Sat. Aug 13th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Gjatë shtatzënisë është e nevojshme që të kujdeseni për shëndetin tuaj, pasi Po qe se trupi juaj s’ merr furnizimin e kërkuar me vitamina dhe minerale mund të shfaq një ndikim negativ në zhvillimin e foshnjes.

Për këtë arysje, prezenca e kalciumit në ushqimet që konsumoni është e rëndësishme pasi gjatë tremujorit të parë sjell benefite te foshnja shkruan Parenting.FirstCry,

Këto benefite përfshijnë: rritjen e fetusit, zhvillimi i muskujve si dhe transmetimin e impulseve nervore.

ndërsa, përgjatë tremujorit të dytë, kalciumi zvogëlon rrezikun e preeklampsisë, pasi lënda ushqyese ndihmon në tkurrjen e muskujve dhe ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut.

Nevoja për kalcium rritet në tremujorinë e tretë pasi skeleti i foshnjës zhvillohet me një ritëm më të shpejtë./Familjajonë/

[ad_2]

You cannot copy content of this page