Pse shkelmojnë bebet në barkun e nënës?

Përse bebet shkelmojnë në barkun e nënës?
 Kjo është një pyetje që çdo nënë e ka menduar të paktën njëherë dhe tani mbërrin një përgjigje nga shkenca. Fetusi nis të lëvizë në barkun e nënës atëherë kur fillon eksplorimin. Kjo gjë i shërben për të krijuar një hartë të trupit të vet dhe hapësirës që e rrethon.
Ky është konkluzioni që mbërrin nga një studim mbi aktivitetin cerebral mbi një grup të porsalindurish, realizuar nga Universiteti College London dhe publikuar në revistën Scientific Reports.
Shkencëtarët kanë ekzaminuar spostimet e këmbëve dhe krahëve të bebeve në hapësirën e tyre. Autorët janë përqendruar kryesisht në aktivitetin e trurit duke matur valët cerebrale.
Pas analizimeve të gjata, mendohet se në tre mujorin e fundit të shtatzënisë, shkelmimet në barkun e nënës mund të kenë një rol të rëndësishëm pasi mund të ndikojnë pozitivisht në zhvillimin e disa zonave të trurit të lidhura me perceptimin e trupit. Kjo është arsyeja që lëvizjet janë më intensive dhe të shpeshta, pohojnë autorët e studimit.

Related posts:

Keqpërdorimi i informatës zyrtare
Këtu janë vajzat më të bukura në botë, kurse numri i lindjeve po bie
Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e i...
Kosovarët duhet të krijojnë shprehi që Mjekët dhe Infermieret në Kosovë kudo që i shohin t'i përqafo...
Situata epidemiologjike me influencë sezonale 2018/2019 në Kosovë
Në Slloveni s' ka lehtësime për shtetasit shqiptarë që lëvizin drejt vendit të tyre
Kandidatët e papranuar në konkursin për logopedë në QKUK ankohen për parregullsi
Udhëzues thelbësor për të kuptuar statistikat në lidhje me COVID-19
Manipulimi me shifra i Blerim Sylës
Lajm fantastik nga Londra: Zbulohet vaksina kundër koronavirusit, testohet suksesshëm te minjtë
Kur gratë shkelin gratë...
Fillimi i punës - Ligji i punës
Mjekët apel prindërve: Mbani fëmijët larg telefonit!
Dr.Naim Shabani: Miomët e mitrës
Fituesi i çmimit Nobel në mjekësi: Virusi doli në Kinë, nga laboratori ku po punonin për vaksinën e ...
Koha vendos gjithçka në vendin e vet dhe dënon ata që lënduan dikë!!
Operacion i rrallë urologjik në Spitalin e Përgjithshëm të Mitrovicës
Të dashur, ne nëse nuk jemi për Çmimin Nobel, nuk jemi as maskarenj
Ndotja e ajrit po kërcënon shëndetin e popullatës!
A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?
Blerim Latifi: Budallologjia kosovare në kohën e coronavirusit
Kërkohet pensionimi i parakohshëm i mësimdhënësve me sëmundje të rënda
FAKTE TË SHPEJTA PËR DIABETIN TIP-2
Ka përdhosur një grua që po flinte, kosovari dënohet me dëbim nga Zvicra
Si ka ndikuar pandemia në sektorin e patundshmërive, sa janë dëmet?
Ethmoid sinusitis: Causes, symptoms, and treatment
4 mënyrat për të parandaluar kancerin e lëkurës
Cilat janë shkaqet e migrenës?
Revista “INFERMIERI 2.0”
Artisti shqiptar nga Zvicra, me anë të surlës bashkon traditën me modernen
Prizrenasja përfaqëson Zvicrën për çmimin e madh letrar "Bachmann"
Pothuajse 100 të shëruar nga Covid-19 në Shqipëri
Gjergj Kola: Bashkia e Vjenës do të nderojë “Ambasadorët e Paqes” në vjeshtë
Vampirizmi energjetik
Dëmtimi i varreve apo kufomave
Impresionuse me zërin e saj, e reja shqiptare po shkëlqen në Zvicër
Dr.Hamëz Berisha: Mandej po thojnë rrini në Kosovë!!!!!!!
Mësohet data kur Gjermania do t’i hapë kufijtë për shqiptarët
46 mijë shqiptarë ikin në 1 vit, përveç të rinjve largohen mjekë, infermierë, mësues dhe inxhinierë
Mungesë e barnave jetike për pacientët
Portali Kosova Sot plason një lajm të rremë kundër Mjekëve dhe kundër QKUK-së
Urime ditëlindjen e 21-të, Endriti ynë i dashur! Ndoshta ke pasur dëshirë ta takosh shoqërinë, por L...
Rastet e posaçme të falsifikimit të dokumenteve
Glauk Konjufca shkarkon 14 konsuj nëpër ambasada
Dita e parë e kimioterapisë…, një reflektim që duhet lexuar
Kirurgu shqiptar ndër 100 Kirurgët më të mirë të botës
Ja çka po bëjnë Mjekët francezë ndaj qeverisë së Francës
Ligji për paga shkon në Gjykatën Kushtetuese!
Gjermania dhe Zvicra kërkojnë me ngulm mjekë nga Kosova
Cila nga algat e dhëna i takon algave blu në të gjelbra?
Ventrikulopunksion
Shënohet viktima e parë e Coronavirusit në Evropë
Në Gjermani Kisha bëhet "xhami" për myslimanët që s'kanë ku të falen
Miq të nderuar, Për të diskutuar rreth zhvillimeve të fundit politike në vend, sot jam i ftuar në em...
Disa faktorë që ndikojnë në masë të caktuar në rritjen e tensionit arterial
Darmbakterien steuern, ob sich Darm zusammenzieht oder entspannt
Punëtorët shëndetësor shkelen padrejtësisht me ligjin për paga
Epidemiologu suedez kundër planit të qeverisë: Shumë njerëz po vdesin
Fluturimet nga Prishtina në Zvicër dhe Gjermani
Gjermania kërkon Mjekë shqiptarë
Koronavirus, gati vaksina nga Izraeli
Alarmante: Në çdo të tretën ditë largohet nga një Mjek nga Kosova
Arrestohet pasi sulmoi doktorin në vendin e punës
16 të shëruar nga Covid-19 Sot, më 03.04.2020, janë të shëruar edhe gjashtë (6) pacientë që kanë qen...
Një javë blackout shëndetësor do i mësonte këtij shteti dhe këtij populli se pse është e shenjtë blu...
Giving TB vaccine intravenously boosts efficacy
Fitorja e parakohshme ndaj Covid 19
Kushtetuta e shtetit i paraprinë pushtetit, ajo është si dyshemeja ashtu edhe tavani i qeverisjes de...
10 specialistë të Psikologjisë klinike qe 4 vite të papunë
Ja mundësitë natyrale për luftimin e tensionit të lartë
Çka është Migrena? - Neurologjia
Arsim Gërxhaliu ironizon me mjekët kosovarë: Kështu mbrohemi nga koronavirusi, jo me maska siç bëni ...
Ja 5 arsyet pse femrat nuk shijojnë seksin
Këta ishin më të dalluarit e Spitalit të Prizrenit, për vitin 2019
Sot pata një takim me drejtuesit e odave kryesore ekonomike të Kosovës për të diskutuar mbi kërcënim...
Disa ushtrime për gratë shtatzëna
Reagon Mjekja rreth vendimit të Qeverisë për Postën dhe Telekomin e Kosovës
Në Zvicër s' falet Fitër Bajrami, xhamitë s' hapin dyert për xhematin
Ja sa operacione u kryen për 24 orë në QKUK
Ushqimi dhe insuficienca kronike renale
Uran Ismaili po konsiderohet Ministri më i mirë prej pasluftës në Shëndetësi
Sqarim nga Klinika Infektive QKUK
Largim masovik i Mjekëve dhe Infermierëve nga Sindikata
Dr.Istref Plakolli: Përdorimi dhe rëndësia e Acetaminofenit
Hajdeni merreni, ka koronavirus, banorët e Tiranës alarmohen nga kinezi
Akademiku Morina: Ja çka thotë për mjekët që punojnë edhe në të shtetit edhe në privat
Familja Demaku, ne bashkëluftëtarët dhe kombi ynë, para 21 vitesh, humbi një nga trimat e saj, Xheva...
Gëzuar Pashkët katolike, një ndër festat më të mëdha për të gjithë besimtarët e krishterë. Kjo festë...
Kur shkenca ndrydhet nga një dogmë filozofike
Neurokirurgu propozon që Mjekët të zgjedhin "O Spitalin Privat, O Spitalin Publik"
Gjumi i pakët dhe imuniteti
Vertebrat lumbale
Ja ku u krijua Coronavirusi!
“Avokati i Popullit e dërgoi në Kushtetuese Ligjin për paga edhe pse do t’i merrte 600 euro më shumë...
Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës, me pikëllim të thellë ka pranuar lajmin për vde...
Ja çka thotë Kryeministri italian rreth përhapjes së koronavirusit
Një ndër masakrat e rënda, të kryera nga policia dhe ushtria serbe kundër popullatës shqiptare në pr...
Gazeta Infermierët: Mungon shujta
Sëmundjet respiratore akute
Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Ja pse qajnë bebet

Mon Feb 11 , 2019
Nëna të dashura nëse e qara e fëmijës tuaj vjen si pasojë e mërzitjes ose e vetmisë, mund t’ju ndihmojnë shumë prekja, mbajtja në krahë, e folura dhe vendosja e fëmijës në një pozicion ku mund t’ju shohë dhe të ndiejë praninë tuaj.Mund të provoni ta ushqeni, ta merrni me […]