Rëndohet situata në Kosovë, ndërrojnë jetë në pak orë dy pacientë me koronavirus

Dy persona kanë ndërruar jetë në Kosovë, si pasojë e koronavirusit, njofton Ministria e Shëndetësisë të hënën. Sipas MSH-së, ata kanë vdekur në orët e para të mëngjesit të sotëm.

Me këtë është rritur në tre numri i të vdekurve si pasojë e koronavirusit në Kosovë.

“Sot me datë 06.04.2020 në Klinikën Infektive të QKUK-së dy pacientë me COVID 19 kanë përfunduar me vdekje. Në ora 03:00 ka përfunduar me vdekje pacienti i gjinise mashkull S. N, 1961, Prishtinë, i cili është pranuar në Mjekimin Intenziv të Klinikës Infektive me datën 04. 04. 2020 transfer nga Qendra Emergjente e QKUK-së dhe ka qenë me sëmundje shoqëruese (Diabetes Mellitus tip 2. Sy hepatorenale).

Pacienti është pranuar në Klinikën Infektive në gjendje të rendë pa vetëdije. Në ora 07:10 ka përfunduar me vdekje pacientja e gjinisë femer, N. R, 1950, Korishë, Prizren, e cila është pranuar po ashtu në Mjekimin Intenziv të Klinikës Infektive me datën 02. 04.2020 dhe ka pasur sëmundje shoqëruese (Diabetes Mellitus, Nephropathia diabetica, Hypertensio arterialis dhe Cardimyopathia chronica)”, thuhet në njoftimin e MSH-së.

Related posts:

Tahirsylaj tregon kur do ta kaplojë vendin i ftohti ekstrem: Temperaturat deri në -20 gradë
Shoqata „Kraja“ në New York ka shpërndarë 110 paketa ushqimore në Krajë Ulqin dhe Tivar
Pasi fitoi betejën me COVID-19, Dhimitër Kraja rikthehet sërish në shërbim
Shqiptari që jeton në Japoni tregon pse ky shtet po e kalon më lehtë pandeminë
Mjekët reagojnë ndaj shkrimit Hendbollisti i nënshtrohet 39 operimeve në Francë shkaku i operacionit...
Ja cili mjek e quan hero zv.kryeministrin e LDK-së
Përgjimi: "vëzhgimi" nga larg
Vazhdon gjendja alarmante në QKUK duke u anuluar 200 operacione në ditë
Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndrysh...
Dr.Artan Koni: COVID19...gjendja është serioze, por s’ka vend për panik
Disa faktorë që ndikojnë në masë të caktuar në rritjen e tensionit arterial
Institucionet kanë nevojë për shërbime psikologjike
Gazetat që deri dje flisnin terr e zi për Mjekët, sot kanë ndryshuar pothuajse plotësisht qasjen e t...
Vezikorektal
Guriel Nasto, doktori që spikat për punën e palodhur për të porsalindurit
Të nderuar pjesëtarë të institucioneve shëndetësore dhe të mekanizmave të sigurisë së vendit tonë, B...
Ja cilin lloj të kancerit e shkakton çaji shumë i nxehtë!
COVID-19/ SHBA shënon rekord vdekjesh, 1736 viktima vetëm ditën e fundit
Ministria e Shëndetësisë: 9 raste të reja me COVID-19, shkon në 409 numri i të prekurve
850 doktorë shqiptarë në Gjermani, shumica e tyre në frontin e parë
Ja pse njerëzit që ushtrohen rregullisht nuk kanë gjasa të preken nga sëmundjet mendore
Basri Lenjani: Vetëm me i pa udhëzimet me të cilat na i dërgojnë në Emergjencë, çuditesh
Ja sa Mjekë dhe Infermierë janë larguar nga Shqipëria për në Itali
Ikën mjekët! Nuk ka kush bën ndërhyrje kirurgjikale në spitale
Mirë se vini në “Universin e Lindës”
Vezikular
Epidemiologu Dedushaj thotë se numri i vdekjeve nga Covid-19 në Kosovë do të rritet
Ministri Cakaj bisedon me ministren austriake për pandeminë dhe integrimin në BE
Mjeku austriak largohet nga salla në gjysmë të operacionit, pacienti vdiq
Ulen vdekjet nga koronavirusi në Itali, brenda 24 orëve humbin jetën 525 pacientë
Kjo është gjendja e katër të plagosurve në Prishtinë
Prezantimi i rremë si person zyrtar
Filantropi Lazim Destani ndihmon familjet në nevojë në Maqedoni
Sëmundja e sheqerit (diabeti) dhe agjërimi gjatë Ramazanit
Pse janë lipidet e gjakut faktorë rreziku për sëmundje koronare?
Deklaratat e rreme të dëshmitarëve bashkëpunues
Outdoor Best Friend Workouts For When It Finally Starts to Get Warm
Shkencëtarët izraelitë: Jemi një javë larg zhvillimit të vaksinës kundër koronavirusit
Ja sa orë duhet të presin pacientët mjekun në vendet tjera në botë
Naim Maloku: Keni vjedhë edhe në varret e Dëshmorëve!
Ministria e Shëndetësisë: 29 raste të reja me COVID-19, shkon në 18 numri i viktimave në vend
Ja sa është numri i nevojshëm i punësimit të Infermierëve në Kosovë
5 arsye pse duhet t'a lini duhanin!
Malisheva po vlerësohet si bombë biologjike
Dr.Haxhi Avdyli: Shëndetësia po lulëzon për Uran Ismailin, por jo për pacientët
Firma shqiptare „IAT“ në Austri mirëmban hekurudhën e projektuar nga Karl Gega
QKUK- Shskuk info updated their cover photo.
Verte
Që të jesh Mjek…
"Do të ketë baba dhe nënë": Putin përjashton mundësinë e legalizimit të martesave homoseksuale
Punëtorët e shtetit mund të mbesin pa rroga
Sonte kuptova se në New York iku nga kjo jetë Rexhë Xhakli, atdhetar, veprimtar e biznesmen i shquar...
Sllovenia s' ka lehëtsime kufiri për shtetasit shqiptarë
Ramadani këshillë kosovarëve: Mos e luani rolin e epidemiologut, lërjani këtë punë atij që i ka 32 v...
Intervistë rreth ushkurit. Berati nuk e nxori intervistën që ka dashur nga Richard Grenelli, por me...
Lajmi i mirë, gjatë 24 orëve të fundit shërohen 5 pacientë
Arsyet kryesore për shëndetin përse nevojitet të hani vezë çdo ditë – Gazeta Koha Jone
Kina gënjeu për COVID-19, publikohet dokumenti sekret me shkeljet e bëra
Oda e Mjekëve e heton Basri Sejdiun për përdorim të vulave jovalide
Për dhjetë muaj, qytetarët sulmuan 132 zyrtarë
10 specialistë të Psikologjisë klinike qe 4 vite të papunë
Fushata sensibilizuese “Zbulimi i hershëm-Mbijetesë”.
Mjekët apel prindërve: Mbani fëmijët larg telefonit!
Qepët mund të ulin rrezikun për sulme të zemrës
Ja cilat sëmundje i shëron çaji kamomil!
Sqarim nga Klinika Infektive QKUK
Nackt und unwohl beim Arzt – nicht in den USA
Dr. Dardan Baftiu: Politikanë kërkoni falje për futje të shëndetësisë në kolaps
Ja çfarë kanë bërë mjekët e gjenetikës me helmin e kobrës
Zbulohet sozia e Edi Ramës, është një mjek neurolog nga Greqia
Hungaria hap kufirin me Austrinë
Vuani nga shtypja e lartë e gjakut? Këto janë ushqimet që nevojitet të konsumoni në mëngjes – Gazeta...
Sa para fitojnë infermierët në Gjermani?
Ruaju se po shkrihesh, profesor! Plot elan për jetë, Isa Mustafa ish çu para sabahut, ish bë gati m...
Gripi në shkollë, Mjekët: Përhapet me shpejtësi
Trajtimi i venave të zgjeruara me Radiofrekuencë nga sot edhe në Kirurgji Vaskulare!
Good Girl Gone Bad
Doktoresha shqiptare e diplomuar në shkollën e mjekësisë në Harvard
Blerim Latifi: korrupsioni i komandantëve pas pavarësisë e solli në pushtet Albin Kurtin
Studimi/ Njerëzit që jetojnë në fshatra janë 8 herë më të lumtur se ata që jetojnë në qytet – Gazeta...
Çfarë e shkakton lupusin?
Ja cilat janë disa nga udhëzimet pa kritere sipas faqes "Udhëzime pa kritere"!
Katër raste me virusin AH1N1 në Kosovë
Përsëri specializantët ankohen se nuk janë paguar
QKUK dhe Spitalet Rajonale me mungesë të Anesteziologëve
Abuzimi emocional - Çka është, si manifestohet dhe cilat janë shenjat?
Udhëtim nga divani në 7 plazhe të mrekullueshme në botë |Revista Monitor
Aty ku të gjithë spiunojnë njëri-tjetrin
Ja pse patatet e skuqura janë kancerogjene
Sindikatat paralajmërojnë grevë prej të mërkurës nëse s’marrin përgjigje nga Presidenti dhe Kryemini...
Çka shkaktohet tjetër përveç infeksioneve në leukemi?
Vakitë në QKUK
Dr.Baton Kelmendi: disa fakte në lidhje me spitalin Pediatriko-Kirurgjik
Sot bëhen 21 vjet kur shumë familje klinase ishin ndarë nga ushtria dhe policia serbe në fshatin Kra...
Studentët izraelitë zhvillojnë sistemin që nuk të lejon të harrosh fëmijët në makinë
“Virusi tashmë ndodhet edhe në ajër”, Bino paralajmëron qytetarët: Bëni mirë që të mbani maska
Si të luftohet tensioni i lartë i gjakut?
Vinkristin
Mjekët ligjërisht mund të ofrojnë shërbime vetëm si të licencuar
Ja mundësitë natyrale për luftimin e tensionit të lartë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Infeksioni

Mon Apr 6 , 2020
Çka është Infeksioni? Infeksioni është prekja e një qenieje, e një organi, e një plage, e një bime etj. nga mikrobe ose nga baktere që shkaktojnë sëmundje, prajë; sëmundja që vjen nga këto mikrobe a baktere; pjesa e trupit që është prekur nga kjo sëmundje. Infeksion i rëndë (i lehtë, […]