Republikanët, kundër shtyrjes së zgjedhjeve në SHBA


Disa republikanë amerikanë kanë kundërshtuar sugjerimin e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump se zgjedhjet presidenciale të muajit nëntor nevojitet të shtyhen, pas shqetësimeve për mashtrime.

Lideri i shumicës në Senat, Mitch McConnell si dhe lideri i republikanëve në Dhomën e Përfaqësuesve, Kevin McCarthy, kanë hedhur poshtë këtë ide.

“asnjëherë në historinë e këtij shteti, nëpër luftëra, depresione dhe luftë civile, s’ jemi përballur me mosmbajtje të zgjedhjeve me kohë. Ne do ta gjejmë një mënyrë për ta bërë këtë gjë më 3 nëntor të këtij viti”, ka thënë McConnell.

McCarthy e ka përkrahur atë.

“Në historinë e zgjedhjeve federale, asnjëherë s’ ka ndodhur të mos mbajmë zgjedhjet dhe ne nevojitet të vazhdojmë tutje me zgjedhjet”, ka deklaruar ai.

Aleati i Trumpit, senatori Lindsay Graham ka thënë se shtyrja e këtij procesi, “s’ është ide e mirë”.

Presidenti Trump s’ ka autoritet për të shtyrë zgjedhjet dhe secili veprim i tillë do të nevojitet të miratohet fillimisht në Kongres.

Më herët gjatë ditës, presidenti amerikan ka sugjeruar se numri në rritje i votave me postë mund të ndikojë në mashtrime dhe rezultate të pasakta.

Ai ka thënë se procesi zgjedhor nevojitet të shtyhet derisa njerëzit të votojnë në “mënyrë të duhur dhe të sigurt”.

Megjithatë, ekzistojnë pak të dhëna që mbështesin pretendimet e Trumpit.

Disa shtete amerikane kanë thënë se synojnë në organizojnë votimet me postë për shkak të shqetësimeve të sigurisë pas përhapjes së koronavirusit të ri.

Sfiduesi i Trumpit në zgjedhjet e nëntorit është kandidati i Partisë Demokratike, Joe Biden/REL/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Pse disa njerëz që s' janë infektuar me COVID-19, tashmë mund të jenë imun ndaj këtij coronavirusi

Thu Jul 30 , 2020
Sistemet imune të disa njerëzve që s’ kanë qenë të ekspozuara ndaj coronavirusit mund të kenë një familjaritet me patogjenin – ndoshta ndihmojnë për të reduktuar ashpërsinë e sëmundjes Në rast se personi infektohet me COVID-19, sugjeron studimi i ri. Studimi, i botuar në revistën “Nature”, zbuloi se midis një […]