Rreth 200 operacione në ditë po anulohen për shkak të grevës së kirurgëve


Rreth 200 operacione në ditë, aq sa kryhen brenda Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, janë duke u anuluar për shkak të grevës së mjekëve kirurgë, që po zgjatë tash e tre javë.Megjithëkëtë, mjekët kirurgë ishin ata që kishin vendosur ta vazhdojnë grevën. Kërkesa e tyre është rritja e pagës përmes miratimit të Projektligjit për pagat, i cili aktualisht është në procedurë të miratimit.


Arbër Morina, kirurg, i tha Radios Evropa e Lirë se kolegjiumi profesional i kirurgëve ka vendosur që greva të mos ndërpritet. Sipas tij, grevës tashmë i janë bashkuar 157 kirurgë nga gjithë Kosova.
Ndër të tjera, Morina tha se ndonëse është marrë vendimi për ndërprerjen e grevës nga ana e Sindikatës së Shëndetësisë, një gjë e tillë nuk është respektuar nga këta të fundit, pasi që siç thotë ai, kjo sindikatë asnjëherë nuk i ka përfaqësuar denjësisht kirurgët.
“Arsyeja pse kolegjiumet profesionale të kirurgëve jemi në grevë është se Sindikata asnjëherë nuk na ka përfaqësuar denjësisht apo më saktë, asnjëherë nuk e ka çuar deri në fund kërkesën e profesionistëve shëndetësorë, andaj edhe shëndetësia është në gjendjen që është”.
“Ne jemi kolegjium profesional i pa politizuar, pa ngjyrime politike dhe jemi grupi më i madh i intelektualëve të Kosovës. Jemi 157 kirurgë terciarë dhe nuk jemi grup i vogël, dhe nëse quhemi grup i vogël, është për të ardhur keq”, tha Morina.
Sipas Morinës, për këto 20 vjet pas luftës, kirurgët kanë bërë shumë, andaj nënvizon ai, ka ardhur koha që kjo punë të vlerësohet.
“Saktësisht kirurgët po kërkojnë koeficientin 10, nga 5 sa është diskutuar nga ana e Sindikatës, e që aktualisht jemi të ranguar edhe më poshtë”, tha Morina, duke iu referuar koeficientit të pagës.
Ndryshe, për punën që kryejnë mjekët specialistë paguhen me rreth 600 euro në muaj.
Ndërkohë, Arbër Morina thotë se edhe pse janë ndërprerë ndërhyrjet kirurgjike apo operacionet, rastet urgjente po kryhen dhe nuk po cenohet jeta e asnjë pacienti.

“Asnjë rast urgjent nuk ka mbetur pa trajtuar. Janë të ndërprera shërbimet selektive kirurgjike, e që nënkupton që janë ndërprerë 200 operacione ditore në QKUK. Këto operacione nuk janë duke u kryer dhe kjo është pamundësuar për shkak të neglizhencës që po na bëhet”, tha Morina.

Related posts:

Deklaratë për media, pas takimeve të sotme (Drejtpërdrejt)
Blerta Hamolli, mjekja heroinë e Urgjencës së Spitalit Ushtarak
Mjekët i gjetën qindra krimba në tru, shkaktuar nga konsumimi i ushqimit më të përhapur
Ligji (problematik) i Pagave vazhdon edhe në 2020
Gazeta Metro nxit urrejtje ndaj mjekëve duke plasuar lajm të rremë
Çfarë është Ekzaminimi klinik i gjirit?
Njoftim lidhur me faljen e Fitër Bajramit në Zvicër
Gabimet që mund t’i bëni për t’u mbrojtur nga dielli
Çka është fruthi? - Sëmundjet ngjitëse
Ministria e Shëndetësisë: 29 raste të reja me COVID-19, shkon në 18 numri i viktimave në vend
Rivalitet për ekskluzivitetin e vaksinës, betejë e fortë mes Gjermanisë dhe SHBA-ve
Aty ku të gjithë spiunojnë njëri-tjetrin
5 këshilla për t'u mbrojtur nga alergjitë pranverore
Cilat janë simptomat e lupusit?
Mjeku Shkodran Zyhdi Çoba..Një jetë e tërë e lidhur me Sportin
Dr.Leard Berdica: Këshilla për familjarët e pacientëve dhe për Kirurgët
Hoteli luksoz në Graz lëshon për tri ditë të gjitha dhomat falas për turistë
Mjekët: Përtej duartrokitjeve, qëndroni në shtëpi
Koronavirusi s’kursen as mjekët: dy të shuar
Inf.Hajdin Ramadani: Askush si Ne
Patate kundër njollave të zeza në fytyrë
Kandidatët e papranuar në konkursin për logopedë në QKUK ankohen për parregullsi
Dyshohet për një rast me coronavirus në Shqipëri
Ndihmoni fëmijët dhe të rinjtë të ndjejnë kënaqësi nga përfshirja në një stil jetese më të shëndetsh...
Ja vaksina që ul rrezikun e kancerit të qafës së mitrës
Disa gazeta shpifin dhe manipulojnë me kërkesën e Kirurgëve
Filipçe: Nuk është e vërtet se mbi 400 mjekë janë larguar nga vendi
Ambasada e Kosovës në Austri: 36 qytetarë të Kosovës janë riatdhesuar në Kosovë
Grupi i Kirurgëve kryejnë operacionin e parë të ndarë në disa faza
Alarmante: Numër i madh i tradhtive bashkëshortore te Shqiptarët
Ndalimi i punës së detyruar ose të dhunshme
I infektuari nga Vushtrria një 71 vjeçar
Fjalor Latinisht Shqip
Shifrat alarmante, Elson Jacaj: 7 mijë infermierë të larguar në total
Mjekët izraelitë zbulojnë molekulën që mund t'a shpëtonte Stephen Hawking
Could a probiotic prevent or reverse Parkinson's?
Kosovë/ 184 të infektuar me koronavirus, 5 të vdekur dhe 30 të shëruar
Scrub “bio” për pastrimin e thellë të fytyrës
Nëse i keni këto tri simptoma njëkohësisht, mund të keni probleme! Hulumtimet në Kinë zbulojnë fakte...
Unused Dental Surgery Prescriptions May Help Fuel Opioid Epidemic
Ajo që ishte e nevojshme por nuk u bë, përbën shkelje. Presidenti ka vendosur të anashkalojë nenin 8...
Kurti, letër ministrave: Skanoni gjendjen nëpër ministri dhe ma sillni raportin
Danimarka, Norvegjia dhe Estonia regjistrojnë rastet e para me koronavirus
Ja si t'i mbroni sytë e fëmijëve tuaj!
Shtohet numri i të shëruarve, deri tani në Kosovë, konfirmohen 23 të shëruar me Covid-19 Ka arritur ...
Studimi/ Njerëzit që jetojnë në fshatra janë 8 herë më të lumtur se ata që jetojnë në qytet – Gazeta...
Grafitët më emocionues për pandeminë në të tërë botën |Revista Monitor
Gazeta Infermierët: Sylës i shkoj jeta duke kërcënuar
Për ty qytetar i pabindur
Abuzimi emocional - Çka është, si manifestohet dhe cilat janë shenjat?
Ja sa dënohet shmangia nga tatimi
Vitamina B2 ose riboflavina
Kadri Veseli: Taksa ndaj importeve serbe ka qenë vendim dinjitoz i shtetit tonë
4 mënyrat për të parandaluar kancerin e lëkurës
Ja sa dënoheni për dokumente të rrejshme lidhur me tatimin
Antenat celulare, bartëse dhe përcjellëse të rrezatimit radioaktiv “vrasës” në organizëm
Apeli i infermieres në Itali: Qëndroni në shtëpi. Bëjeni për ne dhe për veten tuaj!
Cilat janë shenjat dhe simptomat e menopauzës?
Në fshatin Pastasel të Rahovecit, 21 vjet më parë, u vranë dhe u masakruan 106 civilë të pafajshëm t...
Shërohen dhe 23 persona nga koronavirusi
Asgjë nuk ndodh rastësisht!
Rexhajt kanë dhembje të dyfishtë: s' u lejohet dërgimi i kufomës në Kosovë  
Abak - Sinonimet e gjuhës shqipe
Ethmoid sinusitis: Causes, symptoms, and treatment
Basri Shkodra, me biznes të suksesshëm në një konkurrencë të fortë në Zvicër
Çka janë Organizatat e të punësuarve?
Ju lutemi rrini në shtëpi! Jemi në fillim të prillit, moti po përmirësohet prandaj lusim qytetarët...
Gjermania miraton ligjin për imigrim të punëtorëve, interesohen kosovarët
Balerina nga Ferizaj diplomoi në "Joffrey" të Nju-Jorkut
Ventral
“Imami thërret për lutjet në Ramazan, me anë të Aplikacionit”
Ja sa do të jenë pagat e mjekëve dhe infermierëve në Zvicër gjatë koronavirusit
Vertebrat Torakale
Gazeta Express dhe Gazeta Shneta sërish plasojnë fake news kundër mjekëve shqiptarë
Ky është kryetari i vetëm në Kosovë që realizoj 100% të premtimeve
Gjatë vizitës në Fushë Kosovë takova edhe Fehmi Gashin i cili është përfaqësues i komunitetit rom. P...
Ligji për pagat i ka goditur dhe nënçmuar keq profesionet mjekësore
Amanit, arsimtar, prindër, kujdes!
This Easy Cardio Swap Will Help You Train for A Half Marathon
Pastrimi sezonal përmirëson shëndetin tuaj
Vrasjet dhe zhdukjet e mjekëve gjatë luftës së UÇK-së sipas PHR
Skandaloze: Mbi 30 milionë euro reklama, shumica për portale të ‘bosave’ e të partive
Të dashur miq, Tani kur deklarata nga Shtëpia e Bardhë qartësoi gjithçka rreth të sotmes dhe të ard...
Sot shënohet dita ndërkombëtare e Epilepsisë
Më 9 prill të vitit 2008, Kosova vendosi themelet e saj të konsolidimit si shtet, duke e funksionali...
Deklaratat e rreme të dëshmitarëve bashkëpunues
Shënohet viktima e 5 në Kosovë nga COVID-19
Mamia që punon qe 17 vite në Gjinekologji, ndihmoi shumë nëna në momentet më të vështira!
Kirurgjia Abdominale:Rezultatet e testit për Drejtor
Në Zvicër jetojnë 2 milionë e 111412 të huaj: Sa prej tyre janë shqiptarë?
Numri i të infektuarve në Austri bie nën 1 mijë persona
Çfarë Tregojnë Duart e Ftohta për Shëndetin?
Mjekët specializantë protestojnë në QSUT, reagon Manastirliu
Gjinekologu shqiptar që bëri mrekulli me çiftin nga Kumanova!
Mjeku shqiptar merret si shembull në Gjermani
Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës, me pikëllim të thellë ka pranuar lajmin për vde...
Uran Ismaili: Shpresoj që Gjykata Kushtetuese do të marrë vendim shpejt dhe në favor të mjekëve
Possible treatment strategies for COVID-19
Dr.Artan Koni: COVID19...gjendja është serioze, por s’ka vend për panik
Mjeku virtual i lansuar nga “Microsoft Healthcare” u zhvillua në Izrael

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Nga nesër edhe Spitali i Ferizajt në grevë, mbështet kërkesat e punëtorëve shëndetësorë të QKUK-së.

Tue Jan 15 , 2019
Grevës së punëtorëve shëndetësorë në QKUK nga nesër  është paralajmëruar se do ti bashkëngjiten edhe punëtorët shëndetësor të Spitalit të Ferizajt. Këshilli grevist i punëtorëve shëndetësorë  të Spitalit të Ferizajt ka bërë të ditur se nga nesër në Spitalin e Ferizajt nuk do të ofrohen shërbime . “Nga nesër  do […]