Rezultatet e 538 mostrave të testuara për COVID-19

loading...

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë konfirmuar 76 raste te reja me COVID-19 nga gjithsej 538 mostra të testuara.

IKSHPK njoftoi se u shëndetësuan edhe 165 pacientë. Gjithashtu, në 24 orët e fundit janë regjistruar edhe 3 vdekje.

Ky është njoftimi i plotë:

165 TË SHËRUAR DHE 76 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me  metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 538 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 76 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 3 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.

Numri total i rasteve pozitive është 14.839 raste nga 59.571 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 604 raste të vdekjes. 

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 165 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 11.949 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 2.286.

Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 12 raste,  komuna Gjilan 11 raste, komuna Klinë 9 raste, komuna Fushë Kosovë 6 raste, komuna Pejë 5 raste, komuna Podujevë 5 raste, komuna Lipjan 4 raste, komuna Ferizaj 3 raste, komuna Gjakovë 3 raste, komuna Kamenicë 3 raste, komuna Viti 3 raste, komuna Istog 2 raste, komuna Mitrovicë 2 raste, komuna Vushtrri 2 raste dhe me nga një rast komunat Deçan, Drenas, Malishevë, Prizren, Rahovec dhe Shtime.loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *