri
Rreziku për sulm të zemrës: Mungesa e gjumit ndërlidhet me shëndet të dobët kardiovaskular
Ambasada e Kosovës me njoftim të rëndesishëm për bashkëatdhetarët në Zvicër
Antenat celulare, bartëse dhe përcjellëse të rrezatimit radioaktiv “vrasës” në organizëm
Bullgaria në prag të krizës shëndetësore, mjekët dhe infermierët synojnë Gjermaninë dhe Austrinë
Qeveria austriake me udhëzime në gjuhën shqipe: rruga jonë drejt rikthimit
Me “Prison Art” e bëjnë botën më të bukur dhe më të përgjegjshme
Konjufca të enjten takon sindikalistët: Arsimi, shëndetësia e policia kërkojnë buxhet të ri
850 doktorë shqiptarë në Gjermani, shumica e tyre në frontin e parë
Kushdo, herët a vonë, e ka një takim final me Doktorin dhe Perëndinë
Me ambasadorin amerikan në Berlin, z. Richard Grenell, jam takuar dy herë. Takimi i parë ishte më 9 ...
Ja sa dënoheni nëse falsifikoni dokumentin zyrtar
10 profesionet më të paguara në botë
Studentët izraelitë zhvillojnë sistemin që nuk të lejon të harrosh fëmijët në makinë
OBSh kërkon 675 milionë dollarë ndihmë për të luftuar “Covid-19”
Çka është Kolesteroli?
Arkëtimi dhe pagesa e kundërligjshme
PESË PACIENT TË SHËRUAR NGA COVID-19! Sot me 31.03.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare ...
Koronavirusi arrin në Maqedoni, konfirmohet rasti i parë
Syla: Gjendja është rënduar, mjekët po ikin nga Kosova
Ja pse proshuta dhe salsiçet janë kancerogjene!
Cilat janë funksionet e gjakut?
Infermierët po ikin çdo ditë drejt Gjermanisë
Hetimi për “Sterilizimin”, Koni dëshmon në SPAK: Koncesion korruptiv
Shkelja e fshehtësisë së procedurës
Dr. Istref Plakolli: Përndjekja e mjekëve
COVID-19: Vetizolohen 14 punëtorë mjekësor në Vushtrri
Cilat janë shenjat dhe simptomat e menopauzës?
Në Kosovë rreth 95 për qind e fëmijëve janë të vaksinuar
Aba - Sinonimet e gjuhës shqipe
Sa herë vizitoheni te mjeku në Zvicër
Blerim Latifi: Kjo është një betejë e shkencës së mjekësisë, krye e k'put!
Take time to read and appreciate [email protected]
Vendimin për shqiptimin e masave ndëshkuese për shkeljen e detyrave të punës
Ambasada e Kosovës në Itali me njoftim mbi riatdhesimin e shqiptarëve
Skandaloze: Injeksionet dhe infuzionet që shkruhen në Ordinanca private po administrohen në ambulant...
Renditja e rrjedhjes së gjakut në qarkullimin e madh të gjakut:
148 shtetas kosovarë u kthyen nga Franca në Prishtinë
CELL SAVER tani edhe në QKUK
Shkon në 21 numri i viktimave nga koronavirusi në Shqipëri, ndërron jetë trajneri i boksit Skënder K...
Çka është Kontrata e Punës?
Gjermania dhe Zvicra kërkojnë me ngulm mjekë nga Kosova
Shefja e OBSH-së në Kosovë: Pas dy javëve bie numri i të infektuarve, nëse qytetarët vetizolohen
153 shtetas kosovarë u riatdhesuan nga Zvicra në Prishtinë
Prishtinë, 6 prill 2020 Komunikatë nga Ministria e Shëndetësisë Sot me datë 06.04.2020 në Klinikën ...
Koronavirusi kthehet në sfidë për mjekët, shkon mbinjë mijë e 500 numri i viktimave
Loja e Shahut dhe COVID-19
Using copper to boost immunotherapy
Ja sa dënohen marrëdhëniet seksuale brenda familjes
Vaksina
QKUK duket shumë bukur me shenjat orientuese të vendosura në hapësirat e saj
Marrja e ryshfetit
Ftesë publike nga Gazeta Shëndeti për ju ndjekës/e të dashur/a
Ja sa dënohet shmangia nga tatimi
Vetëgjyqësia
Ushqimi dietal
Ja cilat janë organet që transplantohen më shpesh!
Grevë
Keqpërdorimi i informatës zyrtare
Publikohen libra dygjuhësh për fëmijët e diasporës
Infermieri shqiptar tregon peripecitë me të infektuarit në Itali
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës
The Royal College of Anaesthetists, Faculty of Intensive Care Medicine, Intensive Care Society &...
A është rrezik nëse bebja e ka kërthizën rreth qafës❓
Shëndeti i ekonomisë
Si quhet sëmundja që shkaktojnë kërpudhat?
Vicium
Halil Matoshi nuk i ktheu laptopin dhe telefonin, të blera me buxhetin e shtetit
Ventrofiksim i Mitrës
Dr.Gazmend Bojaj në mesin e 100 mjekëve më të mirë të familjes në botë
Ja sa dënohet keqpërdorimi seksual i personave nën moshën gjashtëmbëdhjetë (16) vjet
Vampirizmi energjetik
Si quhen tre eshtrat më të vegjël në trupin e njeriut?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Mungesa e kësaj vitamine në trupin tuaj mund t’ju shkaktojë humbjen e shikimit

Wed Mar 6 , 2019
Vitamina A është mjaft e rëndësishme për shikimin tuaj dhe lëkurën. Kjo vitaminë është mjaft e domosdoshme, pasi nëse është në sasi të pakta në trupin tuaj mund edhe të humbni shikimin. Mënyra më e mirë për ta marrë vitaminën A është duke konsumuar sa më shumë fruta dhe perime. […]