s’ mundi ta vazhdojë pasaportën për shkak të korobës, kosovarja mund të gjobitet


Çifti është mërzitur shumë kur ka marrë një letër nga zyra e rrethit, e cila e kërcënonte me gjobë për shkak të pasaportës me afat të skaduar, të cilës s’ i ishte vazhduar vlefshmëria

E Premte, 22 Maj 2020 – 21:40
albinfo.ch

Për shkakun se, si pasojë e krizës së koronavirusit, s’ mund të bënte me kohë zgjatjen e vlefshmërisë së pasaportës, një qytetare nga rrethi Fürstenfeldbruck, landi i Bavarisë, është kërcënuar me gjobitje nga zyra e rrethit, shkruan merkur.de.

Pasaporta e qytetares nga Kosova kishte skaduar. Përpjekjet e saj për ta zgjatur vlefshmërinë e pasaportës kishin dështuar që ambasada kosovare s’ punonte. Një e njohur që punon atje ka konfirmuar se zyra ishte e mbyllur, transmeton albinfo.ch. “Kjo vlen jo vetëm për Gjermaninë por kështu është në gjithë botën”, ka thënë ajo, duke iu referuar ambasadave kosovare në botë.

Çifti është mërzitur shumë kur ka marrë një letër nga zyra e rrethit, e cila e kërcënonte me gjobë për shkak të pasaportës me afat të skaduar, të cilës s’ i ishte vazhduar vlefshmëria. “Ajo që mungon këtu, është qasja më fleksibile ndaj rastit”, thotë burri i kosovares, përcjell albinfo.ch. Sigurisht, s’ është ndjenjë e mirë kur s’ keni pasaportë.

“Nga njëra anë, ligji në Kosovë është ndryshuar”, thotë ai. Dokumentet ekzistuese janë bërë të pavlefshme si rezultat i këtij ndryshimi dhe prandaj ato nevojitet të përtëriten. Edhe kjo është një arsye përse çifti s’ ka arritur të mbarojë punë tek autoritetet përgjegjëse.

Për më tepër, gruaja e tij i përket grupit të rrezikuar nga koronavirusi dhe aktualisht s’ mund të merret  vetë me kërkimin e dokumenteve.
Në zyrën e rrethit aktualisht s’ ka asnjë informacion në lidhje me faktin se amabsadat janë të mbyllura, përcjell albinfo.ch. “Në disa raste, sigurisht mund të jetë e pamundur të shkosh në ambasadë personalisht”, thonë në departamentin juridik.

Sidoqoftë, autoritetet nevojitet të kenë qasje me anë të telefonit, postës elektronike ose postës fizike. Në parim, Po qe se vendoset gjobë ose jo, është çështje e vendimit individual të zyrtarit, thotë Bausewein nga departamenti juridik, transmetomn albinfo.ch.

“Në thelb, mund të thuhet se i huaji s’ nevojitet të gjobitet në rethana normale Po qe se pasaporta ka skaduar në tre muajt e fundit”. Megjithatë, sipas zyrtarit në fjalë, Po qe se dëshmohet se personi i prekur s’ ka bërë përpjekjet e duhura për të zgjatur pasaportën, ai mund të gjobitet, përcjell albinfo.ch. Gjoba e zakonshme në këto raste është 1 euro për çdo ditë vonese. Në raste konkrete edhe kjo gjobë mund të reduktohet.loading...

Related posts:

Medikamentet që nuk përdoren në periudhën e shtatzanisë dhe lehonisë
400 të infektuar me koronavirus në Itali, shpallet gjendja e emergjencës
Akuza të forta për mjekët që bëjnë miliona me 'operacionet e virgjërisë'
Enlirat Duraku: Me vendim arbitrar dërgohet në “standby” shkollimi i specializantit!
Gjykata Kushtetuese merr vendim për Ligjin për Paga
Sa para fitojnë infermierët në Gjermani?
I shqetësuar dhe i prekur thellë nga vdekja e parë e shënuar nga Covid19 në Kosovë, përcjell ngushël...
Mami dhe babi bëjnë një fotografi, pastaj mjekët vënë re diçka fantastike!
Mjeku kosovar kritikon Qeverinë: Koronavirusi vret, merrni masa të shpejta!
Patate kundër njollave të zeza në fytyrë
Sa kujdestari janë të obliguar t'i mbajnë Specializantët gjatë një muaji?
A është alkooli i dëmshëm për bebin në barkun e nënës?
Ligji për pagat i ka goditur dhe nënçmuar keq profesionet mjekësore
Ja sa mish pule konsumojnë shqiptarët në vit!
Deklaratat e rreme të dëshmitarëve bashkëpunues
Qytetarë të nderuar, Ardhmëria e Kosovës është dhe mbetet në integrimet evropiane dhe euroatlantike....
Çka është Shkenca?
Doktor Hatim Baxhaku, kirurgu më i kërkuar në rajon!
12 të rinj sot, shërohen 30% e të prekurve nga koronavirusi
Për mjekët e QSUT që më shpëtuan jetën
15-vjeçari kosovar provoi t’i ikte policisë austriake me motoçikletë
Tërë ditën e duron dhimbjen ndërsa ora 2 pas mesnate kërkon ndihmë mjekësore te Mjeku
Të dashur qytetarë, Unë dhe familja ime, edhe ajo politike, jemi me Amerikën; Jemi me të ngarkuarit...
Arrestohet pasi sulmoi doktorin në vendin e punës
Inf. Luljeta Musliu: Kush tjetër, përveç INFERMIERËVE
Sot është Dita Botërore e Shëndetit, që sivjet iu kushtohet infermierëve dhe mamive, për rolin kyç ...
Vitaminë - Çka është Vitamina?
Disa gazeta shpifin dhe manipulojnë me kërkesën e Kirurgëve
E përjetojmë me shqetësim gjendjen shëndetësore të mikut tanë, Kryeministrit të Mbretërisë së Bashku...
Infermiere nga Ballkani në Gjermani: Biznes i majmë, kaq paguhen ndërmjetësit
Çka është Migrena? - Neurologjia
132 persona zyrtarë në Kosovë janë sulmuar fizikisht, duke përfshirë edhe mjekët
Kryeministri irlandez punon si mjek në spital për të ndihmuar në luftën me koronavirusin
Çfarë Tregojnë Duart e Ftohta për Shëndetin?
Cilat janë llojet e dializës?
Ja si t'i parandaloni ngërqet e këmbëve gjatë shtatzënisë?
Pse bebet nuk dridhen kur kanë ftohtë?
Metodat moderne për kujdesin ndaj lëkurës
Mjekët: Të decentralizohen furnizimet publike
Rekomandimet e Institutit Kombëtar për ANP “Adem Jashari”
Izraeli, superfuqi botërore në sektorin e mjekësisë dhe farmaceutikës
Ja kush është trupi i të vdekurit i cili po qëndron në QKUK që 8 ditë
Virusi kthehet në Malishevë, flet kryetari i komunës
Ordinanca e tetovarit hap dyert për pacientët shqiptarë në Zvicër
Sërish specializantët ankohen se nuk janë paguar
Ushqimi për diabetikët apo për të sëmurët që vuajnë nga sheqeri
Sot kujtojmë martirët e vrarë mizorisht nga kriminelët serbë para 21 viteve në fshatin Beleg të Deça...
Dr.Visar Berisha: Në Malishevë s'ka pasë karantinë por kultivim të virusit, me gjasë
Nga nesër edhe Spitali i Ferizajt në grevë, mbështet kërkesat e punëtorëve shëndetësorë të QKUK-së.
Si mund ta kalojmë kufirin Zvicër-Gjermani në kohë pandemie?
Nga 1 maji mund t’i takoni familjarët dhe shoqërinë
Disa ushtrime për gratë shtatzëna
Giving TB vaccine intravenously boosts efficacy
Çfarë përfitimi do të keni nëse keni vendosur të lini duhanin?
Sukseset s'ndalen: kthehen në funksion të plotë sallat e Ortopedisë
Hapen xhamitë në Zvicër, rregullat që nevojitet t'i respektojnë myslimanët
Rukiqi: Vendimi për rritje të pagave ka qenë i gabuar
Deklarimi i rremë nën betim
Sot riatdhesohen 150 persona nga SHBA-ja në Kosovë
Virusi vdekjeprurës, ambasadori shqiptar në Kinë: Mos ejani këtu se ka shumë rrezik
53 % e të prekurve nga COVID-19 në Shqipëri janë meshkuj
Ventrofiksim i Mitrës
Viridis
Online information about probiotics often misleading
Shtohet numri i të shëruarve, deri tani në Kosovë, konfirmohen 23 të shëruar me Covid-19 Ka arritur ...
Ushqimi dhe të sëmurët me ulçerë
Ikja e trurit: A do t’i fikë dritat mjeku i fundit që largohet nga Kosova?
Mjekja italiane: Le t’ju shërojë Ronaldo se e paguani 1 milion euro në muaj
Mentor Llugaliu: Për 20 vjet jemi qeverisë nga llojlloj hajni e krimineli
Ndërpriten operacionet te “Okulistika” në QSUT / S’ka penj për qepje
Masat praktike në parandalimin e përhapjes së virusit të gripit sezonal
Shifrat alarmante, Elson Jacaj: 7 mijë infermierë të larguar në total
COVID-19 is now a pandemic: What next?
Ja sa dënoheni nëse i braktisni personat e paaftë
Më 21 mars 2005 kombi, familja dhe të afërmit, ne bashkëluftëtarët, humbëm veprimtarin e përkushtuar...
Gjergj Kola: Bashkia e Vjenës do të nderojë “Ambasadorët e Paqes” në vjeshtë
Në QKUK këtë vit u realizuan 3500 procedura invazive
Pa pagesë, por me vullnet: Liga Shqiptare e Futbollit në Austri
CoVid-19/ Shkon në 377 numri i të prekurve në vend
Dr.Haxhi Avdyli: Shëndetësia po lulëzon për Uran Ismailin, por jo për pacientët
Infermierët po ikin çdo ditë drejt Gjermanisë
Krijoni kopshtin tuaj të perimeve. Gati? |Revista Monitor
Një shqiptar në Gjermani vdes si pasojë e koronavirusit
Koronavirusi, 259 viktima/ Mjekët: Virusi mund të pësojë mutacion dhe të përhapet
Blerim Latifi: Kjo është një betejë e shkencës së mjekësisë, krye e k'put!
Ushqimet shqiptare, pjesë e fushatës promocionale të Organizatës Botërore të Turizmit
Në Suharekë, aparat elektronik hyrje- daljet punëtorëve shëndetësorë
Qeveria në detyrë mbrëmë ka marrë vendim për zbatimin gradual të reciprocitetit, por qeveria e shkar...
Gjermania lehtëson procedurat për rekrutimin e mjekëve nga Kosova
Çfarë duhet të mësojmë nga vendet më të përparuara në përballimin e epidemisë nga COVID-19?
Ja çfarë ndodh kur hamë Rukola!
Poezia e një mjeku
Mjekët amerikanë po e trajtojnë pacientin me virusin Corona përmes një roboti
Sot 21 vite më parë, në Rezallë, forcat ushtarake e policore serbe kryen një nga masakrat më të rënd...
Nuk e frikësoni as Avdullah Hotin, as Kosovën!
Doktorët e ORL-së këshillojnë: Si të ndihmohet kur dhemb veshi?
Mosraportimi ose raportimi i rremë i pasurisë, i të ardhurave, i dhuratave, i dobisë tjetër material...
Kur shkenca ndrydhet nga një dogmë filozofike
Në kohën kur po ballafaqohemi me Pandeminë e COVID-19, si Kryetar i LDK-së, nuk do ti tërheq njëan...
Vir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Hemmung zelleigenen Enzyms: Strategie für Entwicklung antiviraler Breitbandwirkstoffe

Fri May 22 , 2020
Gegen das Coronavirus SARS-CoV-2 gibt es bisher keine wirksamen Medikamente. Wie kann man solche neu auftretenden Erreger dennoch wirksam bekämpfen? Auf diese Frage sucht ein Forschungsteam aus Mittelhessen im neuen Projekt HELIATAR eine Antwort. Der Ansatz der Forscher: Die Entwicklung eines Breitband-Wirkstoffes, der gegen eine möglichst große Anzahl verschiedener Viren […]
Pneumologie