Qeveria austriake me udhëzime në gjuhën shqipe: rruga jonë drejt rikthimit


Gjatë tërë kohës së pandemisë shteti austriak ka informuar në mënyra të ndryshme komunitetin shqiptar edhe në gjuhën shqipe në lidhje me koronavirusin dhe mbrojtjen nga kjo pandemi

E Shtunë, 23 Maj 2020 – 10:30
albinfo.at

Qeveria austriake ka nisur një fushatë për të sensibilizuar qytetarët se si të mbrohen nga koronavirusi dhe të vazhdojnë aplikimin e rekomandimeve drejt rikthimit të plotë të normalitetit të jetës në Austri.

Në kuadër të fushatës „Unser Weg zurück“ në faqen e Facebookut „Bundeskanzleramt Österreich“ është shpërndarë teksti i njëjtë edhe në gjuhën shqipe „rruga jonë drejt rikthimit“. Në këtë fushatë ashtu si në gjuhën gjermane dhe në gjuhën shqipe kërkohet që mbrojtja më e mirë nga Covid-19 mbetet përgjegjshmëria e secilit prej jush, raporton Albinfo Austria.

„Mbrojtja më e mirë është dhe mbetet përgjegjshmëria e secilit prej jush. Kjo do të thotë të vazhdoni: të mbani distancë, të lani duart dhe të mbani maskë mbrojtëse për gojën dhe hundën“, shkruhet kështu edhe në gjuhën shqipe.

Në fakt, gjatë tërë kohës së pandemisë, shteti austriak ka informuar në mënyra të ndryshme komunitetin shqiptar edhe në gjuhën shqipe në lidhje me koronavirusin dhe mbrojtjen nga kjo pandemi.loading...

Related posts:

Sot shënohet Dita Botërore e Ndërgjegjësimit për Autizmin. Ndonëse kjo ditë na ka gjetur në një kohë...
Praktikumi i Fiziologjisë Patologjike
Dr.Çlirim Berisha: Qytetarët po e neglizhojnë rrezikun që tashmë është global
New treatment extends lives of people with most common type of liver cancer
OECD: Mosha për pensionim në Zvicër duhet të rritet “urgjentisht” në 67 vjet
Si mund ta kalojmë kufirin Zvicër-Gjermani në kohë pandemie?
Pjesëmarrja në turmë që kryen vepër penale dhe huliganizmi
Organizata Kosovare e Studentëve të Mjekësisë anëtare me drejta të plota në Federatën Ndërkombëtare ...
IKSHPK: Rekomandime për Ethet Hemorragjike Krime Kongo
Gjatë vizitës që bëra në komunat e veriut të Kosovës, pashë një situatë të dhimbshme të qindra famil...
Të dashur qytetarë, Me vendimin e saj të ditës së hënë, Qeveria e Republikës së Kosovës, me një votë...
Kirurgu i famshëm dhe inovator: Koronarovirusi shumë shpejtë do të vij në Kosovë
Bullgaria në prag të krizës shëndetësore, mjekët dhe infermierët synojnë Gjermaninë dhe Austrinë
Kushtoni vëmendjen këtyre dy përbërësve në përbërjen e sapunit antibakterial, sepse mund të dobësojë...
QKUK në grevë, qytetarët të mllefosur
Me pikëlloi shumë lajmi për vdekjen e dy qytetarëve tanë të prekur me COVID- 19. I shpreh ngushëlli...
Mjeku kosovar në Berlin: 90 për qind e të prekurve me koronavirus e kaluan pa trajtim mjekësor
Skandaloze, Sindikata e Shëndetësisë kërcënon anëtarët se kush largohet do t’i hiqet shujta e mëngje...
Deklaratat e rreme të dëshmitarëve bashkëpunues
Ja si t'i parandaloni ngërqet e këmbëve gjatë shtatzënisë?
Dr. Gupta thotë, Askush nuk duhet të vdesë nga kanceri përveçse nga pakujdesia
At height of pandemic, 1.4 million US health workers lose jobs
Lirimi i kundërligjshëm i personave të privuar nga liria
Ja cilat janë sanksionet disiplinore ndaj gjyqtarëve dhe prokurorëve
Sulmohen Mjekët Specializantë në QSUT
Artisti shqiptar nga Zvicra, me anë të surlës bashkon traditën me modernen
Vicioz
Shtohet numri i të prekurve nga gripi, mjekët: Nuk ka vend për panik, por mos i mbani fëmijët në amb...
Ja si t'i mbroni sytë e fëmijëve tuaj!
Oda e Infermierëve të Kosovës e dënon sulmin ndaj dy infermierëve!
Kirurgu shqiptar ndër 100 Kirurgët më të mirë të botës
5 arsye pse duhet t'a lini duhanin!
Sulmi ndaj personit zyrtar
NJOFTIM Siç është bërë e ditur, transmetimi i video-ligjëratave për mësimin në distancë, në Radio Te...
Duhani dhe alkooli tek të rinjtë dhe adoleshentët
Surgical instruments wrongly left inside a patient may not be detected for more than 6 months
Bërvenica me mjek amë pas pesë vitesh
Mamia që punon qe 17 vite në Gjinekologji, ndihmoi shumë nëna në momentet më të vështira!
Koronavirusi: 22 mjekë e infermierë fitojnë betejën ndaj COVID-19
Fjalor Latinisht Shqip
Koronavirus: Shfrytëzoni fondin e kompensimit për familjet në vështirësi
Armend Shkoza: Qasja e Grenellit e dëmshme për Kosovën
Ftesë publike nga Gazeta Shëndeti për ju ndjekës/e të dashur/a
Skenarët e mundshëm, për t’u kthyer në normalitet
Do me thënë, vendimi i qeverisë për kufizim të lëvizjes është shkelje e Kushtetutës, por ama shkelje...
Dr.Besnik Ibishi: Nëse keni problem në gjetjen e venave!
Sa është paga vjetore e Mjekut, Prokurorit dhe Gjyqtarit në Gjermani?
Nga rroga e ulët te kontrata e përkohshme, kjo është mjekja që izoloi koronavirusin në Itali!
Dërgimi i Ligjit për Pagat në Kushtetuese, Policia e Kosovës paralajmëron greva
Merri këto tableta se të ndihmojnë…
Mjeku kosovar kritikon Qeverinë: Koronavirusi vret, merrni masa të shpejta!
6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë
Ja sa dënohet mosdhënia e ndihmës mjekësore!
Autizmi
Mos e stresoni një grua shtatzënë, 5 gjërat e dëmshme që mund t’i ndodhin bebes
Ja sa orë duhet të presin pacientët mjekun në vendet tjera në botë
A e dini se mënyra që i jep fund by-passit në zemër është zhvilluar nga një shkencëtar turk?
Një 80 vjeçar që erdhi nga Italia dyshohet se është prekur nga coronavirusi, ekipi mjekësor i QKMF-s...
Gjermanët vendosin nëse duan të jenë dhurues organesh
Sot qëndrova në komunën e Malishevës, për të parë nga pranë gjendjen e krijuar pas përhapjes se viru...
Ambulanca e parë ushtarake e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës
Pengimi i ceremonive fetare
Qytetarë të nderuar Për mua dhe LDK-në është i papranueshëm shkarkimi i Ministrit të Punëve të Brend...
Mjekët po braktisin Kosovën dhe Preshevën. Vendet e tyre po i zënë serbët nga Pcinja
Mbi 100 shtetas kosovarë nesër kthehen nga Zvicra dhe SHBA-të
53 % e të prekurve nga COVID-19 në Shqipëri janë meshkuj
2 mjekë për 200 vizita në 24 orë
Shqipëria moshohet me 5 muaj më 2019, plakja rëndon sistemet shëndetësore dhe skemat e pensioneve
Çaj majdanozi për humbje peshe
Projektligji, Mjekëve dhe Infermierëve u heqet e drejta e dypunësimit
Ligji (problematik) i Pagave vazhdon edhe në 2020
Si mund të zbulohen sëmundjet kronike të veshkave?
Dënoj rëndë sulmin të ulët të bërë ndaj gazetarëve Nebih Maxhuni e Diamant Bajra, si dhe kameramanit...
Hoteli luksoz në Graz lëshon për tri ditë të gjitha dhomat falas për turistë
SHSKUK do t'i punësoj 103 Specialistë të papunë
QKUK duket shumë bukur me shenjat orientuese të vendosura në hapësirat e saj
Skandaloze: Mjekët e Klinikës Emergjente kujdestarojnë 12 orë por paguhen për 24 orë
Ligji për pagat në Kushtetuese, Sindikata e Judikaturës mbështet Avokatin e Popullit
Nga 1 janari paga më të larta për 10 për qind në arsim dhe shkencë
Ja çka parandalon çaji i zi!
Mjeku shqiptar nga Kosova, shpëton nga vdekja fëmijën katërvjeçar gjerman
Orari dhe përmbajtja për javën e ardhshme për mësimin në distancë eMësimi - Orari dhe përmbajtja për...
Ja Mjekët e cilit Spital po protestojnë!
6 Ways to Burn More Calories Doing Bodyweight Exercises
Në QKUK këtë vit u realizuan 3500 procedura invazive
Sa forma të konstipacionit kemi?
10 drogat më të rrezikshme në botë
Për herë të parë që nga janari, Kina s’ka asnjë vdekje prej Covid-19
As raca dhe as klasa shoqërore nuk përcaktojnë inteligjencën tek foshnjat
Lutuni për mjekët dhe infermierët që të jenë mbinjerëzorë
Pagat me rritje për punonjësit e shtetit – shfaqet problemi i parë
Vaksina kundër Tuberkulozit lufton edhe Koronavirusin
Can This Weight-Loss Pill Really Help You Lose Weight?
https://avmajournals.avma.org/…/abs/10.…/javma.2001.219.1573
Thëngjilli përsëri shkaktari kryesor i ndotjes së ajrit në kryeqytet
Udhëtim nga divani në 7 plazhe të mrekullueshme në botë |Revista Monitor
Kosova është e bekuar që ka shtete mike partnere që na kanë ndihmuar në çdo sfidë gjatë së kaluarës ...
Shkencëtarët izraelitë: Jemi një javë larg zhvillimit të vaksinës kundër koronavirusit
Më 7 prill 1999, në luftë për t'i shpëtuar bashkëluftëtarët e tij ka rënë heroikisht Xhevat Dem...
Koronavirusi s’kursen as mjekët: dy të shuar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Jo të shkurtrat, këto pantallona të gjata janë trendi i kësaj vere!

Sat May 23 , 2020
Këtë verë s’ do të vishni pantallona të shkurtra! OK, ju mund t’i vishni të shkurtrat Po qe se doni, por trendi numër një janë ato të gjata. Dhe jo modele dosido, por janë këto që sjell dritare.net. Related posts:Në Austri, me shqiptarët që strehuan shqiptarë gjatë pandemisë“Virusi tashmë ndodhet […]