Pse bebet nuk dridhen kur kanë ftohtë?

Në ditë të ftohta si këto, mendja na shkon tek bebushët, si qënia që ka më shumë nevojë për përkujdesje. Nëse ne të rriturit kur ndjejmë të ftohtin fillojmë të dridhemi, si një mekanizëm për tu ngrohur, bebushat nuk e bëjnë.
Keni parë ndonjë bebe të dridhet kur ka ftohtë? Jo, sepse s’e bëjnë dhe shkenca ka një shpjegim specific për këtë. Dridhja që shpesh bëjmë ne të rriturit shkakton zgjerim të muskujve dhe kontraktim të shpjetë të tyre, gjë që çon në rritjen e temperaturës së trupit.
Por ndryshe nga ne, bebet kanë një lloj përbërjeje yndyrore që I ndihmon ata të mos kenë ftohtë. Në qafë, krahëror dhe shpatull ata kanë një element që quhet “yndyra kafe”, e cila djeg kalori dhe çliron nxehtësi.
Kjo substancë humb me kalimin e viteve, edhe pse mbetet në sasi shumë të vogla. Ekspertët kanë zbuluar se kjo substancë është në nivele më të larta tek njerëzit e dobët krahasuar me ata mbipeshë, pasi “yndyra kafe” në vend që të grumbullojë masë dhjamore, e djeg atë.

Related posts:

Injorohen nga krerët e shtetit, sindikalistët thonë se do të presin veç deri nesër
FDA autorizon përdorimin e ilaçit remdesivir për koronavirusin
Tahirsylaj paralajmëron temperatura deri në -20 gradë
Ekskluzive: Një pjesë e Kirurgjisë Vaskulare i bashkangjiten Grevës së Kirurgëve
Ja me çka i shpërblen joduhanpirësit kjo kompani angleze
Mesazhi i ambasadorit Grenell ishte i qartë dhe konkret për angazhimet e politikës amerikane në drej...
Kompania izraelite BATM Advanced prodhon setin mjekësor diagnostikues të koronavirusit
Darka e Kirurgut i cili duhet të operojë 24 orë...
Ndërpriten operacionet te “Okulistika” në QSUT / S’ka penj për qepje
Ka mbajtur mbyllur gruan dhe foshnjën, 13 muaj burg për kosovarin
Eksperti i shëndetit publik Dasho: Masat aktuale të ezauruara, momenti të përdorim ato inteligjente
Darmbakterien steuern, ob sich Darm zusammenzieht oder entspannt
Ja çfarë kanë bërë mjekët e gjenetikës me helmin e kobrës
Fjalët prekëse dhe mesazhi i fortë i një doktori për gratë shtatzëna
Dr. Istref Plakolli: Përndjekja e mjekëve
Qëllimet e planit të trajtimit të Lupusit
Nga 1 maji mund t’i takoni familjarët dhe shoqërinë
Covid 19 will go away as all exposed eventually get immune.. we just need to sacrifice with social d...
Ja në cilin vend u hap Spitali më i madh në Evropë
Doktori nga Lipjani ftohet nga Gjykata Speciale
OMK shpreh ngushëllime për vdekjen e dr. Abaz Krasniqit
Nuk burgosen doktorët, o të mjerë!
Arsyet kryesore për shëndetin përse nevojitet të hani vezë çdo ditë – Gazeta Koha Jone
Kirurgët nuk e ndalin grevën por e pezullojnë deri në muajin maj
Nobelisti japonez: Koronavirusi u krijua në laborator, kam punuar 4 vjet në Wuhan, punëtorët aty kan...
Thëngjilli përsëri shkaktari kryesor i ndotjes së ajrit në kryeqytet
Akademiku Morina: Ja çka thotë për mjekët që punojnë edhe në të shtetit edhe në privat
Dr.Istref Plakolli: Qeveria po e neglizhon Koronavirusin
Pas votimit të mocionit të mosbesimit ndaj Qeverisë së Kosovës, sot kisha një takim me ambasadorët e...
Blerim Latifi: Budallologjia kosovare në kohën e coronavirusit
Shtatzënia dhe kontracepsioni te femrat me lupus
Tritan Kalo: Nuk është sakrificë të qëndrosh në shtëpi, jemi në luftë me një armik të padukshëm, tin...
Ligji për Pagat: Doktorët të premtën në grevë!
Deklaratë për media, pas takimeve të sotme (Drejtpërdrejt)
Mbi 600 mjekë janë të papunë në Kosovë – kjo po i detyron ata të ikin në BE
Skandaloze: Express dhe Monitor.al plasojnë lajm të rremë rreth pagave të mjekëve
Të gjithë e kritikojnë Mjekun...
Sa forma të konstipacionit kemi?
Këtu janë vajzat më të bukura në botë, kurse numri i lindjeve po bie
Me pikëllim mora lajmin e ndarjes nga jeta të Sefer Avdi Batushës nga Krusha e Vogël. Ai kishte humb...
Si bëhet trajtimi i konstipacionit?
Studimi/ Njerëzit që jetojnë në fshatra janë 8 herë më të lumtur se ata që jetojnë në qytet – Gazeta...
Prilli i përgjakshëm i vitit 1999, ishte vendimtar për ardhmërinë dhe lirinë tonë. Sot kujtojmë jet...
Rama: Do mbyllim disko, pube dhe palestra. Do japim bonuse 1000 euro për mjekët, 500 për infermierët...
Ja pse qajnë bebet
Skandaloze: Kujdestaritë e Specializantëve keqpërdoren përsëri
Basri Lenjani: Spitalet Rajonale po i përcjellin krejt te ne, edhe pse munden me u trajtu në to
SHSKUK do t'i punësoj 103 Specialistë të papunë
Shafrani, bima “çudibërëse”
Eksperti i ekonomisë sfidon Gjykatën Kushtetuese: Ligji për pagat të trajtohet pa presione dhe pa nd...
Dr.Blerim Myftiu: Epilepsia dhe agjërimi
Punonjësi i zyrave në të ardhmen!
Ambulanca e parë ushtarake e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës
Pata kënaqësinë të bisedoja me ambasadorët e Kosovës në Gjermani, Zvicër, Austri dhe Francë, të cilë...
Dr.Hamëz Berisha: Mandej po thojnë rrini në Kosovë!!!!!!!
Lindi sa një shiringë, kjo foshnjë sfidon ‘1 milion e 1″ mundësi mbijetese
Dr.Leard Berdica: Këshilla për familjarët e pacientëve dhe për Kirurgët
Nderojmë sot martirizimin e shqiptarëve të pafajshëm në Lybeniq të Pejës. Armiku i ekzekutoi vetëm p...
75-vjeçari i nervozuar me mjekët, i quan “sorra të larme”
Ja sa dënoheni për dokumente të rrejshme lidhur me tatimin
Koronavirus: Rreth 14 mijë persona të shëruar në Austri, në tretman edhe 1.262
Pashkët, si festë unike, na kujtojnë rëndësinë e sakrificës, si një nga vlerat më të larta njerëzore...
Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët
Mjekët nisin protestat në Francë: kërkojnë që qeveria të rrisë investimet për spitalet publike
Çka është Amniocenteza?
TRAJNIME FALAS PËR INFERMIERËT E PAPUNË
Versacion
Mediat "peshkojnë" vetëm shembujt negativë për Mjekët
Shifrat alarmante, Elson Jacaj: 7 mijë infermierë të larguar në total
Ambasada e SHBA përgëzon betejën që po bënë Kosova me Covid-19
Shaban Polluzha : Unë do t’ vazhdoj deri n’ fund!
Mjeku francez habit me deklaratën e tij: Përse Enveri nuk i hapte kufijtë e Shqipërisë? Sekretin ma ...
Vincent Sëmundja
Prof.Dr.Tritan Kalo:Stop dhunës ndaj bluzave të bardha dhe të gjithë personelit mjekësor
Me “Prison Art” e bëjnë botën më të bukur dhe më të përgjegjshme
Gjermania kërkon Mjekë shqiptarë
Më 21 mars 2005 kombi, familja dhe të afërmit, ne bashkëluftëtarët, humbëm veprimtarin e përkushtuar...
Dr.Leonard Bytyqi: Askush nuk e ka menduar që pas 11 viteve të Pavarësisë do të ikin 500 Mjekë nga K...
COVID-19 is now a pandemic: What next?
Në ditën botërore të gruas shuhet një grua, një nënë dhe një mjeke
Bashkarisht të disiplinuar, ngadhënjejmë të gjithë!
Ja çka shkruan Milaim Zeka për fjalorin e Kadri Veselit
Vdes një mjek në Kinë nga Coronavirusi
Gëzuar Pashkët katolike, një ndër festat më të mëdha për të gjithë besimtarët e krishterë. Kjo festë...
Shkova tek mjeku për kollën dhe zbulova që vuaja nga…
Historia e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” në Tiranë - QSUT
Çka është sëmundja Creutzfeldt-Jakob dhe kush e shkakton?
Dr.Salih Krasniqi demanton fuqishëm Gazetën Shneta
Shabanhaxhaj zgjat kontratën me skuadrën nga Austria
Albin Kurti jo vetëm vendimin e Haradinajt, por e rrëzon edhe vendimin e Isa Mustafës
Scrub “bio” për pastrimin e thellë të fytyrës
Kolegji i Mjekëve të Rumanisë falenderon Kryetarin e Odës së Mjekëve të Kosovës për asistencë në ras...
Qumështi i bletës – vlerat shëndetësore
26 foshnje, për 24 orë në Gjinekologji
Partia Demokratike e Kosovës vazhdon intensivisht reformën e saj të brendshme, pavarësisht situatës ...
Rruga e mjekut shqiptar, nga shtëpia e pleqve deri te doktorata në psikiatri
Vertigo kardiake
Cilat gra preken nga kanceri i gjirit?
Agim Ademi dhe Muharrem Rama sulmuan fizikisht mjekun e Kombëtares së Kosovës në Gërmi
Sa shumë kisha humbur në sakrificën time për jetët e të tjerëve

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Pse shkelmojnë bebet në barkun e nënës?

Mon Feb 11 , 2019
Përse bebet shkelmojnë në barkun e nënës?  Kjo është një pyetje që çdo nënë e ka menduar të paktën njëherë dhe tani mbërrin një përgjigje nga shkenca. Fetusi nis të lëvizë në barkun e nënës atëherë kur fillon eksplorimin. Kjo gjë i shërben për të krijuar një hartë të trupit […]