0

Megjithëse nuk ka një dietë të caktuar për artritin reumatoid, shumë persona që vuajnë nga sëmundja kanë raportuar se ngrënia e disa ushqimeve dhe shmangia e disa ushqimeve të tjera ndihmojnë simptomat. Ushqimet e pasura në yndyrna të pangopura (gjalpi, bifteku, pançeta) rrisin inflamacionin në trup. Acidet yndyrore si Omega-3, (që gjenden tek salmoni,tofu, arra) mund të ndihmojnë me lehtësimin e simptomave. Disa njerëz të tjerë kanë raportuar se ushqime si domatet, agrumet, patatet, specat, kafeja dhe bulmeti, përkeqësojnë simptomat.

Gazeta Shëndeti Asked question
Add a Comment