loading...

Qëllimet e planit të trajtimit të Lupusit

Qëllimet e planit të trajtimit të Lupusit, Mjekimi i lupusit, trajtimi i lupusit, Lupusi dhe trajtimi i saj

Qëllimet e planit të trajtimit të Lupusit janë:
 • të parandalojë shpërthimet
 • të mjekojë shpërthimet kur ajo ndodhin
 • të reduktojë dëmtimin e organeve dhe problemet tjera të mundshme.
Trajtimi i Lupusit po ashtu mund të përshijë edhe barna të cilat ndihmojnë:
 • reduktimin e ënjtjeve dhe dhimbjes
 • parandalimin ose reduktimin shpërthimeve të sëmundjes
 • funksionimin e sistemit imun
 • reduktimin ose parandalimin e dëmtimit të nyjave
 • ekuilibrin e hormoneve.
Si
shtesë e barnave për vetë lupusin, ndonjëherë edhe barna të tjera
mjekësore janë të nevojshme për probleme të lidhura me lupusin si
kolesteroli i lartë, tensioni i lartë i gjakut, ose infeksionet.

Trajtimet
alternative po ashtu mund të përdoren. Këto janë trajtime të cilat nuk
janë pjesë e trajtimit standard. Për trajtimet alternative, asnjë
hulumtim i besueshëm nuk dëshmon se ato funksionojnë te njerëzit me
lupus. Ju duhet të bisedoni me mjekun para se të filloni ndonjë trajtim
alternativ.

Është
e rëndësishme ju të keni një rol aktiv në trajtimin e sëmundjes. Një
prej gjërave më të rëndësime për të jetuar me lupusin është ta njohësh
sëmundjen dhe ndikimin e saj. Duke qenë në gjendje të njihni shenjat
paralajmëruese të shpërthimit, ju mund ta parandaloni shpërthimin ose
t’i lehtësoni simptomat. Shumë njerëz me lupus kanë simptoma të caktuara
para shpërthimit të sëmundjes, si:
 • ndjehen më të lodhur
 • kanë dhimbje
 • puçrra
 • temperaturë të lartë
 • dhimbje në lukth
 • dhimbje koke
 • marramendje.
Ju duhet ta vizioni mjekun tuaj më shpesh, edhe kur simptomat nuk janë të ashpra. Këto vizita do t’i ndihmojnë mjekut tuaj të:
 • përcjellë ndryshimet në simptomat tuaja
 • të parashikojë dhe parandalojë shpërthimet
 • të ndryshojë planin e trajtimit nëse nevojitet
 • të dallojë efektet anësore të trajtimit.
Po
ashtu është e rëndësishme të gjenden mënyra për t’u përballur me
stresin e të pasur sëmundjen e lupusit. Stërvitja dhe gjendja e mënyrave
për t’u relaksuar mund t’ua bëjnë më të lehtë juve të përballeni me
këtë. Një mbështetje e mirë nga familjarët, miqtë, grupet e komunitetit
dhe mjekët, po ashtu mund të ndihmojë. Të kërkosh ndihmë nga grupe
mbështetëse (shoqata, organizata, institucione) po ashtu mund të jenë
ndihmuese. Përveç kësaj edhe të qenit pjesë e grupeve të mbështetjes (të
jesh pjesë e organizatave që ndihmojnë të tjerët), mund t’ju bëjë juve
të ndjeheni më mirë, ta ruani gjendjen shpirtërore dhe të bëni një
menaxhim më të mirë të sëmundjes duke qenë aktiv.


mëson sa më shumë për lupusin është shumë e rëndësishme. Studimet kanë
tregtuar se pacientët të cilët janë informuar dhe janë përfshirë në
kujdesin e tyre kanë pasur këto dobi:
 • më pak dhimbje
 • më pak vizita te mjeku
 • janë ndjerë më mirë me veten
 • kanë mbetur më aktiv.

Lexo më shumë: Lupusi

Related posts:

Nagavci i reagon Thaçit për ndejën me shahira në kohë të pandemisë
Gjakovari arrestohet pasi mblodhi 70 persona në aheng familjar
Detaje se si pasagjeri i mori taksistit veturën dhe u largua
Kuvendi vazhdon seancën, në rend dite votimi i Projektligjit për Mbrojtjen e Vlerave të Luftës së UÇ...
Vdes ish-drejtori komunal i Malishevës, Hajrullah Mazreku
Irani paraqet një kërcënim të vërtetë për Europën
PSG kualifikohet në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve pasi përmbysi rezultatin ndaj Atalantës (VID...
Prokurori: 15 dhe 13 vjet burg për kosovarin dhe zviceranen që torturuan fëmijët
Lul Raka tregon Po qe se nevojitet hapur shkollat në shtator
Mos i besoni askujt se Perëndimi po dështon
Atalanta po e mposht Parisin (VIDEO)
Ministria e Finacave u dërgoi gabimisht qytetarëve mesazhe telefonike për pagesat nga pakoja emergje...
Në kohë pandemie, presidenti Thaçi në ndejë me shahira
UEFA ndëshkon kampionët e Kosovës, Drita humb ndeshjen në tavolinë
Çfarëdo diskutimi për postin e Presidentit është joetik
Anketë: Çdo i dyti austriak dëshiron javë pune prej 30 orëve
Instituti i Shëndetësisë publike apelon për kujdes nga temperaturat e larta, rekomandon 10 masa mbro...
Kosova po bëhet Bergamoja e Ballkanit
Isa Mustafa i bindur se koalicioni me AAK-në është stabil
Arbërishtja bëhet gjuhë zyrtare në rajonin italian Abruzzo
Isa Mustafa kërkon që PDK ta tërheqë Ligjin për vlerat e luftës së UÇK-së
Itali: Njoftohen qytetarët shqiptarë që kanë aplikuar për pasaportë
Kujdes me Ligjin për Mbrojtjen e vlerave të luftës së UÇK-së
Ministrja e Financave tregon se kujt sot iu realizuan pagesat nga Pakoja emergjente
Kirurgu kosovar apel Qeverisë: Shtojeni dozën sa s'është vonë!
Bajrami tregonpër pagesat që ka kryer sot Ministria e Financave
Gjermania regjistron rritjen më të madhe të rasteve me COVID-19 në disa muaj
Fluturimet e "Austrian Airlines" nga Aeroporti i Prishtinës po realizohen me ritëm të lartë
Nga sot ka nisur projekti i skanimit të kartotekave të vjetra të letërnjoftimeve
Kuvendi nesër vazhdon me seancë plenare
Ramush Haradinaj shpall kandidaturën për president të Kosovës
AAK kundër Hotit, s' e pranon Skender Hysenin në dialog
Ramush Haradinaj shpalli kandidaturën e tij për president të vendit
Të premten mblidhet Kuvendi, në rend dite formimi i Komisionit Hetimor për hidrocentralet
Finlandë: 95 shtetas të Kosovës vendosen në karantinë
Komuna me asfalt të “gjelbër bio” 
Rinia është transformuesi i vërtetë i shoqërisë
Ushtria e Kosovës, shembull i profesionalizmit dhe i besueshmërisë
Instituti gjerman paralajmëron për në vjeshtë vaksinën ndaj coronavirusit
10-vjeçari nga Kosova mbytet në pishinë në Durrës
Kërkesa për kryeministër shqiptar mund t’i ngadalësojë bisedimet për koalicion në Maqedoninë e Veriu...
Vjedhje brenda veturës në pikë të ditës në Prishtinë
Stuhi e fortë në Gjilan, shkaktohen dëme të konsiderueshme materiale
Pasuria e kryetarit të gjykatës në Gjilan
Gjermani: Shqiptarja, doktoreshë dhe ligjëruese në “George C. Marshall European”
Polici Maliq Hoti i cili vdiq sot ishte duke u trajtuar në oksigjenoterapi
Tre skenarët e Ministrisë së Arsimit për vitin e ri shkollor
Kryesuesi i Këshillit Prokurorial me 95 mijë eruo para të gatshme në banka
Kryetares së Gjykatës së Prishtinës i shtohet pasuria
Komuna e Malishevës tërhoqi vendimin për ndërtimin e gurëthyesit
Sot në Kosovë lansohet fushata ‘Së bashku kundër #COVID-19’
Turqia dëshiron zgjidhjen e mosmarrëveshjeve me Greqinë me anë të dialogut
Rriten rastet pozitive me COVID-19
Prishtina e Gjilani prijnë me raste pozitive me COVID-19 në 24 orët e fundit
163 pacientë u shëruan nga COVID-19 në 24 orët e fundit
11 vdekje në 24 orët e fundit nga COVID-19
Mos i fajësoni qytetarët e Ballkanit për rritjen e madhe të rasteve të COVID-19
Lutfi Haziri preferon hapjen e shkollave
Drita pret që të zhvillohet ndeshja kundër Linfield
Blerta Deliu pret debat në PDK Nëse nevojitet të hyjë në Qeverinë Hoti
Vetura CD në vozitje të rrezikshme
MSh-ja del me udhërrëfyes klinik për menaxhimin dhe tretmanin e COVID-19
Në Kosovë s' dihet se cila grupmoshë është më e prekur nga COVID-19
Kampionati i ri në futboll, me apo pa tifozë?
Futbollistët e Dritës kthehen në Kosovë, sytë kah vendimi i UEFA-s (FOTO)
Në mes të pandemisë, sipërmarrësit e rinj shqiptarë hapën biznesin e tyre në Lubjanë
"Matje pulsi" për përfshirjen e PDK-së në Qeverinë Hoti
Gjykata jep detaje se si dukuri vrasja e 83 vjeçares në Ferizaj
Në Grykën e Deçanit arrestohen dy të dyshuar për armëmbajtje pa leje
22 kompjuterë vidhen nga lokali i “Play Station” në Klinë
Tre pacientë me COVID-19 të intubuar në Vushtrri
Licencohen edhe 10 laboratore private për teste të COVID-19
Punëtorja lëndohet nga shpërthimi i zjarrit në një depo në Pejë
Akt i rëndë në Prishtinë, dy vajza të mitura viktima të dhunës seksuale
Kryetari i Gjykatës së Gjakovës me 15 mijë euro para të gatshme
Policia kap të infektuarin me COVID-19 në sheshin e Vushtrrisë
Policia heton vdekjen e gruas në Istog e cila u dërgua e vdekur në QMF
I dyshuari në Prishtinë arrestohet për marrëdhënie seksuale me dy të mitura
Spitali i Pejës, 11 pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë
Lošinj, ishulli i shërimit dhe ripërtëritjes |Revista Monitor
Ministri i Arsimit raporton në Komision Parlamentar për fillimin e vitit të ri shkollor
Kryesia e Kuvendit shqyrton sot propozimin për Komision Hetimor për hidrocentralet
Shakhtar Donetsk kualifikohet në gjysmëfinale të Europa Ligës
Shaktar Donetsk kualifikohet në gjysmëfinale të Europa Ligës
Vdes Ernest Jusufi, drejtori i birrarisë ‘Peja’
Vlorë, të shtëna në ambientet e hotelit, arrestohet i dyshuari
Pasuria e Kryetarit të Deçanit
Pasuria e deputetit Shkumbin Gashi
BE-ja kritikon Bjellorusinë për dhunën pas zgjedhjeve, paralajmëron marrje të masave
Me kusht që Biden fiton zgjedhjet, kjo do të jetë zv/presidentja e ShBA-së
Ministri Likaj diskutoi me Asociacionin e Komunave për fillimin e vitit shkollor
Tradita e veshjeve kombëtare s' harrohet, pavarësisht posteve dhe pozitës
Kjo është pasuria e vajzës deputete të Gani Gecit
PDK nevojitet të hyjë në koalicionin qeveritar
Përhapja e koronavirusit në Francë, 'vështirë e kontrollueshme pa përpjekje të përgjithshme'
Llapi zyrtarizon marrëveshjen me sulmuesin nga Mali i Zi
COVID-19, Syla takon ambasadorin e OSBE-së Braathu, i tregon për mungesën e stafit në spitale dhe kl...
Manchester United zhvillon ‘bisedime joformale’ me Barcelonën për Dembelen
Shkencëtarët, skeptikë Me kusht që nevojitet t'i besohet vaksinës së zhvilluar nga Rusia
Prindërit e Iliasit të vrarë: "Asgjë s' e zbut dhembjen tonë"
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *