© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
Kanceri i gjirit foto Rtv21 e1512682258104

Sa ndikon adaptimi i një diete ushqimore të shëndetshme në parandalimin e Kancerit të Gjirit?

Një dietë e shëndetshme ushqimore ndihmon në uljen e rrezikut për t’u prekur nga disa lloje të ndryshme kanceri, si edhe të disa sëmundjeve të tilla si diabeti, sëmundjet e zemrës dhe strok-ut. Kështu gratë të cilat konsumojnë një dietë ushqimore mesdhetare, shoqëruar me konsum të vajit të ullirit dhe arrave mund të jenë më pak të rrezikuara për t’u prekur nga kanceri i gjirit.

Kjo për faktin e thjeshtë se dieta mesdhetare bazohet kryesisht në ushqime me bazë bimore si frutat, drithërat, perimet, bishtajoret dhe arrat. Personat që zgjedhin këtë dietë ushqimore automatikisht zgjedhin konsumin e yndyrnave të shëndetshme si vajin e ullirit në vend të gjalpit dhe peshkun në vend të mishit të kuq.

Po kështu mbajtja e një peshe të shëndetshmë është një faktor kyç në parandalimin e Kancerit të gjirit.

You cannot copy content of this page

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.