Rama flet për përshkallëzimin e masave: Dy javët e para të prillit do mund të na thonë se sa mirë ka funksionuar vija mbrojtëse

Kryeministri Edi Rama gjatë një interviste televizive ka deklaruar se janë kemi më pak raste të shtuara nga sa ishin parashikuar në skenarin më të mirë të qeverisë, që sipas tij do të thotë së masat kanë dhënë efekt, por nuk duhet të gëzohemi para kohe.

I pyetur për përshkallëzimin e masave ditën e sotme, Rama tha se është e domosdoshme ndërkohë që shtoi se prilli do të jetë prova e zjarrit, veçanërisht dy javët e para të prillit që do na tregojnë më tepër duke ndjekur krahasimisht me vendet e tjera ata kurbën statistikore e do mund të na thonë se sa mirë ka funksionuar vija mbrojtëse dhe si mund të fillojmë të mendojmë për hapje të ngadaltë e shumë graduale.

Po shkojmë drejt përmirësimit apo presim përkeqësim të situatës epidemike?

Rama: Këto janë pyetje shumë legjitime që i bën gjithkush, i bëj dhe unë gjatë gjithë kohës por askush se ka përgjigjen, jo këtu por në asnjë vend.

Ne duam të besojme se duke u nisur nga të dhënat e terrenit të luftës e krahasuar me shumë vende të tjera, mbi bazën e të njëjtave parametra, jemi duke bërë gjënë e duhur dhe mund të them se po ecim në drejtimin e duhur.

Ne kemi pritur që rastet të shtohen, e kemi thënë dhe përsëri për të mos marrë mësysh kemi më pak raste te shtuara se sa ato që kemi parashikuar në skenarin tonë të mirë, që do të thotë se masat po japin efekt dhe nga ana tjetër s’duhet të gëzohemi përpara kohe e as të lëshojmë asnjë cm nga vija mbrojtëse se sic e tregon historia e pandemive, por edhe eksperienca konkrete cdo lëshim i vijës së mbrojtjes mund të pasohet me goditje.

Sot ne u futëm në regjim të përshkallëzuar të karantinës përse u ndërmor ky veprim?

Rama: Se është e domosdoshme të mbrohemi shumë fort e të forcojmë vijën mbrojtëse ndërkohë që prilli do jetë prova e zjarrit, vecanërisht dy javët e para të prillit që do na tregojnë më tepër, duke ndjekur krahasimisht me vendet e tjera ata kurbën statistikore e do mund të na thonë se sa mirë ka funksionuar vija mbrojtëse e si mund të fillojmë të mendojmë për hapje të ngadaltë e shumë graduale, por në këtë fazë është momenti për të forcuar vijën mbrojtëse e për të jetuar ditën, cdo ditë është ditë e re e luftë duhet bërë sikur të ishte dita e parë, se nuk jemi në një luftë që historia na ka treguar si ndodh.

Related posts:

Dark urine could indicate a liver problem
Koronavirus: Shfrytëzoni fondin e kompensimit për familjet në vështirësi
26 marsi nuk është një datë e zakonshme. Është datë që risjellë trishtim e dhembje. Na e përkujton t...
A është e vërtetë që baballarët janë më të lidhur me vajzat dhe mamatë me djemtë? Psikologët përgjig...
Arsyet kryesore pse një qasje e re e Lidershipit, bazuar në të dhënat më të reja nga Neuroshkenca, ë...
Kryetari i komunës së Mitrovicës vlerëson me mirënjohje Ortopedët
Çka janë sëmundjet kronike të veshkave?
21 vjet më përparë nisi njëra nga betejat më të lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, beteja ...
Ushqimi dhe të sëmurët me ulçerë
Ekipit të mjekësisë i shtohen tetë mjekë të rinj
Profesioni i Mjekut dhe Popullata e paedukatë
Gazeta "Infermierët" do të botohet edhe në formë të shkruar
Ismaili: Rritja e pagave ndalon migrimin e mjekëve
Familja Demaku, ne bashkëluftëtarët dhe kombi ynë, para 21 vitesh, humbi një nga trimat e saj, Xheva...
Greetings from Innsbruck, AUSTRIA Ready for a cesarean section. 💪🏻
Çka është Organizata e punëdhënësve?
Drinking This Kind of Tea Could Help Shed Those Last Few Pounds
Gjykata Kushtetuese pezullon Ligjin për Pagat – nuk zbatohet së paku edhe katër muaj
Mjekët amerikanë po e trajtojnë pacientin me virusin Corona përmes një roboti
Në QKUK këtë vit u realizuan 3500 procedura invazive
Moslajmërimi i përgatitjes së veprave penale
Vampirizmi energjetik
A është historia e shëndetit familjar faktor rreziku për leukemi? A trashëgohet Leukemia?
Thëngjilli përsëri shkaktari kryesor i ndotjes së ajrit në kryeqytet
Ku e kemi përgjegjësinë ndaj vendit, kombit dhe familjeve tona? Diskursi politik për gjak, tradhti, ...
Një lajm i mirë sapo ka ardhur për rajonin në këtë kohë të vështirë që po kalon Kosova dhe krejt bot...
132 persona zyrtarë në Kosovë janë sulmuar fizikisht, duke përfshirë edhe mjekët
Alarmi nga mbarë bota: Bletët po vdesin nga një virus i ngjashëm me koronavirusin
Infermierët në prag të themelimit të Sindikatës
Ja 5 gjëra që nuk duhet të bëni me stomakun bosh
10 ushqimet që pastrojnë trupin nga helmet
Skandaloze: Shnetëza sulmon Drejtorin e Radiologjisë, Dr.Bujar Gjikollin pa asnjë arsye ose të drejt...
Kushtoni vëmendjen këtyre dy përbërësve në përbërjen e sapunit antibakterial, sepse mund të dobësojë...
Një në katër mjekë, ose 32.9% e mjekëve në Zvicër janë të huaj, mes tyre shqiptarë
Ra nga makina dhe prindërit nuk e panë, flet mjeku
Ja çfarë fjalë epike shkruan Mjeku për Adem Jasharin!
Gjermania lehtëson procedurat për rekrutimin e mjekëve nga Kosova
Përhapet virusi “Influenca A”, infektologët kërkojnë kujdesë
Gjykata Kushtetuese
Ja sa dënohet falsifikimi i dokumentit zyrtar
Simpsons parashikuan shpërthimin e koronavirusit 27 vjet më parë
Ja në cilin vend u hap Spitali më i madh në Evropë
Ndërhyrja e shpejtë e mjekëve shpëton 4 të rinjtë e aksidentuar në Valbonë
Çka është pedofilia?
Më shqetësoi lajmi për tentim sulmi të mbrëmshëm ndaj z. Berat Buzhala. Është veprim i ulët dhe meri...
Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët
Mbi 60 mostra për coronavirus merren nga Gjilani
New treatment extends lives of people with most common type of liver cancer
Vir
Shqiptari që jeton në Japoni tregon pse ky shtet po e kalon më lehtë pandeminë
Ambasada e Kosovës në Itali me njoftim mbi riatdhesimin e shqiptarëve
Shqiptarët mes 4 popujve më të stresuar në botë
Disa nga arsyet që të shtyjnë drejt duhanit dhe alkoolit
Gurët në tëmth
850 doktorë shqiptarë në Gjermani, shumica e tyre në frontin e parë
Gazetari i RTK-së përkrah fuqishëm grevën e Kirurgëve
Cilat sëmundje duhet të diferencohen me konstipacionin?
Virusi vdekjeprurës kinez: Dyshohet për rastin e parë në Kosovë
Skandaloze: Express dhe Monitor.al plasojnë lajm të rremë rreth pagave të mjekëve
Raka: Po futemi në dy javët vendimtare për jetët e më të dashurve tanë
Mbi 150 studentë të infermierisë përfitojnë kontrata pune në Gjermani
Mjeku Alimehmeti: Jemi pranë pikut, arsyet pse epidemia u shfaq më butë tek ne
Dr.Hamëz Berisha: Mandej po thojnë rrini në Kosovë!!!!!!!
Furrtarët e Kosovës, të njohur në gjithë rajonin për traditën e pasur dhe bukën e shijshme që përgat...
Radiologët ankohen për udhëzime pa kritere për ekzaminime radiologjike
Në fshatin Pastasel të Rahovecit, 21 vjet më parë, u vranë dhe u masakruan 106 civilë të pafajshëm t...
Vaksina kundër Tuberkulozit lufton edhe Koronavirusin
Më mirë këtu atje? Flet mjeku kosovar, i cili qe 10 vjet punon në Gjermani
Reagon Mjekja rreth vendimit të Qeverisë për Postën dhe Telekomin e Kosovës
Intervistë rreth ushkurit. Berati nuk e nxori intervistën që ka dashur nga Richard Grenelli, por me...
Kadri Veseli: Nderim për jetën dhe veprën e Prof. Dr. Safet Beqirit!
Studimi/ Njerëzit që jetojnë në fshatra janë 8 herë më të lumtur se ata që jetojnë në qytet – Gazeta...
Cilët janë faktorët e rrezikut për konstipacion ose kapsllëk?
Infermierët kërkojnë mosnënshkrimin e ligjit të pagave
Kush preket nga lupusi?
Ja në cilin shtet prokurorët, gjykatësit dhe gazetarët kujdestarojnë bashkë me mjekët
Zbulohet sozia e Edi Ramës, është një mjek neurolog nga Greqia
Coronavirus shpallet urgjencë globale shëndetësore nga OBSH
Disa rekomandime për mësimdhënie në shtëpi
Më 9 prill të vitit 1999, nën udhëheqjen e Agim Ramadanit, gjatë Betejës së lavdishme të Koshares, t...
Drejtori i ShSKUK-së ua ndalon punëtorëve shëndetësorë të kërkojnë pagën jubilare
Ja cili mjek e quan hero zv.kryeministrin e LDK-së
Kirurgët konfirmojnë largimin kolektiv nga Sindikata
Dr.Gani Morina: Taksa, Amerika dhe Gishti i thyer, i ngjyer, i ndyer !
Mjeku maqedonas i lë në baltë banorët e Bukoviçit të Shkupit dhe emigron në Gjermani
Rama: Do mbyllim disko, pube dhe palestra. Do japim bonuse 1000 euro për mjekët, 500 për infermierët...
Keqpërdorimi i sinjaleve ndërkombëtare të komunikacionit
Virusi vdekjeprurës, ambasadori shqiptar në Kinë: Mos ejani këtu se ka shumë rrezik
Udhëtim nga divani në 7 plazhe të mrekullueshme në botë |Revista Monitor
Modeli arsimor izraelit, rektori i Universitetit të Gjakovës, Artan Nimani, takim në Parlamentin e I...
Epidemiologu Kakarriqi: Pse ka më pak raste me koronavirus në vendet që kanë aplikuar vaksinën ndaj ...
Zvicra numëron 2 milionë e 125 mijë të huaj: Sa prej tyre janë shqiptarë?
https://www.massgeneral.org/…/new-insights-on-how-the-brain…
Avdullah Hoti:Porositësit e veprimit të sotëm tentojnë ta mbajnë Kosovën të izoluar
Dhunoi partneren dhe kërcënoi me thikë mjekët, prangoset shqiptari në Itali
Mungesa e kësaj vitamine në trupin tuaj mund t’ju shkaktojë humbjen e shikimit
Urime Pashkët të gjithë besimtarëve të krishterë! Sot, besimtarët katolikë dhe protestantë në Kosovë...
Lajm fantastik nga Londra: Zbulohet vaksina kundër koronavirusit, testohet suksesshëm te minjtë
Çka është Shkenca?
Supplement may help burn fat long after exercise

Next Post

Historia e saj bëri xhiron e rrjetit, rrëfehet infermiere Valbona: Asnjëherë nuk dorëzohem

Mon Mar 30 , 2020
Pak ditë më parë, bëri xhiron e rrjetit një postim për të ashtuquajturin “Betimin e Valbonës”, ku krahas fjalëve gjendej edhe fotografia e infermieres me fytyrë të mavijosur, si pasojë e shtrëngimit të maskës mbrojtëse, e shkaktuar nga orët e stërzgjatura në vijën e parë të luftën ndaj kronavirusit. Në […]