Tue. May 17th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Të gjithë po bëjmë çmos për të rritur imunitetin tonë ndërsa kalojmë në sezonin e ftohjes dhe gripit, veçanërisht në kohë pandemie.

Pas lajmeve të fundit se vitamina D është veçanërisht e dobishme për të mbajtur imunitetin tonë të fortë dhe për të mbrojtur mushkëritë tona, ka shumë prej nesh që furnizohen me shtesa shtesë – por sa është shumë konsum i vitaminës D?

Megjithëse toksiciteti i vitaminës D, ose hipervitaminoza D, është e rrallë, është akoma e rëndësishme të vini re kufijtë e rekomanduar ndërsa përmbushni dozat tuaja ditore, shkruan First For Women.

too much vitamin d

Sipas Klinikës Mayo, një mbingarkesë e vitaminës D mund të çojë në një grumbullim të kalciumit në gjakun tonë, i cili më pas mund të çojë në dhimbje të kockave dhe probleme të veshkave.

111890121 gettyimages 1145207411

Foto: GettyImages

Marrja e sasive të mëdha të suplementeve është shkaku më i zakonshëm i toksicitetit të vitaminës D dhe jo kalimi i kohës nën rrezet e diellit ose ngrënia e ushqimeve që përmbajnë vitaminë D. Departamenti Amerikan i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore (HHS) rendit sasinë ideale ditore të Vitaminës D për të rriturit si 15 mikro gram me një kufi të sipërm 250 mikro gram.

Me kusht që jeni të shqetësuar se e keni tepruar, HHS rendit simptomat e toksicitetit të mundshëm si: të përziera, të vjella, oreks të dobët, kapsllëk, dobësi dhe humbje peshe. Mund të shkaktojë gjithashtu konfuzion, çorientim dhe probleme me ritmin e zemrës. Kontaktoni menjëherë mjekun tuaj Me kusht që mendoni se po përjetoni ndonjë nga këto probleme për shkak të konsumit të tepër të vitaminës D. /Telegrafi/

The post Sa konsum i vitaminës D është shumë? appeared first on Telegrafi.

[ad_2]