Shëndeti
Fri. Mar 31st, 2023
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
Omega 3, Omega-3

Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës, ata që kërkojnë të mbrojnë zemrat e tyre duhet të hanë një shumëllojshmëri të peshkut yndyror të paktën dy herë në javë.

Tre acidet yndyrore kryesore omega-3 janë acidi alfa-linolenik (ALA), acidi eikosapentaenoik (EPA) dhe acidi dokozheksaenoik (DHA), transmeton lajmi.net.

EPA duket se parandalon koagulimin e gjakut ngaqë hollon gjakun dhe, në këtë mënyrë, redukton dhimbjen dhe ënjtjen.

 

DHA mund të shndërrohet në EPA nga organet tona, por përfitimet shëndetësore tejkalojnë atë detyrë të thjeshtë. DHA redukton trashësinë e gjakut, ul nivelin e triglicerideve në gjak, është e rëndësishme për funksionimin e duhur të membranave qelizore dhe qelizave nervore, dhe shërben si lëndë e parë për zhvillimin e trurit.

Omega-3 janë një nga ushqyesit më të studiuar, sipas hulumtimeve të indeksuara në PubMed, një bazë të dhënash kombëtare që mban sasi të mëdha të kërkimit mjekësor.

Gati 2000 artikuj janë botuar për marrëdhëniet midis omega-3 dhe sëmundjes së zemrës. Për dallim nga provat klinike në farmaceutikë, përfitimet e omega-3 nuk studiohen për të kuruar sëmundjen.

 

Dy nga burimet më të zakonshme të shtesave omega-3 janë vaji i peshkut dhe vaji i krillit, shkruan Alternative Medicine.

Nëse produkti mban erë të peshkut, produkti që përdorni mund të bëhet nga burime me cilësi të dobët ose nga peshq të ashpër.

Kontrolloni datën e skadimit në shishen tuaj shtesë, pasi omega-3 gjithashtu mund të shkojë keq në shishe për shkak të moshës ose standardeve të dobëta të prodhimit.

Përfitimet e marrjes së shtesave omega-3 s’ndalen tek sëmundjet e zemrës.

Hulumtimet kanë treguar që plotësimi i omega-3 mund të jetë efektiv për ADHD, sëmundjen e Parkinsonit, sëmundjet autoimune, artritin reumatoid dhe shëndetin e përgjithshëm të trurit.

 

Rëndësia e vajit të peshkut fillon gjatë shtatzënësisë, ku mbështet zhvillimin e trurit të fetusit dhe sistemit nervor, ndikon pozitivisht në punën dhe rezultatet e lindjes, dhe mbështet shëndetin e humorit pas lindjes.

Gjatë gjithë fëmijërisë, ai mbështet disponimin, sjelljen, përqendrimin, imunitetin dhe përbërjen e trupit./Gazeta Shëndeti

Omega 3, Omega-3

 

Leave a Reply

You cannot copy content of this page