© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Vitet e fundit, pothuajse çdo javë shkruajmë lajme për personazhe të famshëm, të cilët përjetojnë ankth dhe depresion. Së fundmi ka folur Kendall Jenner, e cila ka rrëfyer vuajtjen e saj nga ankthi

Shpeshherë çuditemi dhe pyesim: ‘Si mundet dikush që bën një jetë kaq të përsosur, pa probleme, që është kaq i dëshiruar nga njerëzit, të përjetojë ankth apo të mendojë vetëvrasjen?!’

Por kur jetesa dhe reputacioni varen shumë nga performanca, mijëra fansa presin për ju në çdo sekondë, kur mungon maksimalisht jeta private, është normale që ndjenja e ankthit të kthehet në problematike, pra edhe Po qe se jeni një nga njerëzit më të njohur dhe më të dëshirueshëm në planet.

640 0 60955625c0b4a

Ish-anëtari i One Direction, Zayn Malik, para disa kohësh anuloi një koncert në Dubai gjatë fundjavës, duke përmendur “ankthin e tij ekstrem” për të performuar.

82614842d9bd1792b424b6c39b8ac5fd

Camila Cabello e Fifth Harmony u largua nga skena më herët gjatë koncertit të grupit amerikan në St Louis, duke thënë se kishte shumë ankth.

Julia Michaels Main Press Photo pc Clare Gillen billboard 1548 768x433 1

Sulmet e panikut bënë që Selena Gomez të njoftojë se po bënte një pushim në karrierë për shkak të depresionit dhe ankthit, ndërsa Bruce Springsteen ka shkruar në autobiografinë e tij se depresioni e la atë të dërrmuar.

lelelel

Pra, a kanë arritur nivelet më të larta të ankthit, apo thjesht janë të famshmit më të gatshëm të jenë të hapur për këtë temë, sesa mund të jemi ne?

Tom Chaplin tha për BBC: “Shpresoj që më shumë njerëz të jenë në gjendje të flasin për këtë.”

00122d68 1600

“Unë gjithashtu mendoj se ka një presion të madh mbi njerëzit në jetën moderne, me idenë që ne duhet të paraqesim këtë pamje perfekte të vetvetes, duke hequr diçka nga vërtetësia e të qenit një qënie njerëzore”

‘E pabesueshme e zakonshme’

Nicky Lidbetter, shefja ekzekutive e Anxiety UK, thotë se njerëzit e profilit të lartë që flasin për shëndetin e tyre mendor janë shumë të dobishëm përderisa i bëjnë njerëzit e thjeshtë të flasin”.

“Njerëzit e famshëm duke folur për këtë, vendosin një emër në një gjendje me të cilën dikush mund të ketë jetuar me të për shumë kohë, por s’ e dinte se ishte një gjendje e njohur mjekësore,” thotë ajo.

Muzikantët duket se janë veçanërisht të rrezikuar të pësojnë sulme paniku, duke pasur parasysh presionin që ata shpesh ndiejnë për të dhënë një performancë perfekte.

Promovuesi i koncertit Harvey Goldsmith thotë se: “Kur artistët po performojnë shfaqje të mëdha dhe publiku irritohet përderisa ka vonesa, ndodh përderisa ata po kalojnë gjendjen e panikut para se të dalin në skenë, shkruan Class.

Lidbetter thotë se është e mundur për të kapërcyer ankthin me rrjetin dhe teknikat e duhura të mbështetjes.

“Ne besojmë fuqimisht, dhe vërtet provat tregojnë se njerëzit mund të shërohen nga çrregullimi i ankthit shumë kompleks dhe i rëndë”, – thotë ajo.

“Sigurisht, rikuperimi juaj është më i vështirë Po qe se jeni në vëmendjen e publikut përderisa ekziston ai presion për të kryer dhe për t’iu rikthyer asaj që keni bërë, por unë mendoj se ajo që ne do të rekomandonim është që njerëzit t’i marrin gjërat me hapa të vegjël.”

Pas perfeksionit të personazheve të famshëm, të cilët e shfaqin në rrjete shoqërore, duhet të kuptojmë dhe anën tjetër të medaljes, që do të thotë se asgjë s’ funksionon në mënyrë të përsosur.

 

You cannot copy content of this page

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.