“Qelizat burimore”, mendohet se shkaktojnë të gjitha llojet e kancerit

        

Shkencëtarët mendojnë se kanë zbuluar se “qelizat burimore”, shkaktojnë të gjitha tipat e kancerit dhe lejojnë përhapjen e sëmundjes. Testet janë bërë në qeliza që “mashtrojnë” vdekjen dhe bëjnë qelizën të duket në një gjendje “mumie”. Hulumtuesit e Universitetit të Salfordit kanë zbuluar se pikërisht janë këto qeliza që shkaktojnë tumor.
Këto qeliza janë aq të vogla saqë duken sikurse një “gjilpërë në kashtë”.
“Bërthama e qelizës mendohet se shkakton të gjitha tipat e kancerit dhe lejon që sëmundja të shpërndahet, thonë shkencëtarët.
Testet në laborator kanë treguar një qelizë e cila bën sikurse të jetë e vdekur por në fakt ajo vetëm pushon dhe duket si mumje për të mashtruar gjendjen dhe mandej krijon tumor.
Studiuesit e Universitetit Salford e kanë përshkruar zbulimin e tyre sikurse gjetjen e një “gjilpëre në kashtë”, që bazohet në një thënie të vjetër.
Por, me këtë gjetje shpresohet për të rishkruar mjekësinë mbi përhapjen e kancerit, e që mund të goditën tretmanët e tashme, të tillë si kimioterapia shkruan GazetaExpress përcjell Gazeta Shëndeti.
“Do të jetë sikur prekja e butonit ‘reset’ kur kemi të bëjmë me trajtimin e kancerit me barna”, ka thënë profesoresha Michael Lisanti, autore e studimit.
“Shkencëtarët flasim për kancerin që shkaktohet nga qelizat e vdekura që kthehen në jetë, të ashtuquajtura ‘qeliza mumie’”, shton ajo.  
“Ne tani e shohim këtë gjë më dramatike se kjo. Në fakt, kjo më saktë do të ishte përshkruar si një pushim në burg”.
“Me fjalë të tjera, pushimi i bërthamës së qelizave është një veprim mashtrues i tyre, pasi shumëfishojnë qelizat malinje duke krijuar një tumor”.
Kjo paralajmëron se disa lloje të kimioterapisë mund të inkurajojnë që qelizat burimore duke u përhapur edhe më shumë kanceri, e cila mund të ndihmojë në rritjen e tumoreve.
Dy shembuj janë tumoret e gjirit të njerëzit që janë përdorur për studim e që janë publikuar në revistën “Frontiers in Oncology”.
Shkencëtarët përdorën shënjues fluoreshente për të izoluar qelizat energjike duke marrë shembuj të tyre në laborator.
Një pjesë e vogël e qelizave-që tani i janë nënshtruar kancerit në qelizën burimore (eCSC)-ka më shumë energji se të tjerat.
Ato po ashtu janë më “bllokuese”-në kuptimin e krijimit të një tumori-dhe nivel më të madh të përhapjes-madje shumë të shpejt.
Aktualisht ende është e paqartë se si këto qeliza mashtruese janë në gjendje që të ndalen si të vdekura-një proces i lidhur me plakjen pasi që në fund të jetës qelizat “ndalen” dhe ndalojnë shumëzimin-kurse teste të tjera duhet bërë për të provuar këtë teori.
Por studiuesit besojnë se përdorimi i eCSCs përdorë antioksidantë dhe mitokondri-shtëpia e prodhimit të qelizave-që sulmojnë në këtë rast.
“Duket si ajo proverba, të gjejmë një gjilpërë në kashtë por që në thelb na qel ne një dritare të re për kancerit dhe mënyrën se si ta ndalim ata”, tha Lisanti.
“Shumica e pacientëve me kancer vdesin për shkak të shpërndarjes së qelizave tumoriale në trup, që njihen si metastaza”.
“Provat janë rritur që kanceri metastatik i qelizave, është i mbushur me mitokondri, që është po ashtu përgjegjëse”.
“Kështu, kimioterapia targeton vetëm qelizat e sëmura në kancer. Disa kimioterapi bëjnë që qelizat staminale me kancer të shpërndahen edhe më shumë”.
Kanceri metastatik, i njohur si faza e katër, pothuajse është i pakurueshëm. Shumica e tretmanëve vetëm zgjasin jetën e pacienteve për një kohë.

Pothuajse 360 mijë njerëz në Britani dhe 1.7 milionë të tjerë në SHBA diagnostifikohen me kancer për çdo vit.

Related posts:

Ja sa dënohet mosdhënia e ndihmës mjekësore!
Sot vizitova komunën e Fushë Kosovës, ku bisedova me kryetarin Burim Berisha dhe kolegët të tij për ...
Flaka Goranci, artistja “e bekuar nga Zoti”
Nis takimi i Kurtit me përfaqësues të sindikatave
Dr. Gupta thotë, Askush nuk duhet të vdesë nga kanceri përveçse nga pakujdesia
Ja dy enzimat që rrisin shpresën për frenimin e kancerit të pankreasit
Aty ku të gjithë spiunojnë njëri-tjetrin
Çka janë qelizat e bardha të gjakut?
Kosova po shkon drejt krizës për ujë të pijshëm
#CME #NMJ SINGLE ANSWER QUESTION Regarding The Nicotinic Cholinergic Receptors At The Motor End Pl...
OSK-ja: Mos plotësimi i kushteve të punës, shkaktari kryesorë pse mjekët po ikin nga Kosova
Studimi në Gjermani: Infermierët e ardhur nga jashtë nuk janë të kënaqur
Nackt und unwohl beim Arzt – nicht in den USA
Zvicra numëron 2 milionë e 125 mijë të huaj: Sa prej tyre janë shqiptarë?
Liria e organizimit sindikal - Ligji i Punës
Loja e Shahut dhe COVID-19
Mos e thithni helmin nga një gjarpër
Albin Kurti flet për pezullimin e Ligjit për Paga nga Kushtetuesja, ky është qëndrimi i tij
Ndërhyrja e shpejtë e mjekëve shpëton 4 të rinjtë e aksidentuar në Valbonë
Ministri i Shëndetësisë Uran Ismaili po u bën presion të vazhdueshëm Grevistëve
Kreu i Sindikatës së mjekëve në Kosovë: Ministria e Financave po na bën presion për reduktimin e lis...
Numri i vdekjeve nga Covid 19 në Austri, ndër më të ulëtit në botë
Nëna e dy fëmijëve bëhet personi i parë në SHBA që merr vaksinën kundër koronavirusit
Vertigo Arteriosklerotike
CoVid-19/ Shkon në 377 numri i të prekurve në vend
75-vjeçari i nervozuar me mjekët, i quan “sorra të larme”
Njoftim: Riatdhesimi i qytetarëve shqiptarë që ndodhen në SHBA
Pafuqi dhe gërdi
Possible treatment strategies for COVID-19
Avokati i Popullit për Ligjin e Pagave: Kushtetuesja të ketë në konsideratë interesin e të punësuarv...
Sigurohet materiali për intervenime në sy
Ky burrë ka shëruar 5 mijë njerëz nga kanceri për 90 ditë, luftoi kundër qeverisë dhe doktorëve e ko...
Mjekët kërkojnë rrugën për pavdekësinë: Dihet kur do të bëhet transplantimi i parë i kokës
Ethmoid sinusitis: Causes, symptoms, and treatment
29 të infektuar në qendrën e shpërndarjes së postës në Hagenbrug të Austrisë
Gazetari Adriatik Kelmendi i bie pishman..
Dr.Ibrahim Maliqi: Qeveria Kurti duhet të ketë kujdes, në të kundërtën shpresa vdes bashkë me të
Fakultetet e sotme po kryhen me teste
Ja sa dënoheni nëse e keqtrajtoni dikënd gjatë ushtrimit të detyrës zyrtare ose autorizimeve publike
Fluks nga virozat, Mjekët: Më të rrezikuarit janë të sëmurët kronikë
Shëno me renditje të rregullt elementet e harkut refleksiv.
Mjeku francez habit me deklaratën e tij: Përse Enveri nuk i hapte kufijtë e Shqipërisë? Sekretin ma ...
Kush veç Mjekëve?
Këto janë shenjat që tregojnë se vuani nga depresioni
Nuk do ta besoni: Kaq i ka kushtuar Qeverisë mbledhja në Prevallë
SHSKUK do t'i punësoj 103 Specialistë të papunë
Ministrat Ismaili e Hamza sigurojnë mjekët dhe infermierët: Pagat do t’i merrni me rritje
Manastirliu: Mjekët e familjes i bashkohen luftës kundër COVID-19
Answering the top 5 questions about catnip
Balerina nga Ferizaj diplomoi në "Joffrey" të Nju-Jorkut
Ja kush është trupi i të vdekurit i cili po qëndron në QKUK që 8 ditë
Sulmohen Mjekët Specializantë në QSUT
Mjekët, të pa interesuar për të punuar në këtë repart të Spitalit të Gjakovës
Koeficienti në fyt
FC Tetova Basel ndihmon spitalet në Bazel me maska e doreza
FAKTE TË SHPEJTA PËR DIABETIN TIP-2
Sonte jam i ftuar në emisionin "Desku", KTV, në ora 20:00, përballë Agron Bajramit e Brike...
Dr.Sotiraq Lako: Të gjithë viruset e çuditshëm fillojnë në Kinë!
Ja si janë provimet e Fakultetit të Mjekësisë!
Shkon në 361 numri i të infektuarve me Covid-19
Prishtinë, 6 prill 2020 Komunikatë nga Ministria e Shëndetësisë Sot me datë 06.04.2020 në Klinikën ...
Sot pritet vendimi për Ligjin për pagat
Mjeku shqiptar nga Frankfurti: Pas dy vitesh do të qeshim me frikën tonë nga COVID-19
Skandaloze: Në Mitrovicë i mituri rrah nënën e tij
Ja sa dënohet dhënia e ryshfetit!
Koronavirusi, rritet në 909 numri i viktimave
Gripi në shkollë, Mjekët: Përhapet me shpejtësi
Ja sa është paga e Kirurgut, Radiologut dhe Psikiatrit në Zvicër!
Ushqimet me vitaminë B5, kundër Alergjive
COVID-19: Vetizolohen 14 punëtorë mjekësor në Vushtrri
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, priti sot në takim amb...
Mjeku shqiptar nga Maqedonia po mahnitë Zvicrën
Ja 20 vetitë e pabesushme shëruese të hithrës
Sot qenka dita shumë e bukur, me diell...me thirr n'Durrës me pyet: 'A keni karantina të l...
Deputeti i VV’së: Mos pritni mrekulli
Me keqardhje të madhe mësova lajmin e ndarjes nga jeta të aktores sonë të mirënjohur Leze Qena. Tras...
Sllovenia s' ka lehëtsime kufiri për shtetasit shqiptarë
Shëndeti i ekonomisë
I bëj apel Qeverisë së Kosovës në detyrë që për sa kohë që Gjykata Kushtetuese nuk ka dhënë qëndrim ...
Ulrike Lunaçek jep dorëheqje - Albinfo
Dr.Liridon Selmani: Stop Duhanit në hapësira të përbashkëta!
Fruta të thata për meshkujt dhe arsyet
NJOFTIM Posa nesër, më 09 prill 2020, është festë zyrtare, me rastin e shënimit të ‘Ditës së Kushtet...
26 foshnje, për 24 orë në Gjinekologji
Kirurgu i famshëm dhe inovator: Koronarovirusi shumë shpejtë do të vij në Kosovë
NJOFTIM eMësimi – Orari Javor i Transmetimit në RTK 4 për klasat 1-9 Menjëherë pas ndërprerjes së ...
Ja cilat janë ushqimet që shërojnë migrenën
Vertigo kardiake
Mjekët: Përtej duartrokitjeve, qëndroni në shtëpi
Zbulohet sa është vlera e pagave që marrin infermierët e Kosovës në Gjermani
Ligji për pagat i ka goditur dhe nënçmuar keq profesionet mjekësore
24 vite shkollim për t'u bërë Kirurg por paga më e vogël se e një pastruesi
Vetëgjyqësia
Ruzhdi Shkodra: Shqiptarët të vetmit në botë që i mbrojtën hebrenjtë
Ventrikulopunksion
Duda Balje: do të doja të bëhesha Kirurge
Mami dhe babi bëjnë një fotografi, pastaj mjekët vënë re diçka fantastike!
Fillon zbatimi i masave parandaluese kundër etheve hemorragjike Krime Kongo
Edhe Rumanisë po i ikin mjekët
661 mjekë specialistë në Kosovë, që nga viti 2017 s'janë bërë specializime

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Infermierët në prag të themelimit të Sindikatës

Mon Feb 4 , 2019
Duket se infermierët po shkojnë drejt themelimit të Sindikatës së tyre. Disa burime brenda infermierisë kanë thënë për Gazetën Shëndeti se infermierët do të themelojnë Sindikatën e tyre nëpërmjet të cilës do t’i mbrojnë interesat dhe të drejtat e tyre. Ata për fund thanë se Sindikata e tyre do të […]