Qytetarët kanë filluar të ndjejnë panikun për Coronavirusin, s’ka maska mbrojtëse

Prej disa ditësh, qytetarët kanë vërshuar nëpër farmaci e markete për të blerë maska dhe desinfektantë. Për këtë çështje qytetarët po e konsiderojnë shqetësuese gjendjen aktuale pas dyshimeve për Coronavirusi.
Asllan Zjasha nga Prishtina thotë se përhapja e këtij virusi po rrezikon gjithë botën dhe po ashtu edhe Kosovën, andaj kërkon përkujdesje më të madhe të pastërtisë.
“Unë personalisht nuk kam frikë. Coronavirusi paraqitet rrezik në botë. Pastërtia duhet të jetë në nivel të duhur”.
Sipas Gani Musliut, nuk përjashtohet mundësia e ardhjes së këtij virusi vdekjeprurës edhe në Kosovë.
Thotë se ende nuk ka siguruar maska, por e konsideron të rëndësishme ruajtjen e shëndetit.
“Nuk kam frikë nga coronavirusi dhe as maska nuk kam marrë. Duhet ta mbajmë pastërtinë në nivel, me ruajt shëndeti. Nuk përjashtohet mundësia me ardh edhe në Kosovë. Po sigurisht këtu nuk është një gjendje alarmante, tek ne ka pasur raste të dyshimta por rezultatet kanë dalë negative”.
Sipas Rrahman Rrahmanit nuk duhet të frekuentojmë vendet publike, në mënyrë që të evitojnë infektimin e mundshëm me këtë virus.
“Ende nuk jemi të rrezikuar por duhet të jemi të kujdesshëm dhe të përgatitemi. Duhet të ruhemi të mos dalim në vende publike. vetëm duhet të kemi kujdes”.
Edhe Haki Barileva po mendon se Coronavirusi do të mbërrijë edhe në Kosovë. Për këtë ai kërkon angazhim institucional.
“Italia është shumë afër mundet brenda ditës mu përhapë shumë. Ne nuk jemi të përgatitur sa duhet. Kur Italia nuk mundi të përgatitej na edhe më pak. Mundet edhe tek ne me ardh shumë shpejt në Kosovë dhe mund të përhapet shumë shpejt sepse ne nuk dimë të ruhemi. Në Kinë është bllokuar vendi edhe pse ata janë shumë të përgatitur ndërsa ne shumë pak”, thotë ai.
Hajrie Zhegrova, kërkon nga Ministria e Shëndetësisë të jenë të organizuar që të ndërmarrin masat e duhura kundër këtij virusi.
“Varet prej ministrisë së shëndetësisë sa janë të organizuar, që popullata të moshuarit mund të preken më shumë. Por duhet të jemi të mobilizuar. Prej virusit është shumë vështirë të ruhemi. Kam marrë maska dhe disa antibiotikë”, thotë ajo.
Ekonomia Online ka vizituar disa barnatore në kryeqytet ku në asnjërën prej tyre nuk ka gjetur maska apo pasa tjera mbrojtëse. Farmacistja Lauresha Juniku, prapa kamere thotë se  edhe pse ka mungesë të maskave, kërkesat janë të shumta nga qytetarët.
“Maska nuk ka, kërkesat janë të shumta.  Janë çdo depo maskat, por për momentin janë harxhuar”, thotë ajo.
Dje, por edhe sot në QKUK janë trajtuar disa raste të dyshimta me Coronavirus. Por që nuk kanë rezultuar me këtë virus.  /Insajderi.com

Related posts:

Brezi i parë që kanë ikur në Gjermani, flasin mjeket: Mund të rritesh shumë shpejt profesionalisht, ...
Sqarime rreth Aprobacionit në Gjermani
Get Ready to Run Your First 5K With This Plan
Ndërhyrja e shpejtë e mjekëve shpëton 4 të rinjtë e aksidentuar në Valbonë
Ja në sa milion ka arritur popullsia e Turqisë
Oksigjeni
Cilat janë vetitë e gjakut?
Ja çka do të ndodh nëse nuk fillon zbatimi i ligjit për paga
16 të shëruar nga Covid-19 Sot, më 03.04.2020, janë të shëruar edhe gjashtë (6) pacientë që kanë qen...
Kosova po shkon drejt krizës për ujë të pijshëm
Dhëndri i shqiptarëve zgjidhet President i Parlamentit të Republikës së Gjenevës
Prilli i përgjakshëm i vitit 1999, ishte vendimtar për ardhmërinë dhe lirinë tonë. Sot kujtojmë jet...
Imami shqiptar në Zvicër uron myslimanët për Fitër Bajram
King Chulalingkorn Memorial Hospital Bangkok THAILAND
Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin
Mjeku shqiptar që prodhoi vaksinën kundër tërbimit
Ja cilat profesione po ua marrin jetën kosovarëve?
Me ambasadorin amerikan në Berlin, z. Richard Grenell, jam takuar dy herë. Takimi i parë ishte më 9 ...
TELEGRAM NGUSHËLLIMI E nderuara familje Blaku, Me pikëllim të thellë mësuam lajmin për vdekjen e pro...
Sërish specializantët ankohen se nuk janë paguar
Medikamentet që nuk përdoren në periudhën e shtatzanisë dhe lehonisë
Kirurgët ishin të parët që e kuptuan mashtrimin e madh që po bëhej me ligjin e pagave
Disa nga arsyet që të shtyjnë drejt duhanit dhe alkoolit
Ndihmoni fëmijët dhe të rinjtë të ndjejnë kënaqësi nga përfshirja në një stil jetese më të shëndetsh...
Dr.Blerim Myftiu: Epilepsia dhe agjërimi
Zgjerohet harta Drenasi shënon rastin e parë me COVID19
Zinku- motori i enzimeve
Berna, kryeqyteti i tretë ‘më i shëndetshëm’ në Evropë
Ndikimi i ndërhyrjeve estetike në jetën psikike dhe emocionale të pacientëve
Coronavirusi mbërrin në Itali/ 6 të infektuar, izolohen 250 të tjerë
Dr. Istref Plakolli: Përndjekja e mjekëve
Fillimi i punës - Ligji i punës
Të jesh mjek, mësues, profesor, gjykatës, inxhinier në Kosovën tonë!!!
Ethmoid sinusitis: Causes, symptoms, and treatment
Drejtori i ShSKUK-së ua ndalon punëtorëve shëndetësorë të kërkojnë pagën jubilare
Ventrikulomegali
Doktorët shqiptarë në Londër rrëfejnë betejën e tuar ndaj COVID-19
Vertebrat Torakale
Dr.Blerim Myftiu: Kokëdhembja e tipit “cluster”
“Nuk ka COVID që e zhduk plagën qelbrrjedhëse”, Tritan Kalo mesazh të fortë politikës: Koha postkovi...
Shkencëtarët turq prodhojnë ilaç për Parkinsonin dhe Alzheimerin
Gjermani: profesioni i mjekut më i paguar, paga shkon deri 120 mijë euro në vit
s' mundi ta vazhdojë pasaportën për shkak të korobës, kosovarja mund të gjobitet
Çka është Shëndeti?
Pacientët do të qëndrojnë në vetizolim për një kohë para operacionit
Italia i angazhon mjekët e pensionuar për ta luftuar koronavirusin
Çka janë qelizat e bardha të gjakut?
Mjeku Florant Bushe, Personazhi i Vitit 2019 në Gjirokastër
Ndalimi i punës së detyruar ose të dhunshme
Cilat sëmundje duhet të diferencohen me konstipacionin?
Ventral
Cilës klasë të kafshëve i takon salamandra(pikëlorja) e bukumirit, endemi Malit të Zi?
53 % e të prekurve nga COVID-19 në Shqipëri janë meshkuj
Viridis
Vestigium
Benefits, safety, and side effects
Mjeku shqiptar në Angli: Pacientëve shqiptarë me COVID u flas shqip
Ismaili: Kosova mund të mbetet pa mjekë pas vendimit të Kushtetueses
OPINION : NEW YORK TIMES Life and Death in the ‘Hot Zone’ “If people saw this, they would stay home...
Vilozit
Kërkohet pensionimi i parakohshëm i mësimdhënësve me sëmundje të rënda
Kur gratë shkelin gratë...
Keni këto probleme vaginale? Kontrollohuni menjëherë tek mjeku
Ja sa do të jenë pagat e mjekëve dhe infermierëve në Zvicër gjatë koronavirusit
Hipnoza - Sabir Krasniqi
Psikokirurgjia, të jesh kirurg pa bisturi!
Njoftim lidhur me faljen e Fitër Bajramit në Zvicër
Nenonatologjia furnizohet me 13 inkubatorë dhe dhe 5 infratavolina
Këta ishin më të dalluarit e Spitalit të Prizrenit, për vitin 2019
Kur prindërit e fëmijës nuk insistojnë në injeksione dhe pranojnë trajtimin tonë
Zëvendësministri i Shëndetësisë Dr.Rrustem Musa nuk shpenzoi asnjë euro për udhëtime zyrtare e telef...
Virusi vdekjeprurës, ambasadori shqiptar në Kinë: Mos ejani këtu se ka shumë rrezik
Nobel Prize Winner Insults All Doctors
Mjekët po braktisin Kosovën dhe Preshevën. Vendet e tyre po i zënë serbët nga Pcinja
Ta ruajmë veten dhe mbrojmë njëri-tjetrin. Për shëndetësi dhe siguri e keni qeverinë në detyrë kudo ...
Sulmi ndaj personit zyrtar
Cilët janë faktorët e rrezikut për konstipacion ose kapsllëk?
Skandaloze: Mjeku abuzoi seksualisht me fëmijët për 10 vjet
Ja kur konsiderohet se Gjyqtari ka kryer shkelje disiplinore!
Ministria e Shëndetësisë bën thirrje për hetim të shkeljeve të mundshme në tenderët e hapur nga kjo ...
COVID-19/ SHBA shënon rekord vdekjesh, 1736 viktima vetëm ditën e fundit
Ja 3 mjeket italiane që arritën të izolojnë koronavirusin
Nga 1 maji mund t’i takoni familjarët dhe shoqërinë
Reputacioni dhe karakteri
Kosova ka nënshkruar marrëveshje, kurse Serbia ia ka ndaluar Gjermanisë t’ia marr infermierët
Dr.Artan Koni: COVID19...gjendja është serioze, por s’ka vend për panik
Sommaruga dhe Bellen, si “qytetarë normalë”, në metronë e Vjenës
Sëmundjet respiratore akute
Sejdiu: Mjekët po largohen, t’i motivojmë që të japin kontributin në vendin e vet
Keqpërdorimi dhe mashtrimi në prokurim publik
Australia merr shembull Kosovën rreth Koronavirusit
OMK shpreh ngushëllime për vdekjen e dr. Abaz Krasniqit
150 shtetas kosovarë u riatdhesuan nga Cyrihu në Prishtinë
Kontratat me OJQ-të janë shfrytëzuar për të punësuar staf shëndetësor në QKMF
Sëmundja e sheqerit (diabeti) dhe agjërimi gjatë Ramazanit
Viscera
Çka është Neuroni?
71 vjet më parë ka hyrë në fuqi Traktati i Atlantikut Verior, baza legale e themelimit të NATO-s. Që...
Kërkohen pjesëmarrës për studim shkencor
Rëndohet situata në Turqi rritet numri i të vdekurve

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Can This Weight-Loss Pill Really Help You Lose Weight?

Tue Feb 25 , 2020
Intro text we refine our methods of responsive web design, we’ve increasingly focused on measure and its relationship to how people read. A wonderful serenity has taken possession of my entire soul, like these sweet mornings of spring which I enjoy with my whole heart. Even the all-powerful Pointing has […]