Rrezikimi i trafikut publik me veprime apo mjete të rrezikshme

Neni 372
Rrezikimi i trafikut publik me veprime apo mjete të rrezikshme
1.  
Kushdo që
asgjëson, heq ose dëmton rëndë instalimet, pajisjet, shenjat apo sinjalizimet
që shërbejnë për sigurinë e trafikut, ose jep shenja ose sinjale të gabueshme
ose vë pengesa në rrugët publike apo në ndonjë mënyrë tjetër e rrezikon jetën e
njeriut apo sigurinë fizike, dënohet me burgim deri në tre (3) vjet.
2.  
Nëse vepra penale
nga paragrafi 1. i këtij neni rezulton me lëndim të lehtë trupor të ndonjë
personi ose dëm të konsiderueshëm pasuror, kryesi dënohet me gjobë ose me
burgim prej gjashtë (6) muaj deri në pesë (5) vjet.
3.   Nëse vepra penale nga paragrafi 1. i këtij neni
rezulton me lëndim të rëndë trupor ose dëm substancial pasuror, kryesi dënohet
me burgim prej një (1) deri në tetë (8) vjet.
4.   Nëse vepra penale nga paragrafi 1. i këtij neni
rezulton me vdekjen e një apo më shumë personave, kryesi dënohet me burgim prej
tre (3) deri në dymbëdhjetë (12) vjet.
5.   Nëse vepra penale nga paragrafi 1. i këtij neni
kryhet nga pakujdesia, kryesi dënohet me gjobë ose me burgim deri në një (1)
vit.
6.  
Nëse vepra penale
nga paragrafi 5. i këtij neni rezulton me lëndim të lehtë trupor të ndonjë
personi ose dëm të konsiderueshëm pasuror, kryesi dënohet me gjobë ose me
burgim deri në tre (3) vjet.
7.   Nëse vepra penale nga paragrafi 5. i këtij neni
rezulton me lëndim të rëndë trupor ose dëm substancial pasuror, kryesi dënohet
me burgim prej gjashtë (6) muaj deri në pesë (5) vjet.
8.   Nëse vepra penale nga paragrafi 5. i këtij neni
rezulton me vdekjen e një apo më shumë personave, kryesi dënohet me burgim prej
një (1) deri në tetë (8) vjet.

KODI NR. 06/L-074 PENAL I REPUBLIKËS SË KOSOVËS

Related posts:

1669 viktima dhe mbi 69 000 të prekur nga koronavirusi në mbarë botën
Mërgimtari nga Zvicra dhuroi donacione për Spitalin e Gjakovës
SHBA-ja i dhuron 500 mijë maska mbrojtëse Austrisë
Flaka Goranci, artistja “e bekuar nga Zoti”
Vazhdon avazi i vjetër: Mjekët Specializantë ankohen se nuk janë paguar
Befason Epidemiologu: Koronavirusi ka qarkulluar që në janar në Shqipëri
Askush nuk flet për heronjtë e sistemit shëndetësor…
Ekipit të mjekësisë i shtohen tetë mjekë të rinj
Si e vjedh Vampiri energjinë tuaj?
Ushqimi dietal
Si mund të zbulohen sëmundjet kronike të veshkave?
Keni këto probleme vaginale? Kontrollohuni menjëherë tek mjeku
Shkon në katër numri i viktimave nga koronavirusi
Scrub “bio” për pastrimin e thellë të fytyrës
Ja sa dënohet mosdhënia e ndihmës mjekësore!
Alarmohet Italia, 45 persona të prekur nga koronavirusi që nga mëngjesi
Me pikëlloi shumë lajmi për vdekjen e dy qytetarëve tanë të prekur me COVID- 19. I shpreh ngushëlli...
Betejat e Luftës Çlirimtare u shënuan me emrin dhe heroizmin e Dëshmorëve të Kombit. Sot kujtojmë rë...
Punëtorët e shtetit mund të mbesin pa rroga
Portali Insajderi shpif pacipërisht ndaj Mjekëve
Gurët në veshka, çfarë duhet të kemi kujdes
Kirurgu Shqiptar i shpëton jetën gjermanit të moshuar
Fruthi, diagnoza dhe masat parandaluese
Ilaçi më i shtrenjtë në botë kushton 2.1 milionë dollarë
Mjekësia është Art!
Reciprocitet, që barazi. Sot në ora 00:00 hyri në fuqi vendimi i Qeverisë në detyrë të Republikës së...
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, e priti sot drejtoresh...
Ja çfarë metode e re e operacioneve po aplikohet në Kirurgjinë Torakale!
Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat
Abuzimi emocional - Çka është, si manifestohet dhe cilat janë shenjat?
Përdorimi i paautorizuar i pasurisë
Të nderuar qytetarë Të gjithë ne po kalojmë një situatë të rëndë dhe sfiduese me virusin COVID-19. N...
Drejtoria e SHSKUK-së kërcënon Gazetën Shëndeti
Shafrani, bima “çudibërëse”
Zhurma në klubet e natës mund të shkaktojë humbjen e dëgjimit
Çka është Mitra?
Përgjimi: "vëzhgimi" nga larg
Ja cilat sëmundje i shëron çaji kamomil!
Vertigo cerebrale
Heqja apo dëmtimi i vulave zyrtare ose i shenjave
Çka është karma?
Ja çfarë kanë bërë mjekët e gjenetikës me helmin e kobrës
Zyrtari për të cilin Albin Kurti hyri në karantinë del negativ në testin për Coronavirus
Mos i fryni ushqimit të fëmijëve
Qytetarë të nderuar, Ardhmëria e Kosovës është dhe mbetet në integrimet evropiane dhe euroatlantike....
Mjekja Shqiptare e cila po arrin majat e suksesit në shkencë në Itali
Rreziqet potenciale që ndikojnë në pjellshmëri
Disa gazeta shpifin dhe manipulojnë me kërkesën e Kirurgëve
Drejtori i Policisë: Më shumë se 100 policë kanë probleme serioze shëndetësore
Malisheva po vlerësohet si bombë biologjike
Baba Vanga parashikoi 23 vjet më parë virusin në Kinë dhe tërmetin në Turqi!
Historia e saj bëri xhiron e rrjetit, rrëfehet infermiere Valbona: Asnjëherë nuk dorëzohem
Ja çfarë nevojitet për të rritur fëmijë të lumtur!
Ja në cilin vend QKMF do të punoj pandërprerë!
Legalizimi i përmbajtjes së rreme
Ventro
Çfarë e shkakton dridhjen e syve?
Numri i të infektuarve në Austri bie nën 1 mijë persona
Shtetasi i Kosovës dhe ai i Shqipërisë, akuzohen për 55 thyerje banesash
Rëndohet situata në Kosovë, ndërrojnë jetë në pak orë dy pacientë me koronavirus
Ja cila është simptoma e parë e kancerit të zorrës së trashë
Mësohet data kur Gjermania do t’i hapë kufijtë për shqiptarët
Postim i marrë nga faqja e Ministrisë së Shëndetësisë Në Klinikën Infektive të QKUK, sot më 31 mars...
Cili mjek specialist e shoqëron presidentin e SHBA-së?
SHTATË TË SHËRUAR DHE PESË RASTE ME COVID-19! Sot më 04.04.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Mo...
Qeveria shkarkon bordin e Telekomit
Kreu i Sindikatës së mjekëve në Kosovë: Ministria e Financave po na bën presion për reduktimin e lis...
Sëmundje veneriane
SHSKUK-ja u paguan punëtorëve shtesa për kujdestari përkundër që nuk kujdestarojnë
Shërimi i ngadalshëm i negativitetit
Çfarë përfitimi do të keni nëse keni vendosur të lini duhanin?
A e dini se Turqia është një nga rajonet më të pasura në botë me bimë endemike?
Punësimi i shtetaseve të huaj
Unused Dental Surgery Prescriptions May Help Fuel Opioid Epidemic
Të tallesh me popullin, ligji për Pagat shkon në Gjykatën Kushtetuese
Sëmundja Huntington
Si të shpëtoni nga hundët e bllokuara në vetëm pak minuta
Sulmohet mjeku Mejdi Zeqiri nga disa romë në Bujanoc
Rastet e posaçme të falsifikimit të dokumenteve
Cilat sëmundje duhet të diferencohen me konstipacionin?
Abaci - Sinonimet e gjuhës shqipe
Mjekët, objekt sulmi në vendin e tyre të punës
Mjeku austriak largohet nga salla në gjysmë të operacionit, pacienti vdiq
Ka përdhosur një grua që po flinte, kosovari dënohet me dëbim nga Zvicra
Varshmëria nga droga, bixhozi dhe rrjetet sociale.
Ulen vdekjet nga koronavirusi në Itali, brenda 24 orëve humbin jetën 525 pacientë
Specialisti i Reumatologjisë që ka diplomuar dy herë në Mjekësi
Enologji / Këshillat e specialistëve për degustim në shtëpi |Revista Monitor
Mjeku australian që kryen ndërhyrje kirurgjikale falas në Kosovë e Shqipëri
Deputetët Lekaj dhe Haxhiu kishin kontakt me infermierin e prekur nga Coronavirusi në Spitalin e Gja...
Ventrikulografi
Gazetari i RTK-së përkrah fuqishëm grevën e Kirurgëve
Drejtori i ShSKUK-së ua ndalon punëtorëve shëndetësorë të kërkojnë pagën jubilare
OECD: Mosha për pensionim në Zvicër duhet të rritet “urgjentisht” në 67 vjet
A është respektuar greva, flet kryetari i Sindikatës
OBSH i bën thirrje Shqipërisë dhe gjithë botës të rrisin numrin e infermierëve në dekadën në vijim
E konfirmon doktori i Kombëtares së Kosovës: Ademi dhe Rama më sulmuan fizikisht në Gërmi
Historia e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës
Skandaloze: Me 3 diploma universitare shtetërore por i papunësuar
Në QKUK këtë vit u realizuan 3500 procedura invazive

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Ngasja në gjendje të paaftë apo të dehur

Sun Feb 9 , 2020
Neni 371 Ngasja në gjendje të paaftë apo të dehur 1.   Kushdo që drejton automjetin në gjendje të paaftë apo nën ndikim të alkoolit nëse në gjak ka alkool mbi 0,5 g/kg respektivisht me sasi përkatëse në miligram për litër të ajrit të nxjerrë apo të substancave tjera dehëse nëse […]