Mon. May 16th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Për shumë njerëz, marrja e suplementeve është pjesë e rutinës së tyre në mëngjes.

Prej kohësh është menduar se suplemente të tilla janë një mënyrë e shpejtë dhe adekuate për të kompensuar nevojën ditore për lëndë ushqyese që mund t’ju mungojnë, dhe në rastin më të keq, edhe Po qe se trupi juaj s’ ka nevojë për to, s’ do të shkaktojë ndonjë dëm.

Një suplement dietik veçanërisht i njohur është vitamina E. Sidoqoftë, hulumtimet tregojnë se marrja ditore e vitaminës E në të vërtetë mund të bëjë më shumë dëm sesa dobi. “Është veçanërisht e rëndësishme të shmangni marrjen e suplementeve të vitaminës E. Jo vetëm që ka pak hulumtime klinike që tregojnë se suplementet e vitaminës E përfitojnë shëndetin tuaj, por në disa situata ato mund të jenë të dëmshme”, tha Klinika Cleveland në SHBA.

vitamin E deficiency 1

Vitamina E njihet kryesisht si antioksidues. Siç është shpjeguar nga Zyra e Shtojcave Ushqyese të Instituteve Kombëtare të Shëndetit (NIH), “antioksiduesit  mbrojnë qelizat nga efektet e dëmshme të radikaleve të lira që mund të kontribuojnë në zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare dhe kancerit”.

Vitamina E është gjithashtu e përfshirë në funksionin imunitar dhe ndihmon në proceset e tjera metabolike. Në vend të një lënde të veçantë, vitamina E është një grup përbërësish dhe shpesh gjendet në ushqime, veçanërisht në vajrat bimorë si kanola ose luledielli, soja, misri dhe vaji i ullirit. Ajo gjithashtu gjendet në arra dhe fara, si dhe në drithëra. Të rriturit kanë nevojë për 15 miligramë në ditë, sipas NIH. Ndryshe nga, të themi, vitamina C, e cila s’ mund të depozitohet në trup, vitamina E, për të cilën trupi juaj s’ ka nevojë menjëherë, “ruhet” për përdorim në të ardhmen, kështu që s’ duhet të merrni suplemente të asaj vitamine çdo ditë.

Screenshot 1 5

Edhe pse s’ ka gjasa që ju të konsumoni shumë nga kjo vitaminë duke konsumuar vitaminë E me anë të ushqimit, marrja e saj në formën e suplementeve është një çështje krejtësisht e ndryshme. “Dozat e larta të vitaminës E mund të rrisin rrezikun e gjakderdhjes duke pakësuar aftësinë e gjakut për të formuar mpiksje pas një prerjeje ose dëmtimi dhe gjakderdhje të rëndë në tru të njohur si një goditje hemorragjike”, tha NIH.

NIH gjithashtu tha se kufiri i sipërm i shtojcave të vitaminës E për të rriturit është 1.000 miligramë në ditë, duke shtuar se “disa hulumtime sugjerojnë që marrja e suplementeve të vitaminës E, edhe nën ato kufijtë e sipërm, mund të jetë i dëmshëm”. Konkretisht, hulumtimi ka treguar se burrat që kanë marrë 180 miligramë të një suplementi sintetik të vitaminës E çdo ditë për disa vite, kanë një rrezik në rritje të kancerit të prostatës.

VITAMINE E oil drop

NIH gjithashtu paralajmëron që suplementet e vitaminës E mund të “komunikojnë ose ndërhyjnë” me ilaçe të ndryshme, përfshirë antikoagulues ose antirombocitet, duke rritur rrezikun e gjakderdhjes te pacientët. Studime të tjera kanë treguar se mund të ndikojë në përfitimet e antioksidues të tjerë, të tillë si vitamina C, Po qe se merret në të njëjtën kohë dhe se mund të zvogëlojë efektivitetin e kimioterapisë ose rrezatimit për pacientët me kancer. “meqë vitamina E gjendet në ushqim, mungesa është e rrallë”, raporton Harvard T. H, shkruan KP.

Screenshot 2 6

Mjekët përsërisin se ju ndoshta merrni mjaftueshëm vitaminë E me anë të ushqimit, dhe kjo është arsyeja pse suplementet s’ janë të nevojshme. Në fakt, sipas një raporti nga Harvard, “shkencëtarët po diskutonin Po qe se këto shtesa mund të ishin të dëmshme dhe madje të rrisin rrezikun e vdekjes”. Meta-analiza e cituar shpesh e shtimit të dozave të mëdha të vitaminës E zbuloi se marrja e të paktën 180 miligramë të vitaminës E sintetike në ditë rezultoi në një rritje prej katër për qind të rrezikut të vdekjes nga çdo shkak, raporton Best Life. Ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj gjithmonë para se të merrni ndonjë shtesë.

[ad_2]

Leave a Reply