Qeveria shkarkon bordin e Telekomit

Në mbledhjen e Qeverisë së Kosovës, është miratuar shqyrtimi i propozimit për vendim të shkarkimit të drejtorëve të bordit të ndërmarrjes publike “Telekomi”.
Vendimi u votua unanimisht nga të gjithë anëtarëve të qeverisë së Kosovës.
“Ndërmarrja publike e Telekomit të Kosovës, është në gjendje jashtëzakonisht  të keqe financiare dhe operative, është në prag të falimentimit, duke rrezikuar shërbimet e telekomunikacionit të Kosovës, duke rrezikuar pronën publike, jetesën e familjeve të mijëra të punësuarve si dhe rendin publik që lidhen ngushtë me telekomunikacionin. Qeveria duhet të shkarkoj menjëherë kryetarët e bordit nëse gjen se ata i kanë shkelur detyrat financiare”, tha ministrja Rozeta Hajdari, në fjalën e saj.
Kurse, zëvendëskryeministri i qeverisë Kurti, Avdullah Hoti ka kërkuar që të analizohen të gjitha raportet e ndërmarrjeve publike, të cilat sipas tij mund të jenë në gjendje edhe më të keqe se sa Telekomi.
“Mendoj që është propozim i bazuar por ftoj ministren që të analizoj të gjitha raportet e auditorit të ndërmarrjeve publike, sepse gjendja nëpër të gjitha ndërmarrjet publike mund të jetë edhe më e rëndë se këtu”, tha Hoti. /Telegrafi/

Related posts:

Mbi 500 mjekë të prekur nga virusi, qeveria kineze kërkon të fshehë shifrat për personelin
Reciprocitet, që barazi. Sot në ora 00:00 hyri në fuqi vendimi i Qeverisë në detyrë të Republikës së...
Maqedoni: Infermieret po ikin jashtë vendit për të punuar
Si të luftohet tensioni i lartë i gjakut?
Kur një person konsiderohet i shëruar nga Covid-19? Pse gjurmimi i rasteve të shëruara është i rëndë...
Situata epidemiologjike me influencë sezonale 2018/2019 në Kosovë
Të drejtat e të punësuarit me rastin e ndërrimit të punëdhënësit
Get Ready to Run Your First 5K With This Plan
Shefja e OBSH-së në Kosovë: Pas dy javëve bie numri i të infektuarve, nëse qytetarët vetizolohen
Raka: Po futemi në dy javët vendimtare për jetët e më të dashurve tanë
Çka është gjaku?
Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut
16 të shëruar nga Covid-19 Sot, më 03.04.2020, janë të shëruar edhe gjashtë (6) pacientë që kanë qen...
Dr.Shkëlzen Komoni: hera e parë që portalet nuk folin keq për stafin shëndetësor
Ventrikular
Ja cila vitaminë e ndalon dhimbjen e shpinës!
Federata Sindikale e Shëndetësisë kërkon që në pakon emergjente të përfshihet i gjithë zinxhiri shën...
Disa këshilla të thjeshta por të domosdoshme rreth bebeve
Ligji i Pagave, sindikatat kërkojnë revokimin e masës së pezullimit
Hetuesi i lartë i Krimeve Ekonomike arrestohet për korrupsion
Kjo është gjendja e katër të plagosurve në Prishtinë
“Imami thërret për lutjet në Ramazan, me anë të Aplikacionit”
Grevë
Ikja e trurit: A do t’i fikë dritat mjeku i fundit që largohet nga Kosova?
Historia e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës
Pacientët po e keqpërdorin Urgjencën dhe Emergjencën
Skandaloze: Pacientët me infeksione urinare po udhëzohen në Emergjencë (te Urologu ose Kirurgu)
Causes of psoriatic arthritis: Triggers and risk factors
Kirurgu Shqiptar emërohet Shef i Klinikës gjermane
6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë
Profesioni i Mjekut dhe Popullata e paedukatë
I ftohti polar pritet të ‘shpërthejë’ në muajin shkurt, i prekur edhe Ballkani
Sot shënohet Dita Botërore e Ndërgjegjësimit për Autizmin. Ndonëse kjo ditë na ka gjetur në një kohë...
Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro
Sa është paga vjetore e Mjekut në Austri?
Outdoor Best Friend Workouts For When It Finally Starts to Get Warm
Sot filluam shpërndarjen e qindra pakove thelbësore shëndetësore nëpër vendbanimet e komunave të ver...
Ish-luftëtari britanik i UÇK-së përkrah grevën e kirurgëve
Ulrike Lunaçek jep dorëheqje - Albinfo
Stadet e demencës
Ja sa dënohet mosdhënia e ndihmës
Ulet numri i viktimave në Itali. Vazhdon bilanci negativ në Britani e SHBA
Zyrtarizohet Kolegji i Kirurgëve të Kosovës
Pengimi i të provuarit apo procedurës zyrtare
Mjeku kosovar kritikon Qeverinë: Koronavirusi vret, merrni masa të shpejta!
Koronavirus, gati vaksina nga Izraeli
Shërbimet e qendrave mjekësore, vazhdon normalisht vaksinimi i fëmijëve dhe konsultat për gratë shta...
Diola Dosti – Baftiu kandidate për Global Women Awards
Apeli i fortë i mjekut: Profesioni na vodhi rininë, politika kërkon të na grabisë lirinë
Punëdhënësi mund të dënohet deri në 35.000 euro për shkelje ndaj punëtorit
Dr.Visar Berisha: Në Malishevë s'ka pasë karantinë por kultivim të virusit, me gjasë
Punëtorët shëndetësor shkelen padrejtësisht me ligjin për paga
Fluks nga virozat, Mjekët: Më të rrezikuarit janë të sëmurët kronikë
Kastravec për fytyrë të pastër
Gjendja e Mjekut në midis të karrierës
Në Klinikën Infektive në QKUK, sipas raportit ditor, janë të hospitalizuar gjithsej 61 pacientë. Me...
Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani
Gëzuar Pashkët katolike, një ndër festat më të mëdha për të gjithë besimtarët e krishterë. Kjo festë...
OPINION : NEW YORK TIMES Life and Death in the ‘Hot Zone’ “If people saw this, they would stay home...
Mungesë e madhe e Specializantëve në QKUK
Enlirat Duraku: Me vendim arbitrar dërgohet në “standby” shkollimi i specializantit!
Vir
Mos e hidhni kokën prapa kur keni gjakderdhje në hundë
Shifrat alarmante, Elson Jacaj: 7 mijë infermierë të larguar në total
Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Romëve. Bota sot kremton historinë, kulturën dhe identitetin rom. ...
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës
A Trainer Reveals the Best Exercises For a Stronger, Toned Butt
Sot dëshiroj të uroj përzemërsisht te gjithë besimtarët e krishterë, Gezuar Pashkët! Harmonia e tole...
Sukseset e një doktori shqiptar: Astma, shkaktarët, simptomat dhe trajtimi i sëmundjes!
Trump ndalon fondet për OBSH-në, e akuzon për keqmenaxhim
Dr.Haxhi Avdyli: nga nesër shumë punë na presin
Australia ua ndalon hyrjen të huajve që kanë qenë në Kinë
Sot shënohet dita ndërkombëtare e Epilepsisë
Në disa kantone të Zvicrës vijon mësimi online në gjuhën shqipe
Gjykata Kushtetuese merr vendim për Ligjin për Paga
Greva e Kirurgëve vazhdon
Gripi i derrit u merr jetën pesë personave në Kosovë, paraqiten edhe raste të reja
Ves
FC Tetova Basel ndihmon spitalet në Bazel me maska e doreza
As raca dhe as klasa shoqërore nuk përcaktojnë inteligjencën tek foshnjat
Seksologu kosovar flet për vdekjet e të moshuarve në motele
Ethmoid sinusitis: Causes, symptoms, and treatment
Qytetarët po i keqpërdorin prindërit për t'i sulmuar mjekët dhe infermierët
Çka janë herniet abdominale dhe si duhen trajtuar?
Veshka Policistike
Possible treatment strategies for COVID-19
Alarmante: Në çdo të tretën ditë largohet nga një Mjek nga Kosova
Skandaloze: Shnetëza sulmon Drejtorin e Radiologjisë, Dr.Bujar Gjikollin pa asnjë arsye ose të drejt...
Si të shpëtoni nga hundët e bllokuara në vetëm pak minuta
Nuk e frikësoni as Avdullah Hotin, as Kosovën!
Në QKUK vdes një person nga gripi sezonal, dy të tjerë në gjendje të rëndë
A e dini se Turqia është një nga rajonet më të pasura në botë me bimë endemike?
Gjysmë milion euro ryshfet nga mjekët gjermanë
Ventrikulofiksim
Mjekja e QKUK’së shpëton një 27 vjeçar nga Mitrovica, kishte qenë i plagosur
Ushqimi me fibra, konsumi që ul rreziqet nga sëmundjet
Logopedi Blend Sahiti: Largone Albin Kurtin prej qeverisë se na tmerroj
Sa shumë kisha humbur në sakrificën time për jetët e të tjerëve
Si e vjedh Vampiri energjinë tuaj?
SHTATË TË SHËRUAR DHE PESË RASTE ME COVID-19! Sot më 04.04.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Mo...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Qeveria shfuqizon vendimin e Haradinajt për përfitimet e zyrtarëve pas përfundimit të mandatit

Wed Feb 19 , 2020
Qeveria e Kosovës ka shfuqizuar vendimin e qeverisë së kaluar që ka të bëjë me përfitimet e ish-zyrtarëve pas përfundimit të mandatit të tyre. Kurti ka thënë se me këtë vendim do zvogëlohen shpenzimet. Related posts:Gazeta Metro nxit urrejtje ndaj mjekëve duke plasuar lajm të rremëPija që zgjat jetën – […]