Rregullat për të mbrojtur dëgjimin që nga fëmijëria

Kush ka një dëgjim funksional shpesh nuk e kupton se sa i rëndësishëm është: falë kësaj shqise në fakt ne mund të dëgjojmë tingujt e natyrës dhe të qeshurat e një fëmije, zërat e atyre që duam, muzikën që na pëlqen. Sidoqoftë, në prani të një shqetësimi dëgjimor, e gjithë bota shfaqet e ndryshme, pasi “fiket” dhe përhapet. Fatkeqësisht, humbja e dëgjimit, ose sëmundja që shkakton humbje të dëgjimit dhe / ose humbje, është shumë më e zakonshme nga sa mendohet. Por nuk është e pathyeshme: për sa kohë që parandalimi fillon nga fëmijëria.

Një problem që shpesh anashkalohet

Në Itali, mbi 7 milion njerëz, të barabartë me 11.7% të popullsisë, kanë probleme dëgjimi. Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë, mbi moshën 65 vjeçare, humbja e dëgjimit prek një në tre individë. Përkundër kësaj, vetëm 31% e popullsisë ka kryer një kontroll dëgjimi në pesë vitet e fundit dhe 54% nuk e kanë bërë kurrë këtë. Është praktikë e gabuar: të jesh në gjendje të zbulosh ndonjë problem të dëgjimit menjëherë lejon, në të vërtetë, të gjesh zgjidhje. Çfarë? Për shembull, aparatet e dëgjimit: 87% e njerëzve që i përdorin ata deklarojnë se kanë përmirësuar ndjeshëm cilësinë e tyre të jetës. Por në vendin tonë vetëm 25% e atyre që mund të përfitojnë prej tij i përdorin ato.

Rregullat e ruajtjes së dëgjimit

Nëse në disa raste humbja e dëgjimit nuk mund të shmanget por vetëm të trajtohet, në shumë të tjera mund të parandalohet. Në çfarë mënyre? Me stilin e jetës së duhur, i cili duhet të ndiqet nga fëmijëria: në 60% të të rinjve, problemet e dëgjimit mund të shmangen duke marrë thjesht masa të synuara. Duke filluar me mbrojtjen nga ndotja e zhurmës: në botë, mbi një miliardë fëmijë, të rinj dhe të rritur janë të rrezikuar për shkak të ekspozimit të tepruar ndaj zhurmës në momentet rekreative. Kjo është arsyeja pse është e dobishme t’i mësoni fëmijët tuaj:

 të ulin sa më shumë volumin e muzikës, veçanërisht nëse dëgjohet me kufje;

 të mos përdorin kufje për shumë kohë;

 në një disko, përpiquni të dilni çdo orë edhe për disa minuta, të qetësoni veshët;

 përpiquni të zvogëloni zhurmat e jashtme. Shpesh, fëmijët dëgjojnë muzikë në kufje me volum tepër të lartë për të mbuluar zhurmat e tjera. Në vend të kësaj, nëse është e mundur, përpiquni të ulni zhurmën e jashtme, për shembull duke fikur TV, duke lëvizur në një zonë tjetër etj.

 flisni me një ton të moderuar, duke shmangur ngritjen e zërit tuaj.

Për të parandaluar humbjen e dëgjimit, është e dobishme të instaloni sisteme të mbrojtjes akustike në shtëpinë tuaj, siç është lyerja e dyfishtë. Po, është gjithashtu e mundur që të krijohen pengesa të shëndosha “jeshile” duke vendosur bimë në ballkone dhe tarraca që ndihmojnë në thithjen e zhurmës. Nëse kryeni profesione që ju ekspozojnë zhurmave të veçanta ose nëse e keni të vështirë të pushoni, mund të përdorni tapa.

Lexo edhe: Kujdes, kufjet po dëmtojnë dëgjimin e fëmijëve tuaj

The post Rregullat për të mbrojtur dëgjimin që nga fëmijëria appeared first on pernenat.al.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Related posts:

Lutja e një qytetari: Ju që po mendoni që kjo osht’ hajgare, une po ju thom.. “Mos ju provofte zoti”...
Disa nga shenjat e mungesës së vitaminës D
4 Korriku – Urgjenca e Prishtinës përzgjidhet për ngritjen e flamurit amerikan në shtizë
“Liderët s' e kanë hallin tonë”
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 04 Korrik 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
COVID-19 merr jetën edhe 6 personave, sot në Kosovë
Vdes një 38 vjeçar në QKUK, humb betejën me COVID-19
6 gjërat që e bëjnë një femër të ndahet nga partneri edhe kur e do atë
Me oksigjeno-terapi e në gjendje të rëndë, nënë e bir mposhtin koronavirusin
Infektologu Sadiku: Bartja e maskës është patriotizëm i ditëve të sotme
“Simptomat më zgjatën me muaj”, shkencëtarja: Pse është i rëndësishëm testimi në masë
“M’u rikthye për herë të dytë edhe më agresiv”, ish-banori i Big Brother sërish me COVID-19: Po sulm...
A mund të prekemi dy herë nga COVID-19? Flet mikrobiologu Lul Raka
40 vjeçarja Kelly Brook thotë se seksi përmirësohet me moshën
Prekëse – Çifti i të moshuarve ndërron jetë nga COVID-19, shtrënguan duart deri në momentet e fundit
Këta janë deputetët e LDK-së që dolën pozitiv për Covid-19
Infektohet për herë të dytë me CoVid-19, i riu kosovar: Kujdesuni për veten, virusi po u kthejka
Edhe 114 raste të reja me koronavirus në Kosovë — kurohen 117 pacientë të tjerë
U paralizua nga sindroma e rrallë, 25-vjeçarja shërohet dhe bëhet infermiere
Si mund të jepni ndihmë të parë edhe për shëndetin mendor
Ilaçi i shpresës/ SHBA bleu 500 mijë kura, BE “nxiton” për të siguruar doza Remdesivir-i
Rusi, shkon në mbi 667 mijë numri i të infektuarve me COVID-1
Bill Gates gjen “fajtorin” për përhapjen e shpejtë të koronavirusit
Objekti i ri i Pediatrisë në Mitrovicë, do shfrytëzohet për pacientët me COVID-19
Lind gruaja e infektuar me koronavirus, priten rezultatet për foshnjën
Gratë shtatzëna të infektuara me COVID-19 kanë pesë herë rrezik më të madh për t’u shtruar në spital...
2 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Pasojat nga dhuna psikologjike
Përfitimet e Omega 3 – Si T’i Merrni Në Mënyrë të Shëndetshme
Majdanoz i Freskët në Vazo – Si ta Mbillni në Ballkonin Tuaj
Bajamet e Egra të Shqipërisë – Fuqitë Natyrale Kundër diabetit (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e she...
Si zhvillohet insomnia?
Maska e fytyrës që ndizet kur ka kontakt me coronavirus, mund të vijë këtë verë
Provoni të Hënën Pa Mish Për Një Javë Plot Shëndet
Rëndësia e testimit me mbikqyrje nga klincisti
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 03 Korrik 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Perime të Pjekura me Kos e Hudhra – Shije dhe Shëndet i Përsosur
E infektuara me COVID-10 ikë nga Spitali i Gjakovës, mjekët e kthejnë sërish
Mënyra Më E Mirë Se Si Të Thani Gjethet e Dafinës
Shqipëri: Tre të vdekur dhe 90 raste të tjera me koronavirus brenda 24 orëve
dhimbjet Muskulare – Kura Natyrale Që Funksionon
Boza e Shijshme – Vlerat dhe Historia e Origjinës Shqiptare
Të Nxirat dhe Mavijosjet – Kurat e Shtëpisë Që Vërtet Funksionojnë
Edhe një i vdekur nga Covid-19 në Kosovë!
Edhe 73 raste të reja me koronavirus në Kosovë – shërohen 63 pacientë të tjerë
s' hiqet vendimi: Kosovarët s' mund të vizitojnë Malin e Zi pa test
Rekord i zi në SHBA, 50 mijë e 203 raste të reja me Covid-19 brenda një dite
Rritet numri i të prekurve nga COVID-19/ Luksemburgu ashpërson masat!
Rasti i parë në Shqipëri, foshnja del pozitive me covid19, shtrohet në spital
Ky është pozicioni më i mirë për të fjetur
257 profesionistë shëndetësor të prekur nga koronavirusi në Kosovë
Mjekët studiojnë pasojat afatgjata të koronavirusit 
15 persona vdesin brenda ditës nga koronavorusi në Maqedoninë e Veriut
30 Qershor 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Arrin të parashikojë edhe vatrat e ardhshme! Del aplikacioni gjurmues i simptomave të Covid
Infermierja e hekurt: Sfidoi kancerin, por vazhdon të kujdeset për pacientët me Covid-19
Çfarë zbuloi studimi për ata që shohin filma apokaliptikë, reagimi ndaj koronavirusit
Babai i kryeministrit britanik injoron maskën, s' zbaton këshillat
1 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Konsumimi i çokollatës së zezë zvogëlon stresin dhe inflamacionin
Facebook nga 10 Korriku mbyll aplikacionin e videove
Edhe dy persona vdesin nga koronavirusi në Kosovë
E infektuara me Covid-19 ikën nga Spitali i Gjakovës, policia e rikthen
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 2 Korrik 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Trishka me Sherbet – Ëmbëlsira Mahnitëse e Fëmijërisë
Mësimi në Shqipëri fillon më 14 shtator
Lakrori i Lunxhërisë – Receta Unike e Sofrës Shqiptare
Rekord i zi i rasteve me COVID-19 në SHBA
Pse nevojitet të Përdorni Qumështin e Dhisë Për Tretjen e Mirë
Qofte me Patëllxhanë – Receta e Veçantë me Shije të Përsosur
VIDEO: I pari që s' u bindet rregullave të Boris Johnson është i ati, ikën për pushime në Greqi
Mish Viçi me Qumësht – Mënyra e Përgatitjes Plot Shije
Shëllira e Duhur e Djathit – Si Ta Përgatisni Të Freskët Vetë në Shtëpi
Koronavirusi në Shqipëri, tre të vdekur në 24 orët e fundit
Turshi Të Shpejta Me Çdo Perime – Si T’i Përgatisni Krejt Lehtë Në Shtëpi
Zemaj takohet me Menaxherin e Zyrës së Bankës Botërore në Kosovë, flasin për përshpejtim të grantit ...
Revani me Shurup Portokalli – Receta e Lehtë me Shije Të Ëmbël
Zyra e BE-së dorëzon donacion për COVID-19 në IKSHPK
Si të Rinoni Lëkurën Pas të 40-ve – Kujdesi që Ju nevojitet
Afro 600 mijë të prekur me koronavirus në Indi
Përdorimet e Veçanta të Aloe Verës Gjatë Gjithë Vitit
Si Të Mbillni Dhe Rrisni Manat Goxhi Në Shtëpinë Tuaj
Kremi Kundër Diellit – Cilët Janë Përbërësit e Dëmshmëm Dhe Çfarë nevojitet të Keni Kujdes
Shkaqet Më Të Zakonshme Të Marramendjes – Çfarë nevojitet të Dini
Pispili me Djathë – E Thjeshtë me Shije të Mrekullueshme
Uashingtoni mbështet mbylljen e bareve kurse përhapet COVID-19
Zvicra detyron përdorimin e maskës në transportin publik
Edhe 113 raste të reja me koronavirus në Kosovë – kurohen 67 pacientë të tjerë
Meshkuj, kur i fusni duart në brekë dhjetë herë në ditë, veproni kështu!
specialisti për sëmundjet infektive: s' mund t’i varim shpresat te krijimi i vaksinës
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 1 Korrik 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Flet pacienti i prekur me Covid 19 i shtrirë në Infektivë: Kujdesuni për familjet, të mbështetet sta...
Vdes edhe një pacient me Covid-19 në Shqipëri
Covid-19 mes nesh! Gjashtë muaj që ndryshuan botën
Thirrja e doktoreshës Emini-Sadiku: Kujdes JU LUTEM, mbani maska kur jeni në publik, s' është turp!
Efekti nga vendosja dhe mosvendosja e maskës e demonstruar në mënyrë perfekte nga një shkencëtar
Katër viktima dhe 120 të infektuar në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut
Dielli në 1 orë! NASA nxjerr videon mahnitëse
Dr. Avni Haziri i bashkohet Laboratorit Olive
Fotografi mahnitëse të foshnjeve (FOTO)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Pastrimi sezonal përmirëson shëndetin tuaj

Wed Apr 22 , 2020
Pse është i nevojshëm detoksifikimi i trupit? Një pastrim i butë apo edhe një detoksifikim i tërë trupit është një mënyrë e shkëlqyeshme dhe shumë e nevojshme për trupin, raporton Alternative Medicine, transmeton lajmi.net. Përfitimet e pastrimit sezonal Në mjekësinë tradicionale kineze dhe sistemet e tjera mjekësore, trupi është i ndërlidhur ngushtë me natyrën dhe [...]