Thu. Aug 18th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

specialistët e shëndetësisë rekomandojnë që gratë shtatzëna të ndalojnë përdorimin e ilaçit kundër epilepsisë, të quajtur valproate.

Ky rekomandim vjen me qëllim shmangien e rrezikut të keqformimit të fetusit dhe problemet e zhvillimit.

Në fakt, është raportuar se ekspozimi i fetusit ndaj këtij medikamenti përbën rrezik për çrregullime të spektrit të autizmit dhe hiperaktivitetit. Por zvogëlon edhe koefiçientin e inteligjencës.

Nëse nëna është duke e marrë këtë ilaç dhe ndërkohë mëson se ka ngelur shtatzënë , duhet patjetër të konsultohet me mjekun e epilesisë dhe gjinekologun, për të diskutuar si do të vazhdohet më tej.

duhet pasur parasysh se një ndërprerje e papritur mund të vërë në rrezik të madh edhe nënën edhe fëmijën.

Ka edhe strategji terapeutike që mund të minimizojnë rrezikun e fetusit, një ndër to mund të jetë marrja e mjekimit në dozë të moderuar, të përcaktuar qartë nga mjeku si dhe kombinimi i ilaçit me acidin folin 4 muaj  përpara konceptimit dhe gjatë shtatëzanisë.

Burimi: Per nenat.al

[ad_2]

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

You cannot copy content of this page

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x