Së shpejti, analizat për gratë shtatëzëna TRIPLE TEST, do të bëhen në QKMF-në e Prizrenit

Drejtori i Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Prizren, Dr. Xhevat Elezkurtaj, në një postim në faqen e tij zyrtare në facebook, ka njoftuar se së shpejti QKMF-ja në Prizren do të filloj edhe me një shërbim të ri, atë të analizave për gratë shtatëzëna, TRIPLE TEST.
Këto analiza bëhen me qëllim të vlersimit të propabilitetit për anomali kromozomiale të fetusit, dhe ky shërbim i ri do të bëhen pa pagesë në këtë institucion, thuhet në këtë njoftim, raporton TV Prizreni.
Ky është postimi i plotë:
Risitë ne sherbim te pacienteve nuk kane te ndalur!
Se shpejti ne laboratorin tone do te kryhet nje nder analizat me te rendesishme per shtatzena – TRIPLE TEST! Kjo analize kryhet me qellim te vlersimit te propabilitetit per anomali kromozomiale te fetusit. Ky test sherben per depistimin e sindromes Down, spines bifida dhe trizomise 18.
Nje nder analizat me te shtrenjta ne laboratoret private per her te pare ne institucion publik pehet PA PAGES!!!

Related posts:

5 benefite shëndetësore të Zinkut
Blerim Latifi: PTK test i fuqisë së politikanëve
Ja cilat sëmundje të lëkurës i shkakton stresi!
Qëllimet e planit të trajtimit të Lupusit
Paralajmërohen fluturime të reja drejt Vienës për riatdhesimin e shqiptarëve
Rastet e posaçme të falsifikimit të dokumenteve
Ja maska “rinuese” me niseshte për fytyrë
Ja sa dënohet keqpërdorimi seksual i personave nën moshën gjashtëmbëdhjetë (16) vjet
Falsifikimi i dokumenteve
Njoftim lidhur me faljen e Fitër Bajramit në Zvicër
Çka është Amniocenteza?
Using copper to boost immunotherapy
COVID-19/ SHBA shënon rekord vdekjesh, 1736 viktima vetëm ditën e fundit
FMN, e shqetësuar me Ligjin për pagat, viti 2020 problematik
Mjeku shqiptar që po bën revolucion në fushën e kirurgjisë laparoskopike
Blerim Latifi: korrupsioni i komandantëve pas pavarësisë e solli në pushtet Albin Kurtin
s' mundi ta vazhdojë pasaportën për shkak të korobës, kosovarja mund të gjobitet
Sa u rrezikohet shëndeti mjekëve gjatë punës?
Sëmundja
Rreth 200 operacione në ditë po anulohen për shkak të grevës së kirurgëve
Nxjerrja e kundërligjshme e vendimeve gjyqësore
Objekti ku gjendet Sindikata e Shëndetësisë dyshohet se është pronë e Blerim Sylës
Mjekët kosovarë trajtohen më dinjitetshëm në Gjermani sesa në Kosovë
Dr.Hajdin Ymeri: të ndalohet vijimi i shkollimit në të gjitha nivelet, qysh nesër
5 Must-Follow Rules If You Want to Get Strong
46 mijë shqiptarë ikin në 1 vit, përveç të rinjve largohen mjekë, infermierë, mësues dhe inxhinierë
Parashikimi i fundit afatgjatë – dimri në Evropë ka mbaruar
Dr.Besnik Ibishi: Nëse keni problem në gjetjen e venave!
Pse Oda e Mjekëve nuk reagon ndaj deklaratës së Milaim Zekës?
Sot pasdite bisedova me zonjën Ferdonije Qerkezi nga Gjakova, në ditën që u mbushën 21 vjet prej kur...
Skandaloze: Në Shqipëri Infermierët nuk marrin pagën e tetorit
Doktori kosovar godet Edi Ramën/ Nuk mbahet qurani një natë para Bajramit
Pensionimi e mungesa e mjekëve, sfidë për shëndetësinë në Kosovë
Ismaili përuron ambulancat e reja specialistike në Spitalin e Gjilanit
Dr.Desaret Murati: inhibitorët e pompës protonike prolongojnë diagnostikimin e kancerit të lukthit
KOMUNIKATË Informacione rreth aktiviteteve të MAShTI-t gjatë javës (23-27 mars 2020) MAShTI ka vazhd...
Në Zvicër çdo i dyti mjek i huaj është gjerman
Për herë të parë nga marsi, sot zero raste me COVID-19
Ambasada e Kosovës në Austri: 36 qytetarë të Kosovës janë riatdhesuar në Kosovë
Largim masovik i Mjekëve dhe Infermierëve nga Sindikata
FDA autorizon përdorimin e ilaçit remdesivir për koronavirusin
Mundësimi i arratisjes së personave të privuar nga liria
Vitaminë - Çka është Vitamina?
Çka është Demenca e përzier?
Më shqetësoi lajmi për tentim sulmi të mbrëmshëm ndaj z. Berat Buzhala. Është veprim i ulët dhe meri...
Alarmohet Italia, 45 persona të prekur nga koronavirusi që nga mëngjesi
Dr.Istref Plakolli: Sindroma Goodpasture
Parma, kryeqyteti i kulturës (virtuale); një udhëtim në heshtje |Revista Monitor
“Parc de la Distance”, parku publik që respekton rregullat e distancimit social |Revista Monitor
New treatment extends lives of people with most common type of liver cancer
Ja kur konsiderohet se Gjyqtari ka kryer shkelje disiplinore!
Kryeministri britanik Boris Johnson shtrohet në spital nga COVID-19
Vertebrat Torakale
Doktor Hatim Baxhaku, kirurgu më i kërkuar në rajon!
Kryeinfermierja akuzon Odën e Infermierëve të Kosovës
Kollçaku: Nëse infektohet ndonjë deputet sot, mos t’i vendoset respiratori
Kosovarët ia mësyjnë psikiatrisë
Kryeministri irlandez punon si mjek në spital për të ndihmuar në luftën me koronavirusin
Vdekja e kardiologut të njohur nga Drenasi, Dr. Sami Gjoka, na pikëlloi shumë. Kontributi i tij isht...
Ja cili Kirurg u pensionua!
Gjykata Kushtetuese konfirmoi atë që kemi thënë nga fillimi se vendimi për kufizimin e lëvizjes së q...
Ja struktura e Shoqatës së Mjekëve Shqiptarë në Gjermani
Vezikocelë
Studiuesit zbulojnë virusin unik në Zvicër, ja si shpjegohet
Coronavirusi: Avdullah Hoti premton pagesat shtesë për stafin shëndetësor
Urime ditëlindjen e 21-të, Endriti ynë i dashur! Ndoshta ke pasur dëshirë ta takosh shoqërinë, por L...
2 mjekë për 200 vizita në 24 orë
Dark urine could indicate a liver problem
Vertigo cerebrale
Një shikim mbi përparimin e pandemisë nga Covid-19
Gjermania lehtëson procedurat për rekrutimin e mjekëve nga Kosova
Në rast të një vale të dytë, të prekurit nga koronavirusi shërohen më shpejt
Ligji për paga trazon punëtorët e sektorit publik
Ja ku u krijua Coronavirusi!
Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat
Dr.Taner Yusuf: Kosovë më befaso një herë për të mirë
Heqja dorë nga duhanpirja gjatë pandemisë, rritë shanset për të luftuar kundër coronavirusit
Artistët e Berlinit i shndërrojnë ballkonet në një ekspozitë arti |Revista Monitor
Ushqimi dhe insuficienca kronike renale
Infermiere nga Ballkani në Gjermani: Biznes i majmë, kaq paguhen ndërmjetësit
Çfarë është gripi i derrave dhe cilat janë shenjat e tij?
Moslajmërimi i veprave penale apo kryesve të tyre
Sëmundja Huntington
Malisheva po vlerësohet si bombë biologjike
Përbërja e gjakut
148 shtetas kosovarë u kthyen nga Franca në Prishtinë
Dhënia e ryshfetit zyrtarit publik të huaj apo personave të huaj zyrtar
Seksologu kosovar flet për vdekjet e të moshuarve në motele
Neurokirurgu Dr.Haxhi Avdyli: Boll ma, bëjeni më atë marrëveshje të koalicionit
Paralajmëron mjeku i njohur: Koronavirusi mund të prekë 60 për qind të njerëzimit
Familja Gashi, 6 javë e bllokuar nga koronavirusi
Ja sa Mjekë dhe Infermierë janë larguar nga Shqipëria për në Itali
Australia ua ndalon hyrjen të huajve që kanë qenë në Kinë
Kushtetuesja mund të kërkojë amandamentimin e Ligjit për Paga
Venopunkturë
Fituesi i çmimit Nobel në mjekësi: Virusi doli në Kinë, nga laboratori ku po punonin për vaksinën e ...
Psikologjia e sjelljes në shoqërinë tonë
Vermiform
Koronavirusi vjen në Shqipëri! Konfirmohen dy raste, babë e bir erdhën nga Italia
Can This Weight-Loss Pill Really Help You Lose Weight?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Dr.Baton Kelmendi: disa fakte në lidhje me spitalin Pediatriko-Kirurgjik

Mon Feb 3 , 2020
Shkruan: Dr.Baton Kelmendi Për hir të opinionit duhet të përmenden disa fakte  në lidhje me spitalin Pediatriko-Kirurgjik, i cili shpesh po bëhet temë e kronikave televizive. Idenë për themelimin dhe ndërtimin e këtij spitali e ka dhënë dr.sci Sadik Llullaku, në kohën kur ka lobuar askush nuk ka besuar që […]