Sëmundjet e zemrës dhe grupet e gjakut

Sëmundjet e zemrës dhe grupet e gjakut
Të dish grupin e gjakut, sipas mjekësisë kineze do të thotë të dish shumë më shumë gjëra sesa analizat.
Një studimi i fundit, i publikuar gjatë Kongresit të Katërt Botëror të “Heart Failure”, thotë se grupi i gjakut mund të përcaktojë nëse rrezikoheni nga sulmi në zemër.
Hulumtuesit analizuan të dhënat e më shumë se 1,300,000 njerëzve nga 9 studime të mëparshme dhe arritën në përfundimin se njerëzit që kanë grupin e gjakut A, B ose të tipit AB ishin 9% më të rrezikuar të pësonin atak në zemër krahasuar me ata me grup gjaku 0.
Megjithatë ekziston mundësia që personat me grup gjaku jo-0 të kenë përqendrim më të lartë të një proteine që shkakton mpiksje të gjakut.

Related posts:

Infektologët paralajmërojnë që coronavirusi shkakton dëmtime neurologjike, ndërkaq te disa edhe sulm...
Ramadani këshillë kosovarëve: Mos e luani rolin e epidemiologut, lërjani këtë punë atij që i ka 32 v...
Ligji për paga shkon në Gjykatën Kushtetuese!
Nuk përjashtohet teoria e laboratorit në Wuhan? Mediat britanike: Stafi u spërkat me gjak!
Basri Lenjani: Spitalet Rajonale po i përcjellin krejt te ne, edhe pse munden me u trajtu në to
Austria ndihmon Shqipërinë me pajisje mjekësore në luftën kundër Covid -19
Skandaloze: Express dhe Monitor.al plasojnë lajm të rremë rreth pagave të mjekëve
Antibody Test Intepretations
Situata me Coronavirusin duhet te menaxhohet maksimalisht nga institucionet e vendit dhe nga vet qyt...
Në kohën kur po ballafaqohemi me Pandeminë e COVID-19, si Kryetar i LDK-së, nuk do ti tërheq njëan...
A Trainer Answers: What's the Best Workout For Losing Weight?
Ligji për paga trazon punëtorët e sektorit publik
Kushtetuta e shtetit i paraprinë pushtetit, ajo është si dyshemeja ashtu edhe tavani i qeverisjes de...
Pagat nuk iu rritën, mjekët ia mësyjnë Gjermanisë
Ku e kemi përgjegjësinë ndaj vendit, kombit dhe familjeve tona? Diskursi politik për gjak, tradhti, ...
Pagat me rritje për punonjësit e shtetit – shfaqet problemi i parë
Basri Lenjani: Vetëm me i pa udhëzimet me të cilat na i dërgojnë në Emergjencë, çuditesh
Ja cilat janë sanksionet disiplinore ndaj gjyqtarëve dhe prokurorëve
ende s' ka vendim përfundimtar për fluturimet nga Zvicra në Kosovë
Ja cilat janë disa nga udhëzimet pa kritere sipas faqes "Udhëzime pa kritere"!
Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës, njofton se sot ka pranuar një informatë nga ana ...
Keqpërdorimi i sinjaleve ndërkombëtare të komunikacionit
Rëndohet situata në Kosovë, ndërrojnë jetë në pak orë dy pacientë me koronavirus
Oksigjeni
Specializantët bëjnë thirrje për mjekët e rinjë që të ikin drejt Gjermanisë
Çka janë herniet abdominale dhe si duhen trajtuar?
Veriu sot ka nevojë për shërim, jo për 'çlirim'. I nderuari z.Kadri Veseli, Nuk dua të ar...
Vezikal
Spanjë, 812 të vdekur dhe 7 600 të prekur nga koronavirusi brenda 24 orëve
Çka është Punëdhënësi?
Gripi në Kosovë ka kaluar pragun epidemik
Çaj majdanozi për humbje peshe
Ja sa dënohet mosdhënia e ndihmës mjekësore!
Vdes nga tumori i trurit, i shpëton jetën 5 personave të tjerë
Koronavirus, gati vaksina nga Izraeli
Trajtimi i venave të zgjeruara me Radiofrekuencë nga sot edhe në Kirurgji Vaskulare!
Mjeku virtual i lansuar nga “Microsoft Healthcare” u zhvillua në Izrael
Mjekët apel prindërve: Mbani fëmijët larg telefonit!
Bashkohen një avokat dhe një mjek dhe … prodhojnë çokollatën për diabetikët
Dental Care for Kids: When Should Your Child Start Going to the Dentist?
Skandaloze:Specialistët e Spitaleve Rajonale i udhëzojnë rastet e rënda te Specializantët e QKUK-së
QKMF në Kaçanik në hall me mungesë të barnave e materialit shpenzues
Çka është Paga minimale?
Raka: Po futemi në dy javët vendimtare për jetët e më të dashurve tanë
Çka janë qelizat e bardha të gjakut?
Doktorët shqiptarë në Londër rrëfejnë betejën e fituar ndaj COVID-19
Vezikular
Ministri Cakaj bisedon me ministren austriake për pandeminë dhe integrimin në BE
Sërish specializantët ankohen se nuk janë paguar
Jeta e heroit Ismet Asllani ishte e mbushur me vepra trimërie për Kosovën, kur më së shumti i duhesh...
Viremi
661 mjekë specialistë në Kosovë, që nga viti 2017 s'janë bërë specializime
Çifti shqiptar e lidh, rrah dhe poshtëron ish të dashurin e gruas
Kinë – Rritet në 812 numri i viktimave nga koronavirusi
Një fotografi me një mesazh për të gjithë kundër vaksinimit
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, e priti sot drejtoresh...
At height of pandemic, 1.4 million US health workers lose jobs
Emergjenca e QKUK-së mbingarkohet nga udhëzimet pa kritere
Stafi i Klinikës Infektive vazhdon të kujdeset 24-orë për pacientët e dyshuar dhe diagnostikuar me C...
Federata Sindikale e Shëndetësisë kërkon që në pakon emergjente të përfshihet i gjithë zinxhiri shën...
Floktarët shqiptarë në Austri i gëzohen rihapjes së dyqaneve
Syla paralajmëron kolaps të shtetit nëse në dhjetor s’dalin pagat me rritje
Frikësimi gjatë procedurës penale
Disa rekomandime për mësimdhënie në shtëpi
Ku mund të bëhet Hemodializa, sa herë në javë bëhet dhe sa kohë zgjat?
Viscerit
Në SHBA do të trajtohen në spitalet publike edhe shqiptarët pa dokumenta
Patients Want Doctors To Dress Formal
Pacientët po bëjnë ankesa duke trilluar ngjarje ndaj mjekëve dhe infermierëve
Pse Bota dhe Mjekësia ka frikë nga viruset!
Gjatë vizitës në Fushë Kosovë takova edhe Fehmi Gashin i cili është përfaqësues i komunitetit rom. P...
Ventro
“U tërbua me mjekët”, Nexhmije Hoxha rrëfen momentet e fundit të Enverit: Përplasja në Bllok, amanet...
Vestigium
Ndalimi i punës së detyruar ose të dhunshme
Operacionet ortopedike, Izraeli revolucionarizon kirurgjinë përmes inteligjencës artificiale
Kirurgjia, mbreti dhe mbretresha e Mjekësisë
Detaje për gjashtë të infektuarit me COVID-19 nga Gjilani
Nxjerrja e kundërligjshme e vendimeve gjyqësore
400 të infektuar me koronavirus në Itali, shpallet gjendja e emergjencës
Mungesë e barnave jetike për pacientët
Qeveria i largon nga puna disa sekretarë të ministrive, i qet në listën tepricë
Dëmtimi i varrezave të komunitetit rom, ashkali dhe egjiptian në Komunën e Rahovecit është një akt i...
Kosovarët me viza pune austriake, mbesin në Kosovë
Rrezikimi i trafikut publik
Kirurgu Shqiptar kryen ndërhyrjen e rrallë kirurgjike
I dashur Albin, Aq sa Ti e ke zor t'i kërkosh falje LDK-së dhe ta kthesh Agim Veliun, po aq zor...
Ja sa operacione u kryen për 24 orë në QKUK
“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj
KOMUNIKATË Informacione rreth aktiviteteve të MAShTI-t gjatë javës (23-27 mars 2020) MAShTI ka vazhd...
Parku i qytetit në Podujevë në lloç dhe i “pushtuar” nga bërlloku
Edhe kjo ndodhë! Xhelal Sveçla, ushtrues detyre i Ministrit të Brendshem, me Vendim të veçantë, ua p...
Shpresa Rupar: Si t’i instalojmë mendimet pozitive nga fuqia e zërit të brendshëm
Zvicra kërkon të mbahen hapur kanalet për dërgimin e parave të migrantëve
Prizrenasja përfaqëson Zvicrën për çmimin e madh letrar "Bachmann"
Të dashur qytetarë, Me vendimin e saj të ditës së hënë, Qeveria e Republikës së Kosovës, me një votë...
Mos i vlerësoni mjekët si terrorist
Mesazh nga një mjek italian
Mjekët po braktisin Kosovën dhe Preshevën. Vendet e tyre po i zënë serbët nga Pcinja
Vinkristin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Fruta të thata për meshkujt dhe arsyet

Sun Feb 10 , 2019
Konsumimi i një grusht arra, bajame dhe lajthi çdo ditë rrit prodhimin e spermës, sugjeron një studim i ri. Vetëm 60 gramë me këto fruta të thata çdo ditë rrit sasinë e spermës me 16%, ka zbuluar një studim spanjoll. Këto fruta të thata rrisin gjithashtu shpejtësinë e lëvizjes së […]