Rrushi i thatë është i shëndetshëm, por s’ rekomandohet për të gjithë

loading...


Rrush i thatë përmban një sasi të madhe të lëndëve ushqyese, dhe studime të shumta kanë treguar se konsumimi i një sasie më të vogël të rrushit të thatë sjell përfitime të shumta në trup. Sidoqoftë, s’ rekomandohet për të gjithë.

Mirëpo, ka disa arsye pse duhet të konsumoni rrush të thatë. Ndoshta gjëja më e shëndetshme në lidhje me rrushin e thatë është se ai ndihmon për largimin e problemit të kapsllëkut. Kjo ka të bëjë me faktin se vetëm 1/4 filxhan rrush i thatë mund të mburret me rreth dy gramë fibra, që është rreth shtatë për qind e vlerës ditore për shumicën e njerëzve. Sidoqoftë, kërkesat tuaja individuale për fibra gjithashtu varen nga mosha dhe gjinia juaj.

Për shembull, gratë nën 50-vjeç duhet të konsumojnë 25 gramë fibra në ditë, ndërsa burrat në këtë moshë duhet të konsumojnë 38 gramë fibra në ditë. Me kusht që keni probleme me tretjen, patjetër që do të ishte mirë të shtoni pak rrush të thatë në ose drithëra në mëngjes.

Reduktimi i rrezikut të anemisë

, e cila është shkaktuar nga mungesa e hekurit, është një nga mangësitë më të zakonshme të mineraleve në trup në të tërë botën. Më shumë se një e katërta e popullsisë së botës preket nga kjo mungesë. shfaqet kur zvogëlohet numri i qelizave të kuqe të gjakut dhe aftësia e gjakut tuaj për të mbajtur oksigjen, gjë që mund të lërë të ndiheni të lodhur dhe të dobët. Në disa raste, ai madje mund të dëmtojë funksionin e trurit.

Përveç marrjes së suplementeve të hekurit, ju mund të rrisni nivelin e hekurit përmes dietës. Megjithëse rrush i thatë s’ është burimi më i pasur i hekurit, gjysma e një filxhani me fruta të thata përmban rreth 7 për qind të sasisë së rekomanduar ditore për gratë e moshës 19-50 vjeç, rreth 18 miligramë, të cilat kryesisht rrezikohen nga mungesa e hekurit për shkak të menstruacioneve, mund të ndihmojnë rregullojnë hekurin, shkruan KP.

e niveleve të energjisë

Meqenëse rrush i thatë përmban një sasi të konsiderueshme , një grusht rrush të thatë mund të jetë një burim i mirë energjie. Është më mirë t’i hani në mëngjes me ose para një stërvitje për të cilën keni nevojë për shtesë, shkruan Eat This.

Reduktimi i rrezikut të sëmundjeve të zemrës

i thatë është plot me antioksidues, përkatësisht fitonutrientë të njohur si fenole dhe polifenole. Këta antioksidues mund të ndihmojnë në heqjen e radikaleve të lira nga gjaku, gjë që është e rëndësishme pasi ato mund të dëmtojnë qelizat dhe -në tuaj. Kjo mund të çojë në komplikime të mëdha shëndetësore, përfshirë sëmundjet e zemrës.

Nivelet e rritura të sheqerit në

Fatkeqësisht, rrushi i thatë gjithashtu ka një të metë. Siç është përmendur tashmë, ai është i pasura me sheqer dhe ndërsa kjo mund të jetë e dobishme në disa situata, s’ është zgjidhje e mirë për njerëzit me diabet (sëmundja e sheqerit).

Në 1/4 filxhan rrush ka 26 gramë sheqer. Për njerëzit me diabet (sëmundja e sheqerit), veçanërisht diabetin (sëmundjen e sheqerit) e tipit 2, mund të rrisë rrezikun e hiperglicemisë ose sheqerit shumë të lartë në , andaj diabetikët duhet të kufizojnë sasinë e rrushit të thatë.

Postime të ngjashme