Psikologu Fitim Uka: Shkolla jonë dëmton seriozisht shëndetin

Profesori i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, Fitim Uka, ka bërë një reagim pas publikimit të rezultateve të testit PISA, ku Kosova ka dalur shumë keq sipas shumicës së vlerësimeve, shkruan KultPlus.com  Psikologu Uka, ka thënë ndër të tjera se sistemi jonë arsimor dëmton seriozisht shëndetin, vret talentin dhe kreativitetin si dhe dëmton potencialin e tyre akademik.  Ai në një postim në Facebook, ka analizuar edhe përgjegjësit për këtë gjendje si dhe ka ofruar zgjidhjen e tij të preferuar.   Këtu keni statusin e tij të plotë:  “Meqë arsimi u bë lajm në Kosovë (si rrallëherë), meqë të gjithë folën, disa fjalë për rezultatet e PISA…  E kam thënë dhe do të vazhdoj ta them, shkolla jonë (sistemi ynë arsimor) dëmton seriozisht shëndetin, vret talentin dhe kreativitetin, shkatërron kuriozitetin e nxënësve dhe lëndon potencialin e tyre akademik. Si rezultat i kësaj qasjeje të mbrapshtë, ne renditemi të parët për nga fundi në testin e PISA (që një pjesë konsiderueshme e qindra ministrave, zv/ministrave, këshilltarëve të MASHT i referohen me “PIZA”, sepse aty e kanë mendjen, te zhvatja për të mbushur barkun) dhe ja tek bëhemi lajm.  Përgjegjësi kryesor për këtë turp, është Ministria e Arsimit me tufën e madhe të injorantëve që kanë udhëhequr për shumë vjet. E mjerë dhe e gërditshme është përpjekja e tyre, që të “formojë një komision, i cili realizon teste pilot në të gjitha shkollat e Kosovës dhe kishte për qëllim ngritjen e vetëdijes së nxënësve dhe mësimdhënësve për rëndësinë e testit PISA”. Pra, nxënësit e dobët, që kanë udhëhequr Ministrinë e Arsimit, duke u mbështetur në strategjitë e tyre për të kaluar klasën në shkollën fillore a të mesme, e kanë menduar që mund të ia dalin paq me testin e PISA, duke u përgatitur për të, dy javë para provimit. Medet! Madje, në kohë fushate, premtonin se do të befasoheshim me rezultatet. Sot, sinqerisht, po ndjehem i befasuar vetëm me befasinë e tyre dhe tuajën.  Tash, kur e shkatërruan totalisht arsimin në Kosovë, aq sa nxënësit tanë nuk janë të denjë as të lexojnë, është koha për llogaridhënie, për çdo cent të shpenzuar për meditjet e “komisioneve”, trajnerëve me certifikata partie dhe udhëheqësve me shkollë fillore.  Për të treguar rezultate të mira në testin PISA, arsimin nuk duhet ta mendojmë dhe trajtojmë si një investim të izoluar. Por, (1) Duhet urgjentisht të shtojmë pjesëmarrjen e fëmijëve në edukimin e hershëm, aty kur vihen bazat e shkathtësive akademike, (2) Duhet të përgatiten mësimdhënësit për mësimdhënie me nxënësin në qendër dhe të kontrollohet në vazhdimësi cilësia e mësimdhënies, (3) Duhet të stimulohen nxënësit për të nxënë dije, njohuri, shkathtësi dhe kompetenca dhe jo nota, që shpërblejnë të mësuarit mekanik.  Për të arritur këtë, natyrshëm nuk mjafton një komision që shpërblen me meditje një tufë besnikësh partiak, por një përpjekje e gjithëmbarshme që përfshin nxënësit, prindërit, mësimdhënësit, udhëheqësit e shkollës, drejtoratet komunale për arsim, ministrinë e Arsimit dhe Qeverinë e Repbulikës së Kosovës. Vetëm një qasje e tillë që ka në qendër intervenimin nëpërmjet multi-sistemeve e bën të mundshëm rangimin më të mire në PISA. Deri atëherë, ju bëftë mirë PIZA dhe vajtim të këndshëm”. /KultPlus.com
Profesori i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, Fitim Uka, ka bërë një reagim pas publikimit të rezultateve të testit PISA, ku Kosova ka dalur shumë keq sipas shumicës së vlerësimeve, shkruan KultPlus.com
Psikologu Uka, ka thënë ndër të tjera se sistemi jonë arsimor dëmton seriozisht shëndetin, vret talentin dhe kreativitetin si dhe dëmton potencialin e tyre akademik. 
Ai në një postim në Facebook, ka analizuar edhe përgjegjësit për këtë gjendje si dhe ka ofruar zgjidhjen e tij të preferuar. 

Këtu keni statusin e tij të plotë:
“Meqë arsimi u bë lajm në Kosovë (si rrallëherë), meqë të gjithë folën, disa fjalë për rezultatet e PISA…
E kam thënë dhe do të vazhdoj ta them, shkolla jonë (sistemi ynë arsimor) dëmton seriozisht shëndetin, vret talentin dhe kreativitetin, shkatërron kuriozitetin e nxënësve dhe lëndon potencialin e tyre akademik. Si rezultat i kësaj qasjeje të mbrapshtë, ne renditemi të parët për nga fundi në testin e PISA (që një pjesë konsiderueshme e qindra ministrave, zv/ministrave, këshilltarëve të MASHT i referohen me “PIZA”, sepse aty e kanë mendjen, te zhvatja për të mbushur barkun) dhe ja tek bëhemi lajm.
Përgjegjësi kryesor për këtë turp, është Ministria e Arsimit me tufën e madhe të injorantëve që kanë udhëhequr për shumë vjet. E mjerë dhe e gërditshme është përpjekja e tyre, që të “formojë një komision, i cili realizon teste pilot në të gjitha shkollat e Kosovës dhe kishte për qëllim ngritjen e vetëdijes së nxënësve dhe mësimdhënësve për rëndësinë e testit PISA”. Pra, nxënësit e dobët, që kanë udhëhequr Ministrinë e Arsimit, duke u mbështetur në strategjitë e tyre për të kaluar klasën në shkollën fillore a të mesme, e kanë menduar që mund të ia dalin paq me testin e PISA, duke u përgatitur për të, dy javë para provimit. Medet! Madje, në kohë fushate, premtonin se do të befasoheshim me rezultatet. Sot, sinqerisht, po ndjehem i befasuar vetëm me befasinë e tyre dhe tuajën.
Tash, kur e shkatërruan totalisht arsimin në Kosovë, aq sa nxënësit tanë nuk janë të denjë as të lexojnë, është koha për llogaridhënie, për çdo cent të shpenzuar për meditjet e “komisioneve”, trajnerëve me certifikata partie dhe udhëheqësve me shkollë fillore.
Për të treguar rezultate të mira në testin PISA, arsimin nuk duhet ta mendojmë dhe trajtojmë si një investim të izoluar. Por,
(1) Duhet urgjentisht të shtojmë pjesëmarrjen e fëmijëve në edukimin e hershëm, aty kur vihen bazat e shkathtësive akademike,
(2) Duhet të përgatiten mësimdhënësit për mësimdhënie me nxënësin në qendër dhe të kontrollohet në vazhdimësi cilësia e mësimdhënies,
(3) Duhet të stimulohen nxënësit për të nxënë dije, njohuri, shkathtësi dhe kompetenca dhe jo nota, që shpërblejnë të mësuarit mekanik.
Për të arritur këtë, natyrshëm nuk mjafton një komision që shpërblen me meditje një tufë besnikësh partiak, por një përpjekje e gjithëmbarshme që përfshin nxënësit, prindërit, mësimdhënësit, udhëheqësit e shkollës, drejtoratet komunale për arsim, ministrinë e Arsimit dhe Qeverinë e Repbulikës së Kosovës. Vetëm një qasje e tillë që ka në qendër intervenimin nëpërmjet multi-sistemeve e bën të mundshëm rangimin më të mire në PISA.
Deri atëherë, ju bëftë mirë PIZA dhe vajtim të këndshëm”. /KultPlus.com
(Visited 3 times, 1 visits today)

Related posts:

Dalin rezultatet e 324 motrave të testuara për COVID-19
Një person fiton çmimin për justifikimin më kreativ nga policia. Ja çfarë tha ai
Një në 10 udhëtarët zviceranë mbanë një maskë në transportin publik
Shqiptari shpallet trajneri më i mirë i Italisë nga Federata Italiane e Shahut
Universiteti privat në Zvicër që do të operojë si biznes, një risi që po mirëpritet
I infektuar me COVID-19 shkoi në klub, rrezikon 10 vjet burgim
Kroacia mban zgjedhje të parakohshme në kohë pandemie
Edisa Shahini: Mos e ndiqni modën, krijoni stilin tuaj personal
Shpend Ahmeti paralajmëron se po shkojmë drejt vdekjeve shkaku i mungesës së mjekeve e shtretërve në...
Kryemjeku: Po gënjejnë nivel pas niveli, nëse ky vërshim vazhdon, sistemi do të bie në kolaps
Kanë vdekur 12 pacientë brenda 24 orëve, ku është Ministri i Shëndetësisë?
“Nuk mundet me marrë frymë as 2 minuta pa aparatin e oksigjenit”, kosovari tregon për nënën e tij me...
Që nga mesnata edhe katër të vdekur me COVID-19
Rusi: Shkon mbi 10 mijë numri i viktimave nga COVID-19
Vjen për pushime në Kosovë, zvicerania grabitet nga i dashuri i saj
Ambasadorja Breca: "Karantinën do ta vuajë rëndë ekonomia e Kosovës"
Shqiptarja garon për mandatin e saj të tretë si deputete në Kroaci
Tigri vret kujdestaren e kafshëve në kopshtin zoologjik të Cyrihut
Sa kosovarë erdhën në Kosovë pas hapjes së aeroportit “Adem Jashari?
Situatë dramatike me COVID-19, qeveria mbledh nesër dejtuesit e shëndetësisë
Egjipti rinis fluturimet ndërkombëtare, rifillon sezoni turistik
KSHZ bën thirrje që të respektohen masat e marra nga Qeveria e Zvicrës
Olluri: Refreni 'sëmundje shoqëruese' po e trimëron popullatën për mosrespektimin e masave
Diplomuan nxënësit e Shkollës Shqipe të mësimit plotësues në kantonin e Cyrihut
Rekord i zi në Kosovë, për një ditë vdesin 6 persona të prekur me COVID-19
Studiuesi shqiptar në Australi: Beteja me Covid s' ka mbaruar
Humb betejën me COVID-19, vdes një 38 vjeçar në QKUK
Kosovarët paguanin 5000 euro për testet false të shtetësisë: Banda para gjyqit
“Dardania” nga Winterthuri, e para në festivalin virtual “Anadrini Folk 2020”
Dita e Pavarësisë së SHBA-së, festë edhe për shqiptarët
A mund të prekemi dy herë nga virusi SARS Cov-2?
Syla: Situata është alarmante, 20 përqind e punëtorëve shëndetësorë janë të infektuar me Covid-19
Ambasada e Kosovës në Gjermani ka një njoftim për qytetarët e saj
Britania largon masën e izolimit për 50 vende me ‘rrezik të ulët’
Këtë vit shumë shqiptarë s' do të mund t’i bëjnë pushimet në Kosovë
herët a vonë në jetën e Prof. Omer Xhemalit
Pandemia po ndikon edhe tek të diplomuarit në shkolla të mesme
Diaspora thyen rekord me paratë e dërguara në Kosovë gjatë pandemisë
Gjermania rrit pagën minimale - Albinfo
Ilaçi më i shtrenjtë në botë
Britani: Nxënësit detyrohen të kthehen shkolla në shtator
trajtimi i pacientëve me COVID-19, ju kushtoi spitaleve universitare 356 milion CHF
Zvicra autorizon përdorimin e antiviralit ‘Remdesivir’ pa prova terapeutike
Dublin, udhëtim në histori me Epic, muzeu multimedial i emigracionit     |Revista Monitor
Kosova diasporës: Kujdes kur kaloni nëpër Serbi
Njoftimi nga Ambasada: Kush mund të hyjë në Austri
Arrestohet kosovari 30 vjeçar që po punonte në të zezë
Regjisorja shqiptare në Rumani fitoi trofeun në Galanë e Çmimeve “Gopo”
Tekste falas për mësimin e gjuhës shqipe në Diasporë
Dënime të ashpra për ata që hyjnë në Austri pa teste nga Ballkani Perëndimor
Zvicra rrit çmimin e benzinës dhe naftës 3.7 centë për litër
Rritet përsëri numri i të infektuarëve në Austri
Klubet e natës, vatra të infeksionit në Zvicër
Shumë kompani gjigante, po largojnë me mijëra punëtor nga puna
Blerjet online, zgjidhja e vetme për ‘shoping’ gjatë pandemisë
Ministri Likaj priti përfaqësues së qendrës së botimeve për diasporën
70 mjekë të Prishtinës në vetizolim, 11 prej tyre pozitivë me COVID-19
Ahmeti: Kushtetuesja merr vendime, varësisht se a duhet me ja rrit apo ul pagën vetës
Nëse nuk reflekton qeveria, mjekët në protesta e greva
Startojnë fluturimet edhe nga Gjeneva drejt Prishtinës, tri herë në javë
Protestë në Spitalin e Vushtrrisë pas sulmit fizik ndaj laborantit
Qeveria e Kosovës ndalon vizitat e familjarëve në objektet shëndetësore
Vajza e Ismail Kadaresë, zv. presidente e Asamblesë së Përgjithshme në OKB
Arlind Morina tregon rrugën e vështirë për t'u bërë trajner i futbollit në Austri
Fluturimet nga Zvicra në Prishtinë do të vazhdojnë edhe gjatë korrikut
Njoftim me rëndësi nga Konsullata e Kosovës në Nju Jork
Gjykata Kushtetuese shpall të pavlefshëm Ligjin për Pagat në sektorin publik
Sot përfundon masa e përkohshme për Ligjin e Pagave, sindikalistët paralajmërojnë protesta
Mjeku kosovar në Berlin: Koronavirusi po sulmon nga të katër anët, institucionet e Kosovës s’e kanë ...
Klubi i shahut “Arbëria”, në ligën e Landit të Vjenës (Wiener Landesliga)
Çiklisti godet vogëlushin shqiptar dhe ikën nga vendi i dukurisë
Deshire Shehu, për të dytën herë asambliste në komunën Knittelfeld të Austrisë
Null Stern Hotel, hoteli pa mure e tavan në Zvicër |Revista Monitor
Hoti: Stafi mjekësor është 8% i prekur
Vjenë: Shtyhet gjykimi i shqiptarit të dyshuar për vrasjen e bashkëshortes
Avokatja shqiptare nga Universiteti Oxford, ligjeratë për “Gjykatën Penale Ndërkombëtare”
Elbenita Kajtazi për herë të parë me vepër artistike në “Opéra National de Bordeaux”
Asllan Kafexholli, fitues i kuponit prej 1 mijë frangash në lojën shpërblyese të albinfo.ch
Valton Halimi, kandidat për asamblist në komunën e Gleisdorit në Austri
Bülach (ZH): Arrestohen në një klub tri animatore shqiptare, pa leje pune
Krijohet baza shtetërore e të dhënave për studentët shqiptarë jashtë vendit
Falënderohet mjekja shqiptare për punën e saj nga autoritetet londineze
Austri: Prindër, regjistroni fëmijët në mësimin e gjuhës shqipe
Akuzohet se ka fyer migrantët nga Ballkani: Magazina "Migros" kërkon falje
Deshire Shehu rikandidon në zgjedhjet komunale në Knittelfeld të Austrisë
Mjekja e specializuar shqiptare nga Berlini tregon për specifikat e vaksinës ndaj COVID-19
Dy ditë para fluturimeve, aeroporti i Prishtinës jep këtë njoftim për mërgimtarët
"Air Prishtina" nis fluturimet 14 herë në javë nga Zvicra në Kosovë
Kuvendi i Shqiptarëve të Zvicrës uron kryetaren e Parlamentit të Kantonit të Lucernit
5 kosovarë dhe zviceranë, dyshohen të kenë marrë pa të drejtë kredi "COVID"
Eurodeputeti austriak, Mandl: Kosova ka nevojë urgjente për stabilitet dhe përspektivë evropiane
Agnesa Hasi, fituese e konkursit “Sag’s Multi” në Austri
Sqarim për mërgimtarët: Testi s' është obligativ për COVID-19
s' ka asnjë vendim për të ndalur testimet e rasteve të kontakteve për COVID-19
Kancelari Kurz merret në pyetje nga një panel i Parlamentit austriak
Alarmi i Infektologut- “Gjendje e rëndë në Infektivë”
A mund të infektohemi dy herë me COVID-19?
Ministria e Diasporës së Kosovës ju uron mirëseardhje mërgimtarve
Ylfete Fanaj "shkruan historinë" e komunitetit shqiptar në Zvicër
Pasioni për aktrim, e bëri artist të njohur në Austri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Gazeta "Infermierët" do të botohet edhe në formë të shkruar

Wed Dec 4 , 2019
Gazeta “Infermierët” do të botohet edhe në formë të shkruar(shtypur). Kështu ka bërë të ditur kjo faqe përmes Facebookut. Iu urojmë suksese! Postimi i plotë! E di që jeni duke e pritur edhe reagimin tonë E kemi thënë dhe po e përsërisim prap, që kurr askush nuk është marrë me […]