Punëdhënësi mund të dënohet deri në 35.000 euro për shkelje ndaj punëtorit

Punëdhënësi  është personi fizik apo juridik i cili siguron punë për një ose më shumë të punësuar, i paguan pagën të punësuarit/ve për punën ose shërbimet e kryera dhe është përgjegjës për subjektin punues.
Sipas ligjit nr.04/L 161 i cili është në fuqi, punëdhënësi mund të dënohet deri në 35.000 euro dhe ekzekutimi i dënimit mund të bëhet edhe me përmbarues privat.
Punëdhënësi mund të dënohet me gjobë nëse punëtorit nuk i ofron siguri në punë, nëse rrezikon shëndetin mendor dhe fizik të punëtorit, nëse e ekspozon ndaj sëmundjeve të ndryshme, nëse e kërcënon punëtorin etj.

Related posts:

Kurti i la pa punë edhe koordinatorët e Haradinajt
Qeveria në detyrë mbrëmë ka marrë vendim për zbatimin gradual të reciprocitetit, por qeveria e shkar...
Artisti shqiptar nga Zvicra, me anë të surlës bashkon traditën me modernen
Edhe tre mjekë të tjerë fitojnë betejën me Covid-19
Dr.Leonard Bytyçi demanton shkrimet kundër Kardiokirurgjisë
Dhjetë pyetjet më të shpeshta në një intervistë pune
Pengimi i ceremonive fetare
Inf.Enlirat Duraku: Për ata që thonë :” Paguheni për këtë punë” !
Çka është Punëdhënësi?
Këta ishin më të dalluarit e Spitalit të Prizrenit, për vitin 2019
Vendimi im i datës 21.11.2018, në të cilin vendoset taksa 100% për produktet serbe, në pikën 3 dhe 4...
Loja e Shahut dhe COVID-19
Njoftim i rëndësishëm nga Ambasada e Kosovës në Berlin
CoVid-19/ Shkon në 377 numri i të prekurve në vend
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, priti sot në takim amb...
Sugar alters brain chemistry after only 12 days
Dr. Istref Plakolli: Përndjekja e mjekëve
Pikëllues lajmi për ndarjen nga jeta të veprimtarit të shquar, Rexhë Xhakli. Xhakli tërë jetën ia ku...
Bashkia e Vjenës dhuron 50 euro kuponë për familje për të dalë në kafene dhe restorante
Ky është mjeku shqiptar që punoi 27 orë për të shpëtuar njerëz në aksidentin në Shkup
Hyri në rrënoja për të shpëtuar jetë njerëzish, kush është mjeku hero, e dekoron Meta
Njoftim lidhur me faljen e Fitër Bajramit në Zvicër
Kryeministri britanik Boris Johnson shtrohet në spital nga COVID-19
Autizmi
Do të hapen kufijtë, shkollat e çerdhet
Infermierët, akuza mbi portalin e punësimit: S’ka transparencë!
16 të shëruar nga Covid-19 Sot, më 03.04.2020, janë të shëruar edhe gjashtë (6) pacientë që kanë qen...
Na mbyti xhelozia. 1. Në Shqipëri u çmendën nga xhelozia pse Kryeministri Edi Rama e bëri gjestin ...
Dr.Leard Berdica: Këshilla për familjarët e pacientëve dhe për Kirurgët
Dr.Hatixhe Latifi-Pupovci: Perëndoi periudha e komandantëve
Çka është Fibromialgjia dhe si trajtohet?
Vicium
Fertiliteti mashkullor dhe plakja/mosha
Vertebër
Demenca vaskulare
Zagrebin sot e zgjoi tërmeti prej 5.4 ballëve. Në kohën kur institucionet kroate po luftojnë me viru...
Dr.Desaret Murati: Aftet (ulçerat) e gojës,mjekimi i tyre shtëpiak
Ja sa dënoheni nëse bëni sulm seksual
Ja sa dënohet shmangia nga tatimi
Operacionet ortopedike, Izraeli revolucionarizon kirurgjinë përmes inteligjencës artificiale
“Aderimet” e kardiokirurgëve, nga QKUK në ‘Spitalin Amerikan’ deri te ‘Millenium’
Aspirina
Rreziqet potenciale që ndikojnë në pjellshmëri
Dy adoleshentë krijojnë dorashkën që bën shurdhmemecët të flasin
Afro 25 mijë familje të varura nga asistenca sociale në Kosovë, me 50 deri 150 euro në muaj!
Demenca Alzheimer
Isa Haxhiu: Në Fakultetin e Mjekësisë – 300 euro nota 6, 500 euro nota 8 dhe 9, e 1000 euro nota 10!
Shtetet me pagat më të larta për Mjekët
Mospjesëmarrja në mënjanimin e rrezikut të përgjithshëm
Kjo është komuna me ajrin më të ndotur në Kosovë
Çka janë qelizat e bardha të gjakut?
Older adults who drink tea are less likely to be depressed
Çka është Praktikanti?
Vestibulum nasi - Çka është Vestibulum nasi?
s' mundi ta vazhdojë pasaportën për shkak të korobës, kosovarja mund të gjobitet
Virusi i mistershëm kinez edhe në SHBA – konfirmohet rasti i 3-të
Kinë: Mjekët detyrohen të mbajnë pampersa pasi nuk kanë kohë të përdorin tualetin
I ftohti polar pritet të ‘shpërthejë’ në muajin shkurt, i prekur edhe Ballkani
Sa është paga vjetore e Mjekut, Prokurorit dhe Gjyqtarit në Gjermani?
Ja çfarë nevojitet për të rritur fëmijë të lumtur!
Ja 4 arsyet pse përjetoni dhimbje gjatë seksit
Të mbrojmë mamitë, se ato sigurojnë që gratë dhe foshnjat të jenë të shëndetshme në mes të pandemisë...
Shoqata shqiptare në Kanada dhuroi maska me simbole të Kosovës dhe Shqipërisë
QKMF-ja në Deçan u ofron shërbime mjekësore vetëm rasteve urgjente, drejtori e arsyeton vendimin
A do të dalin pagat me rritje: Vjen përgjigja nga Ministria e Financave
Gjatë vizitës sime në veri, sot shkova edhe tek varri i Isa Boletinin, në fshatin Boletin të komunës...
Letër nga karantina nipave në Shqipëri: Mos bëni gabimin që bëra unë
Rukiqi: Vendimi për rritje të pagave ka qenë i gabuar
Ambulanca e parë ushtarake e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës
Pas dërgimit në Kushtetuese të Ligjit për Pagat, SBASHK-u nuk përjashton grevat në arsim
Shtatzënia dhe kontracepsioni te femrat me lupus
Avdullah Hoti:Porositësit e veprimit të sotëm tentojnë ta mbajnë Kosovën të izoluar
Aba - Sinonimet e gjuhës shqipe
Tri vjet pa specializime në shëndetësi
What is this !?
Ministria e Shëndetësisë: 6 raste të reja me COVID-19, shkon në 383 numri total i të prekurve
Deri në tre vjet burg për sulmet ndaj mjekëve dhe infermierëve në Kroaci
Reagon Ministri i Shëndetësisë në lidhje me sulmin terrorist në dy xhami të Zelandës të Re
Më 9 prill të vitit 1999, nën udhëheqjen e Agim Ramadanit, gjatë Betejës së lavdishme të Koshares, t...
7 mjekë specialistë fillojnë punën në Spitalin Rajonal të Mitrovicës
Aty ku të gjithë spiunojnë njëri-tjetrin
Koronavirus: Rreth 14 mijë persona të shëruar në Austri, në tretman edhe 1.262
Zgjerohet harta Drenasi shënon rastin e parë me COVID19
Brezi i parë që kanë ikur në Gjermani, flasin mjeket: Mund të rritesh shumë shpejt profesionalisht, ...
Dr.Desaret Murati: Depagliflozina ulë ndjeshëm komplikimet e Diabetit tip 2
Disa ushtrime për gratë shtatzëna
Ja sa Mjekë dhe Infermierë janë larguar nga Shqipëria për në Itali
Dr.Roza Allabashi, shkencëtarja shqiptare në kiminë e ujit
Kirurgjia Abdominale:Rezultatet e testit për Drejtor
NJOFTIM Posa nesër, më 09 prill 2020, është festë zyrtare, me rastin e shënimit të ‘Ditës së Kushtet...
Kosovari si polic i rremë, ia merr plakës zvicerane 15.000 franga “për t`ia ruajtur”
Ja cilat sëmundje të lëkurës i shkakton stresi!
Ja sa operacione u kryen për 24 orë në QKUK
Dr.Hajdin Ymeri: të ndalohet vijimi i shkollimit në të gjitha nivelet, qysh nesër
Ministri Cakaj bisedon me ministren austriake për pandeminë dhe integrimin në BE
Kosova dhe bota artistike shqiptare sot humbi ikonën e kulturës sonë, aktoren Leze Qena. Një grua e ...
Prioriteti ynë: Kthimi në Kosovë i shtetasve tanë të ngujuar në Zvicër
Dita e parë e kimioterapisë…, një reflektim që duhet lexuar
The Royal College of Anaesthetists, Faculty of Intensive Care Medicine, Intensive Care Society &...
Refleksione mbi jetën e një Mjeku

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Kirurgët konfirmojnë largimin kolektiv nga Sindikata

Wed Jan 30 , 2019
Gazeta Shëndeti përmes burimeve të saj ka mësuar se Kirurgët përmes një deklarate publike kanë konfirmuar largimin kolektiv nga Sindikata. Ata përmes kësaj deklarate kanë shprehur publikisht pakënaqësitë e tyre ndaj Sindikatës përkatësisht ndaj përfaqësuesit të Sindikatës Blerim Syla duke shprehur mosbesimin e tyre ndaj tij dhe Sindikatës në tërësi […]