Reagon Shpend Ahmeti pas deklaratës së Besa Gaxherrit: E ka ngatërruar deficitin me suficit

loading...


Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka reaguar pas deklaratës së deputetes së LDK-së, Besa Gaxheri, e cila i ka kërkuar Ahmetit të shikojë buxhetin komunal, ndërkohë që ka thënë se ka deficit 90 për qind, shkruan GazetaBlic.

Në një postim në Facebook, Ahmeti ka thënë se s’ e ka hallin që e kritikojnë, teksa thotë se Gaxherri e ka ngatërruar deficitin me suficit.

“E ftoj deputeten në takim nesër në Komunë për të diskutuar për ekonominë e vendit, buxhetet, përfshi edhe buxhetin e Prishtinës”, ka shkruar ai.

Postimi i plotë:

s’ e kam hallin që më kritikojnë e e marrin diskutimin për ekonominë si sulm ndaj partisë e qeverisë. E kam hallin që Znj. Gaxherri për të cilën kam respekt si person, thotë që komuna ka deficit 90 përqind. Dmth kena shpenzu më shumë se që kena pas të hyra. Mendoj se ka dasht me thënë suficit. Dallim i madh.

Këta deputetë votojnë buxhet. E diskutojnë ekonomi. E kuptoj që jo çdo deputet është ekonomist (znj deputete është Ekonmiste) por një njohuri bazë duhet ta kemi. E ftoj deputeten në takim nesër në Komunë për të diskutuar për ekonominë e vendit, buxhetet, përfshi edhe buxhetin e Prishtinës. Besoj se do ta kuptojë më mirë edhe buxhetin e Kosovës të cilin e ka votuar vetë në rishikim. Pa ironi e cinizëm. Mbase ma shpjegon deficitin e Prishtinës. Dhe unë do të mundohem me ja u shpjegu 1 miliardë në BQK dhe pse kjo s’ është as e mirë e as e arsyeshme në këtë kohë.

Unë kam thënë që shteti i Kosovës i ka 1 miliard në BQK (qeveri, komuna, institucione). Në kohë krize kjo është e paarsyeshme. Dhe këtu kemi dështu si klasë politike pa përjashtim.

Kërkoj falje znj. deputete Gaxherri por këtë krizë s’ po muj me e pa nga prizmi i partive politike e i luftës politike. As spo du me sulmu ldk e as me rrezu qeveri. Se kam atë fuqi. Por me i thënë budallakisë budallaki smundet me ma ndal askush.

Gaxherri e ashpër me Shpend Ahmetin: Këqyre buxhetin tënd, ke 90 për qind deficitRelated posts