Pse urinoj kaq shpesh?

Urinimi,Urinimi i shpeshte,Urina

Ju duhet të shkoni gjatë gjithë kohës në tualet? Teknikisht emri për problemin tuaj është urinim i shpeshtë. Tek shumica  njerëzve fshikëza e urinës është në gjendje që të ruajë urinën deri në momentin që ju shkoni në tualet, zakonisht 4 deri në 8 herë në ditë. Nëse shkoni në tualet më shumë se 8 herë në ditë, ose zgjoheni gjatë natës për të urinuar, mund të tregojë se keni pirë më shumë lëngje seç duhet. Ose mund të sinjalizojë për ndonjë problem shëndetësor.

Keni konsumuar shumë ujë
Nuk është vetëm H2O. Ju merrni 20-30% të ujit nga ushqimet dhe më shumë nga lëngjet e tjera. Konsumimi i tepërt i këtyre lëngjeve bën që të urinoni më shpesh. Kjo çon në uljen e niveleve të kripës në gjak në nivele të pashëndetshme. Ndiqni rregullin e artë: Pini mjaftueshëm ujë që urina të jetë e pastër, por jo aq sa të kaloni gjithë ditën në tualet.
Infeksioni i traktit urinar
Është shkaktari më i zakonshëm i urinimit të shpeshtë. Bakteri infekton veshkat, fshikëzën e urinës ose tubat që lidhin këto organe. Fshikëza ënjtet dhe nuk mund të mbajë kaq shumë urinë, e cila bëhet e turbullt, me gjak ose ka një erë të rëndë. Mund të keni gjithashtu temperaturë, të vjella, dridhje ose dhembje. Mjeku mund t’ju rekomandojë antibiotikë për trajtimin e infeksionit.
Diabeti
Si diabeti tip 1 ashtu edhe ai tip 2 rrisin nivelet e sheqerit në gjak. Një pjesë e sheqerit filtrohet nga veshkat, ndërsa pjesa tjetër përfundon në urinë. Gjatë kësaj kohe tërhiqet më shumë ujë nga trupi duke shkaktuar urinim më të shpeshtë. Nevoja urgjente për të urinuar është një nga shenjat e para dhe më të zakonshme të diabetit. Flisni me mjekun nëse papritur filloni të urinoni më shpesh se zakonisht.
Diuretikët
Të njohura gjithashtu si pilula të ujit, këto ilaçe përdoren për të trajtuar tensionin e lartë të gjakut dhe problemet me mëlçinë dhe veshkat. Ato bëjnë që veshkat të prodhojnë më shumë kripë (sodium) në urinë, prandaj dhe mund të urinoni më shpesh. Kjo gjendje bën që të humbisni edhe shumë sodium dhe kalium, një gjë e dëmshme kjo për shëndetin. Mund të keni gjithashtu të përziera, dridhje dhe dhembje. Mos e ndryshoni dozën apo të ndaloni së përdoruri këto ilaçe pa u konsultuar më parë me mjekun.
Sindroma e dhembshme e fshikëzës
Mund të ndieni nevojën për të shkuar në tualet shpesh, por nga ana tjetër nuk urinoni shumë. Mund të keni edhe dhembje në pjesën e poshtme të belit, që përkeqësohen edhe më shumë kur urinoni apo kryeni marrëdhënie seksuale. Kjo ndodh kur indet e fshikëzës ënjten dhe bëhen shumë të ndjeshme. Mund ta trajtoni këtë gjendje, që quhet ndryshe cistiti intersitial, me një dietë ushqimore të shëndetshme, aktivitet fizik, ilaçe, operacion ose terapi fizike.
Gurë në veshka
Mineralet dhe kripërat mund të formojnë gurë të vegjël në veshka. Ndieni nevojën për të shkruar shpesh në tualet dhe nga ana tjetër nuk urinoni shumë. Mund të keni gjithashtu dhembje të shumta në njërën anë apo në të gjithë shpinën, të përziera, ethe etj. Kilet e tepërta, dehidratimi, dieta e lartë në proteina dhe historia familjare janë disa nga faktorët e rrezikut.
Shtatzënia
Ndërkohë që bebi rritet, fillon të zërë më shumë hapësirë dhe shtyn fshikëzën, prandaj edhe keni nevojë për të urinuar më shpesh. Flisni me mjekun nëse keni dhembje gjatë urinimit ose vëreni gjak në urinë.
Vaginiti
Vaginiti është inflamacioni i mukozës vaginale, me origjinë nga irritimi, infeksioni ose trauma të ndryshme. Ky shqetësim gjen terren të përshtatshëm për t’u zhvilluar nga zvogëlimi i aciditetit fiziologjik vaginal, i shkaktuar përgjithësisht nga terapitë hormonale (me bazë hormonesh, antibiotikësh, kontraceptivët oralë), patologjitë (si diabeti), nga veshjet shumë të ngushta. Shkaktarë të vaginitit mund të jenë bakteret e ndryshme (Gardnerella vaginalis, Trichomona vaginalis), kërpudhat (Candida albicans) etj. Mund të ndieni acarim ose djegie kur urinoni dhe keni dhembje gjatë aktit seksual. Ndieni gjithashtu nevojën për të urinuar shpesh dhe urina mban një erë shumë të rëndë.
Tumori
Si tumoret kanceroze ashtu edhe ato beninje ju shkaktojnë urinim të shpeshtë
Prostata
Meshkujt kanë një gjëndër në madhësinë e arrës, prostata, që rritet edhe më shumë pas moshës 25 vjeç.
Disa nga simptomat që paralajmërojnë për zmadhim të prostatës janë:
  • Ndjesia e moszbrazjes plotësisht të fshikëzës kur përfundoni së urinuar
  • Nevoja për të urinuar sërish edhe pas 2 orësh pas urinimit
  • Urinim i shpeshtë natën (nokturi)
  • Urinim me ndërprerje
  • Nevojë për sforcim kur urinoni
  • Rrjedhje e dobët e urinës
  • Vështirësi në nxjerrjen e urinës
Kapsllëk
Nëse nuk keni jashtëqitur prej kohësh (kapsllëk), zorrët mbushen aq shumë sa shtyjnë edhe fshikëzën e urinës dhe ju shkaktojnë ndjesinë e urinimit të shpeshtë. Kapsllëku mund të dobësojë muskujt e zonës pelvike, që ndihmojnë në kontrollin e zorrës dhe të fshikëzës. Flisni me mjekun ose farmacistin si të dilni rregullisht në tualet.
Burimi: Jotabu.al

Related posts:

Plagosen me thikë babë e bir në Fushë Krujë, kapet i dyshuari
Këto lagje të Prishtinës do të mbesin pa rrymë nga mesnata deri në mëngjes
Java e zezë, 78 të vdekur nga COVID-19
Prizren, shoferi i dehur kërcënon policët
Muriçi pritet t’i bashkohet ish-kampionit të Premier Ligës
​Qershitë shërojnë reumën dhe cermën
Situata me pandeminë, vendi po shkon shpejt drejt krizës humanitare
Hidhet me parashutë nga qafa e Llogarasë, lëndohet 39-vjeçari nga Tirana
Gjakovë, një grua keqtrajtohet psikikisht
VIDEO: Gërmi, gjarpri në shteg të këmbësorëve
Bullgaria arreston një person që dyshohet se sulmoi një gazetare të REL-it
VIDEO: Prishtinë, digjet një shtëpi
Projekti për shkëmbim të territoreve ka humbur jetën, por jo ideja
Profesionistet nga diaspora, iniciativë për të ndihmuar gratë shqiptare
Në ShBA, mbi 5 milionë të infektuar me coronavirus
3 mijë e 976 raste aktive me coronavirus në Kosovë
Vendimi për hapjen e shkollave do të ndikohet nga gjendja epidemiologjike
Studiuesi sugjeron kurse integrimi për zviceranët: "ata po mbeten pakicë"
Selmanaj u kundërpërgjigjet partnerëve të koalicionit: Kryeministri
Patrullimet ndër vite në mes të KFOR-it dhe forcave serbe
Parashikimi i motit për 5 ditët e ardhshme
Lutfi Haziri ngushëllon dy familje gjilanase që humbën familjarët e tyre në betejën me COVID-19
Shqiptarja kandidate në zgjedhjet e 13 shtatorit në Gjermani
Suspendohen dy policë, s' mbyllën një lokal që theu masat kundër pandemisë
Sot më pak të shëruar sesa të infektuar me COVID-19
Nga këto komuna të Kosovës janë të infektuarit e rinj me coronavirus
Jakup Krasniqi shërohet nga coronavirusi
Përzien frenat me "gazin": Lëndon veten dhe kosovarin e pafajshëm
188 raste të reja me COVID-19 në Kosovë
12 të vdekur me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në vend
Gjakovë e Rahovec, arrestohen pronarët e 4 restoranteve, s' respektuan masat kundër COVID-19
Austria, një vend përrallor edhe për pushime verore
Trump nënshkruan urdhra ekzekutivë për të ndihmuar financiarisht amerikanët
Vdes një person i infektuar me COVID-19
Organizuan dasma në restorantet e tyre, dënohen me nga 3 milionë lekë pronarët
Vdes në QKUK pas lëndimeve që pësoi duke kontrolluar një objekt në Prizren
Në Spitalin e Gjakovës 32 pacientë me COVID-19 po trajtohen me oksigjeno-terapi
Policia shqiptoi mbi 1.000 tiketa për kundërvajtje në trafik
Patrullimi në Karaçevë, i paautorizuar
43 pacientë po trajtohen në Spitalin e Vushtrrisë, një në intubim
Prizren, mosrespektimi i masave kundër COVID-19, mbyllen 7 lokale, shqiptohen 691 fletëparaqitje
Prizren, gjuajtje me armë gjatë ahengut familjar
Vrasje në tentativë në Skenderaj, 8 të arrestuar
Një i vrarë në Prishtinë
Rreth 100 milionë euro më pak të hyra në arkën e shtetit
Indi, 7 të vdekur nga zjarri në hotelin që po përdorej si spital për COVID-19
Moti sot, me diell e vranësira, vende-vende me shi
Një vikend i qetë sa i përket pandemisë, por na e prishi xhandarmëria serbe
Pamje – Shiu shkakton dëme në disa fshatra të Shtimjes
Britani, Shqiptari i propozon të dashurës martesë, i digjet banesa nga qirinjtë
Alternativa kërkon BDI-ja të shkojë në opozitë, Po qe se të gjitha partitë shqiptare hyjnë në pushte...
Qytetari rrëfen për dhunën e zyrtarëve policor gjatë arrestimit të tij
Drita fiton ndaj Inter Escaldes në Ligën e Kampionëve
Pamje – Lumi në qendër të Shtimes i mbushur përplotë me bërllok
Bahtiri akuzon Qeverinë për tubimin e Moziku-t
Zemaj premton përkrahje në menaxhimin e pandemisë në komunat e Luginës së Preshevës
Xhandarmëria serbe ka hyrë dy herë brenda këtij viti në fshatin Karaçevë
Andrea Pirlo trajner i Juventusit
Prishtinë, një person gjendet i vdekur në veturë
Qeveria po dialogon për njohje reciproke, por Agim Veliu i referohet shtetit fqinj me 'Republika e S...
Hyrja e xhandarmërisë serbe është vetëm një patrullim i përbashkët me KFOR-in
Gjermania fut kontrollet e detyrueshme për udhëtarët që kthehen nga Kosova
Qeveria tregon ditën kur do nisë pagesa e 170 eurove
Katër të vdekur dhe 124 raste të reja me COVID-19
Xhandarmëria serbe ka hyrë rreth 300 metra në Kosovë
s' ka vend për deklarata pompoze e defilime në vendgjarje pa e njohur ngjarjen
Shpërndarja e albumit nga Mozzik, grumbulloi numër të madh njerëzish në Gjakovë
Futja e xhandarmërisë serbe në territorin e Kosovës, KFOR jep sqarimet
Javën tjetër mund të ketë rritje të rasteve me COVID-19
Pas raportimeve në media, ndërpritet turneu i Mozzik-ut
Ndërhyn Qeveria, ndërpritet turneu i Mozzik-ut
Në sy të Policisë Mozzik promovon albumin e tij në kohë pandemie
Trafikim me njerëz, arrestohen 10 gra dhe pronari i një hoteli në Dobërdol
Regjisori i 'The Simpsons' do i bashkohet programit virtual të Anibarit këtë edicion
Heronjët e Kosovës, Thaçi nderon 21 policët e rënë në detyrë
Sot më shumë të shëruar se të infektuar me COVID-19 në Kosovë
COVID-19, 45 pacientë në QKUK në gjendje kritike
Rastet me COVID-19 nëpër komuna
Juventusi e shkarkon Maurizio Sarrin
Mbi 10 mijë qytetarë janë infektuar me COVID-19 në Kosovë
Ramush Haradinaj u 'kundërpërgjigjet' xhandarmërisë serbe, viziton Karaçevën e Kamenicës
12 persona të vdekur nga COVID-19 në Kosovë
Shënohen edhe 190 raste të reja me COVID-19 në Kosovë
Kufiri në Ristovc nevojitet të jetë Me kusht që doni mos me e pa xhandarmërinë serbe
rrugët në lagjen Mati 1 në kryeqytet në gjendje të mjerë
Reagon PDK për hyrjen e trupave serbe në Kamenicë
Dënojmë ashpër hyrjen e trupave serbe në territorin e Kosovës, lejimi i KFOR-it dhe neglizhenca e qe...
Gjykatat në Serbi vazhdojnë t'i ftojnë qytetarët kosovarë për vuajtje të dënimeve
Jemi duke e ngritur nivelin e komunikimit me Bujanovcin
Prishtinë, një personi i hapin faqe në rrjete sociale
Zemaj nis takimet në Bujanovc
Lirohet veterani i UÇK-së i ndaluar në Turqi
Thyen bodrumin dhe vjedh një shishe uji, kosovari gjobitet me 500 franga
Gjakovari organizon dasëm me mbi 50 të ftuar, arrestohet
I vihet zjarri një veture në Prishtinë
Vajza rrah nënën e saj, arrestohet
Thyen bodrumin dhe vjedh një shishe uji, kosovari gjobitet me 500 franga
Zemaj viziton sot Bujanocin dhe Preshevën
Veterani i UÇK-së ndalohet në Turqi me kërkesë të Serbisë
Hyrja e xhandarmërisë serbe në Kosovë, reagon kryeministri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Specialisti i Reumatologjisë që ka diplomuar dy herë në Mjekësi

Fri Feb 22 , 2019
Albinfo.ch sjell historinë interesante të reumatologut shqiptar që drejton ordinancën e tij private në lindje të Zvicrës, në Wil Reumatologu, Nait Bajrami, ka një mur të mbushur me diploma të mjekësisë. Jetën studentore e ka nisur më 1982 në Sarajevë si student i veterinarisë dhe i ka dhënë fund më […]