Shkencëtarët nga kolegji mjekësor i Albert Einstein kanë gjetur që qelizat në tru qeverisin hipotalamusin se sa shpejtë fillon plakja në trup.

 

Gjetjet të bëra në minj, mund të udhëheqin një strategji që të shmangim plakjen e hershme, transmeton Gazeta Tribuna.

Hipotalamusi njihet për rregullimin e procesit të rëndësishëm duke përfshirë rritjen, zhvillimin, riprodhimin dhe metabolizmin.

Në vitin 2013, studiuesit bënë një zbulim të surprizuar që hipotalamusi mund të rregullojë plakjen në trupin tonë.

Tani, shkencëtarët kanë pikturuar qelizat në hipotalamus që kontrollojnë procesin: një popullsi e vogël e qelizave burimore nervore të rritur, të cilët dihej se ishin përgjegjës për formimin e neuroneve të reja të trurit.

“Hulumtimi ynë tregon se numri i qelizave burimore nervore hipotalamike bie natyrshëm gjatë jetës së kafshës, dhe kjo rënie përshpejton plakjen”, thotë autori i vjetër, Dongsheng Cai, MD, Ph.D., (profesor i farmakologjisë molekulare në Einstein).

Is Aging Reversible? Scientists Find Way to Reverse Aging in Cells ...

“Por gjithashtu zbuluam se efektet e kësaj humbje s’ janë të pakthyeshme. Duke rimbushur këto qeliza burimore ose molekula që prodhojnë, është e mundur që të ngadalësohen dhe madje edhe të kthehen aspekte të ndryshme të plakjes në të tërë trupin”.

Në studimin Po qe se qelizat burimore në hipotalamus e mbanin çelësin e plakjes, studiuesit së pari shikuan fatin e atyre qelizave kurse minjtë e shëndetshëm u rritën.

Numri i qelizave burimore hipotalamike filloi të zvogëlohej kur kafshët arritën rreth 10 muaj, që është disa muaj para se të fillojnë të shfaqen shenjat e zakonshme të plakjes, transmeton lajmi.net. “Në moshën e vjetër, rreth dy vjeç në minj, shumica e atyre qelizave ishin zhdukur”, thotë Dr. Cai.

Studiuesit e ardhshëm donin të mësonin Po qe se kjo humbje progresive e qelizave burimore ishte realisht duke shkaktuar plakje dhe s’ ishte e lidhur vetëm me të.

Kështu që ata vëzhguan atë që gjë kur prishnin selektivisht qelizat burimore hipotalamike në minj të moshës mesatare. “Ky përçarje e përshpejtoi shumë plakjen në krahasim me minjtë e kontrollit, dhe ata kafshë me qeliza burimore të ndërprera vdiqën më herët se normalja”, thotë Dr. Cai.

How to Reverse the Effects of Aging | Tasteful Space

A mund të shtoni qelizat burimore në hipotalamus kundërveprimin e plakjes?

Për t’iu përgjigjur kësaj pyetjeje, studiuesit injektuan qelizat burimore hipotalamike në trurin e minjve të moshës së mesme, qelizat burimore të të cilave ishin shkatërruar, si dhe në trurin e minjve të vjetër normal.

Në të dy grupet e kafshëve, trajtimi ngadalësoi ose ndryshoi masat e ndryshme të plakjes, shkruan alternative medicine. Doktor Cai dhe kolegët e tij zbuluan se qelizat burimore hipotalamike duket se ushtrojnë efektet e tyre kundër plakjes duke lëshuar molekula të quajtura mikroRNA (miRNA).

Ata s’ janë të përfshirë në sintezën e proteinave, por përkundrazi luajnë role kryesore në rregullimin e shprehjes së gjeneve, transmeton lajmi.net. MikroRNA janë paketuar brenda grimcave të imëta të quajtura ekzosome, të cilat qelizat burimore hipotalamike lëshojnë në lëngun cerebrospinal të minjve.

Studiuesit nxorën eksozoma që përmbajnë miRNA nga qelizat burimore hipotalamike dhe i injektuan në lëngun cerebrospinal të dy grupeve të minjve: minj të moshës së mesme qelizat burimore hipotalamike të të cilëve ishin shkatërruar dhe minj normalë të moshës mesatare.

Why your face ages and what you can do - Harvard Health

Ky tretman ngadalësoi ndjeshëm plakjen në të dy grupet e kafshëve, siç matet nga analiza e indeve dhe testimi i sjelljes që përfshinin vlerësimin e ndryshimeve në qëndrueshmërinë muskulore të kafshëve, koordinimin, sjelljen shoqërore dhe aftësinë njohëse.

Studiuesit tani janë duke u përpjekur të identifikojnë popullsinë e veçantë të mikroRNA dhe ndoshta faktorë të tjerë të sekretuar nga këto qeliza burimore që janë përgjegjës për këto efekte kundër plakjes, një hap i parë drejt ngadalësimit të procesit të plakjes dhe tretmanit të sëmundjeve të lidhura me moshën.

Aging in the Time of the Silver Tsunami

(Visited 1 times, 1 visits today)

Related posts:

‘New York Times’ rendit Shqipërinë dhe Kosovën ndër vendet ku mund të shkojnë amerikanët për pushime...
OBM: Temperatura mesatare globale pritet të rritet me 1,5 gradë
9 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Edhe 207 raste të reja me koronavirus në Kosovë — kurohen 32 pacientë të tjerë
Regjistrohen edhe 8 vdekje të reja nga koronavirusi në Kosovë
Shumë gra e bëjnë këtë dhe s' e pranojnë – Ky gjest i zakonshëm mund të ketë pasoja në shëndetin ton...
FDA: Kujdes nga këta dezinfektues duarsh, po shkaktojnë marramendje, kokëdhimbje dhe verbërim
Konfirmohet rasti i parë me Covid-19 tek të porsalindurit në Kosovë, gjendja e foshnjës stabile
Shkencëtarët po krijojnë mish me bazë bimore
Mbi tre milionë të infektuar me koronavirus në SHBA
Francë, shkon në 29.965 numri i të vdekurve nga COVID-19
Dr. Visar Zekaj rezulton pozitiv me Covid-19
Japoni, hapen parqet e argëtimit, rregulli i çuditshëm që është vendosur
Buburrecat e shërojnë reumën
Bajrami deklarohet sërish për ndarjen e 170 eurove
Në SHSKUK po trajtohen 268 pacientë me Covid-19
Risia e veçantë në Belgjikë për turizëm brenda kufijve
Zemaj: I kërkova Ambasadorit të Kosovës në Maqedoni të Veriut të adresojë shqetësimet sa i përket lë...
BESNIK PECI: JU FTOJ TË SHOHIM POZITIVISHT mbasi EDHE NATA MË E ERRËT E KA AGIMIN E SAJ
Besnik Peci: Ju ftoj të shohim pozitivisht pasi edhe nata më e errët e ka agimin e saj
“Mami, ti je e shëmtuar”, si t’i përgjigjesh fëmijës pas një fjalie të tillë
Studiuesit zbulojnë sa përqind na mbron maska
Përhapja e coronavirusit me anë të ajrit, pesë gjërat rreth rrezikut dhe mënyrat për të mbrojtur vet...
Në këtë vend u shënuan 100 mijë raste me COVID-10 vetëm për pesë ditë
Raporti i OKB: Virusi s' ishte befasi, shkenca e thotë qartë: Mos ndërhyni në jetën e egër
Sa kohë nevojitet për ta marrë virusin në restorant
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 09.07.2020 – Instituti i Shëndetit Publik
IKSHPK: Respektoni masat dhe oraret e lëvizjes
Aprovohet medikamenti rus, vret 77,5% të koronavirusit në 5 ditët e para
82 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri
Qeveria s' e kalon nismën e Kuvendit për luftimin e COVID-19
77 raste aktive me koronavirus në Gjilan
Ecja mund të ul rrezikun e diabetit (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit) për 43 për qind
Afro 2 mijë raste aktive me koronavirus në Kosovë
214 RASTE ME COVID-19 DHE 60 TË SHËRUAR!
8 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Pas 137 ditësh… Bergamo, asnjë pacient me Covid-19
Rezultoi pozitiv me COVID-19/ Habit presidenti brazilian, heq maskën para gazetarëve
Rekord i ri infektimesh! SHBA sërish bilanc alarmues
Ky është vendi që bëri maskat të detyrueshme kudo
Pandemia, Parisi bën gati kinemanë që u ofron shikuesve distancim fizik
Fjolla Potoku nga Mitrovica ka nevojë për ndihmë
Deputetja e PDK-së, Eliza Hoxha pozitiv me Covid-19
Kryeministri australian: S’kemi kontroll mbi virusin
Tre produkte që nevojitet të përdorni Po qe se jeni djegur nga dielli, jo më kos…
Adelina Thaçi infektohet me Covid: U ruajta, por disa e fshehin pa pikë turpi dhe infektojnë
Dy mjekë të Klinikës së Onkologjisë dalin pozitiv me koronavirus
Këngëtarja Adelina Thaçi rezulton pozitive me koronavirus
Drejtori i Shëndetësisë në Prishtinë tregon se si merren mostrat për COVID-19 në QKMF (VIDEO)
60 mijë raste me koronavirus për në të ardhmen në SHBA
Shoqata e Gastronomëve drejton disa kërkesa tek institucionet shtetërore
Mjeku shqiptar i infektuar me Covid-19 tregon për ditët e kaluar në spital: Jeta dhe vdekja e kishin...
Në QKUK dhe 7 spitale po trajtohen 270 pacientë me COVID-19 – dy persona në gjendje kritike
FOTO: “Lejoni dasmat”, nuset dalin në protestë në Romë
Çfarë u mungoi më shumë italianëve gjatë pandemisë
Maqedoni: Në kufi kosovarëve do u kërkohet test për koronavirus
Shkencëtarët paralajmërojnë për një valë potenciale të dëmtimit trunor të lidhur me COVID-19
Dy viktima dhe 68 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 08.07.2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Keni qenë në plazh dhe jeni bërë si aragostë? 7 zgjidhjet emergjente pa qenë nevoja të shkoni në far...
Historia e rrallë/ Turisti jeton në aeroport për 110 ditë, për shkak të bllokimit prej koronavirusit...
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 07.07.2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Rikthehet tradita e bukur e artizanatit te Pazari i ri, nga produkte kozmetike te bizhuteritë e qili...
7 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Edhe 183 raste të reja me koronavirus në Kosovë — shërohen 57 pacientë të tjerë
Ushtria gjermane, stërvit qentë për të gjetur Covid-19
NJERËZIT QË s' I RESPEKTOJNË MASAT MBROJTËSE ANTI-COVID-19 MUND TË KENË VEÇORI PSIKOPATIKE TË PERSON...
Zemaj thotë se 80 % e të infektuarve me koronavirus janë pa simptoma
Pse disa njerëz kafshohen nga mushkonjat kurse disa jo?
Kombet e Bashkuara: Koronavirusi po rrezikon luftën kundër HIV/AIDS
Reagon vullnetarja e Klinikës Infektive për konkursin e Ministrisë së Shëndetësisë, thotë se u përja...
1 mijë euro gjobë për infermieren e Vushtrrisë e cila s' u vetizolua
Themelohet Bordi Qendror për shkollim specialistik
MSH-ja publikon masat e reja anti-koronavirus (FOTO)
Lulet mposhtin Covid, mozaiku shumëngjyrësh që i ka mahnitur të gjithë
Qeveria amerikane i jep Novavax 1.6 miliardë dollarë për vaksinën Covid-19
Zemaj: Kemi vendosr t’i angazhojmë 200 profesionistë shëndetësorë
IKSHPK: Vazhdoni të mbani distancën fizike dhe mbajtjen e maskave
Maska e floririt që kushton 4000 dollarë
Lumir Abdixhiu rezulton pozitiv me koronavirus
Bislimi: Asnjë aktivistë dhe asnjë deputetë s' është infektuar me COVID-19, nga tubimi i 12 qershori...
2 viktima dhe 74 raste të reja me koronavirus në Shqipëri
FOTO: Mesazhe nga qielli për parandalimin e përhapjes së Covid-19, mahnit spektakli i dronëve në Kor...
Pompeo paralajmëron mbylljen e të gjitha aplikacioneve kineze të rrjeteve sociale, përfshirë Tik-tok...
Qentë po përgatiten që të zbulojnë të infektuarit
Çka është acidi 5-hidroksilindolacetik?
Petrit Bylykbashi s’është infektuar për herë të dytë, a gënjeu pacienti?
1 mijë e 678 raste aktive me COVID-19 në Kosovë
6 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Vushtrri: Policia has në të infektuaren me koronavirus, inicohet ecuri penale
Sfidat e rihapjes së ekonomive mes rritjes së rasteve me Covid-19 në botë
195 raste të reja me Covid-19 në Kosovë, 44 të shëruar
Coronavirus: Bota po trajton simptomat, por jo shkaktarin e pandemisë
“81% PO”, në pyetjen Me kusht që nevojitet të licencohen laboratorë private për testimin e COVID-19
Basri Sejdiu reagon pas shkarkimit: Do të bëj ankesë në inspektoratin e punës dhe gjykatën kompetent...
Si ta dalloni coronavirusin nga virusi i stomakut: Një gjë është vendimtare, simptomat janë pothuajs...
Shkencëtarët: COVID edhe më i rrezikshëm; përhapet nga ajri
Shpërthejnë rastet me Covid, Australia mbyll kufirin!
Konfirmohet viktima e tretë sot nga COVID-19, është një 84 vjeçare nga Fushë Kosova
Video virale e një të riu në TikTok arrin të tërheq vëmendjen e Disney

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *