Rastet pozitive me koronavirus janë nga këto komuna


ka publikuar rezultatet e reja të testimeve për COVID-19.

njofton se gjatë 24 orëve janë testuar 1 mijë e 361 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren.

Sipas njoftimit nga Instituti Kombëtar pozitivë kanë rezultuar 501 raste me koronavirus.

Njoftim nga :

 

1361 TESTIME, 250 TË SHËRUAR DHE 501 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1361 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 501 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 13 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prizren 3 raste (76, 70, 70 vjeç), Dragash 1 rast (42 vjeç), Drenas 1 rast (61 vjeç), Gjakovë 1 rast (83 vjeç), 1 rast (77 vjeç), 1 rast (80 vjeç), Pejë 1 rast (81 vjeç), 1 rast (68 vjeç), 1 rast (74 vjeç), 1 rast (75 vjeç), 1 rast (75 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 29.117 raste nga 118.946 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 822 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 250 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 17.305 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 10.990.
janë nga komuna 249 raste, Ferizaj 45 raste, Gjakovë 44 raste, Fushë- 28 raste, Prizren 22 raste, Lipjan 17 raste, 14 raste, 14 raste, Drenas 9 raste, 8 raste, Shtime 8 raste, Rahovec 6 raste, 5 raste, 5 raste, 4 raste, Pejë 3 raste, 3 raste, 3 raste, Deçan 2 raste, 2 raste, 2 raste, 2 raste, Zveçan 2 raste dhe me nga 1 rast komunat Dragash, , dhe .
Mbuloni gojën dhe hundën me maskë! Mbani higjienën! Respektoni distancën!Postime të ngjashme