Sun. Aug 14th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Provoni diçka më ndryshe

Përbërësit:

– 1,5 kg mish të përzier të bluar;
– 2 qepë;
– 2 karota të grira në rende;
– 500 g mish të thatë;
– 1 filxhan oriz;
– vaj;
– lakër;
– erëza të thata;
– spec të ëmbël dhe djegës të bluar;
– qepujka;
– borzilok;
– fletë dafine;
– kripë;
– piper.

maxresde

Përgatitja:

Ia fillojmë me përgatitjen e fillit – i fërgojmë mirë në vaj qepën dhe karotën, kur të fërgohen mirë ulim temperaturën dhe shtojnë specin e ëmbël, përziejmë dhe i shtojmë mishin, të cilin duhet fërguar mirë.

Pastaj i shtojmë orizin dhe i bashkojmë mirë.

Sipas shijes sonë i hedhim erëzat thata, piperin, specin djegës, qepujkat, borzilokun dhe kripën.

Kur ta bëjmë gati fillin, fillojmë mbështjelljen e sarmave.

Fundin e një tenxhereje të gjerë e mbulojmë me fletë lakre. Pastaj i radhisim sarmatë dhe i mbulojmë me fletë lakre sipër.

I hedhim ujë, i vëmë folien dhe i ziejmë në furrë 2 deri në 3 orë.

15 minuta para përfundimit ia heqim folien dhe i pjekim sarmatë.

Ju bëfshin mirë!

[ad_2]

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

You cannot copy content of this page

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x