0

Cilat janë dobitë shëndetësore të kefirit ?

– Kuron veshkat, sistemin riprodhues dhe mbron prostatën.

– Mbështet sekrecionet e enzimave dhe kuron pankreasin.

– Ka efekt pozitiv për sëmundjet e rrugëve të frymëmarrjes.

– Prodhon antibiotik të vecantë dhe sulmon bakteriet e dëmshme.

– Redukton stresin, depresionin dhe aktivizon organet e trupit.

– Rregullon arteriet dhe venat që janë dëmtuar nga diabeti.

– Aktivizon elementët e sistemit imun që janë të rëndësishme për luftimin e viruseve dhe mikrobeve.

– Një studim ka nxjerrë se ndihmon për kurimin e Hepatitit C.

– Është ilaçi më i fuqishëm që lufton alergjitë.

– Ushqim i mrekullueshëm për fëmijët dhe të moshuarit.

– Nxit lëvizjen e zorrëve dhe redukton gazrat.

– Redukton dhe pengon fryerjet.

– Rregullon sheqerin në gjak.

– Rregullon presionin e gjakut.

– Kefiri është i përshtatshëm edhe për njerëzit që janë alergjik ndaj laktozës.

– Rifreskon lëkurën dhe lufton plakjen e saj.

– Rregullon sekrecionin bilar dhe lufton viruset e mëlçisë.

– Rinkofiguron bakteriet e dobishme në sistemin tretës pas dëmëve që ka shkaktuar antibiotiku.

– Kuron stomakun dhe ulçërat duodenale.

– Përmirëson funksionet e trurit, kujtesën, vëmëndjen dhe përmirëson punën e pesë shqisave.

– Redukton yndyrën në gjak, dhe acidet yndyrore.

– Ndihmon për uljen në peshë.

– Forcon flokët dhe ndalon rënien e tyre.

– Ndihmon për kurimin e plagëve dhe rigjenerimin e qelizave.

– Ndihmon pë kurimin e ekzemës.

– Pastron enët e gjakut.

– Ndihmon për kurimin e kolitit nervor.

– Lufton qelizat tumorale.

– Parandalon kancerin e zorres se trashe.

– Pastron trupin nga toksinat.

– Ndihmon për kurimin e Candidas.

– Studimet kanë treguar se konsumimi i kefirit rregullisht ndihmon për t’u dukur më i ri.

– Lufton plakjen dhe kapsllëkun kronik.

– Tret yndyrat dhe ndihmon uljen në peshë.

– Kuron sëmundjet reumatike dhe artritin.

– Pastron trupin nga efektet e antibiotikëve kimik.

– Pastron sistemin tretës.

– Pastron trupin nga kripërat dhe mineralet që shkaktojnë pijet alkoolike.

– Ndihmon për kurimin e dhimbjeve të kokës dhe migrenës.

Gazeta Shëndeti Asked question
Add a Comment