Sat. Jun 25th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Ne shpesh mendojmë për buzët tona vetëm për sa i përket bukurisë.

Ato janë një tipar kryesor dhe ne i përdorim buzët tona për të puthur, ngrënë dhe natyrisht, për të folur.

Por, buzët mund të zbulojnë gjithashtu problemet themelore të shëndetit nga një sëmundje e mëlçisë deri te herpesi.

Ekspertja Hari Simran thotë se buzët janë “dera” e punës së brendshme të organizmit tonë. Ajo pohon se buza e sipërme përfaqëson zemrën, mushkëritë, mëlçinë, stomakun dhe tiroiden.

1093928720 carackedlips

Përderisa, buza e poshtme mund të pasqyrojë problemet që mund të keni në zorrë.

Lisa Borg, specialiste e lëkurës dhe nutricioniste, deklaron se problemet e vogla mund të trajtohen lehtësisht.

Por si mund t’i dalloni shenjat? Këtu janë gjashtë simptomat e buzëve që Hari thotë se nevojitet t’i keni në vëzhgim.

Rrudha në buzën e sipërme

Tensioni fizik dhe ai mendor mund të shkaktojnë rrudha, siç mund të shkaktojë edhe pirja e duhanit. Vetëm po të jeni të shqetësuar për diçka, shqetësimi gjithashtu mund të shkaktojë rrudhat e buzës së sipërme.

1 9

Lisa ka thënë se higjiena e dhëmbëve gjithashtu luan një rol të madh në shëndetin e buzëve. “Buzët e thata të shoqëruara nga një gojë e thatë te personat mbi 70 vjeç mund të çojnë në pneumoni”, shton ajo.

Buzë të çara dhe të thata

Një gojë e thatë është zakonisht një shenjë se jeni i dehidratuar dhe kjo është diçka që mund të bëhet e dukshme në buzët tuaja. Buzët mund të bëhen të thata dhe të çahen kur s’ keni ujë të mjaftueshëm në trup.

2 4

Një ndryshim i klimës gjithashtu mund të çojë në buzë të thata, kjo është arsyeja pse shumë njerëz mbajnë me vete një balsam buzësh në muajt e dimrit. Hari thotë se nevojitet të shmangni lëpirjet e buzëve, pasi kjo mund t’i bëjë ato edhe më keq. Ajo shton se Vetëm po të buzët tuaja kruhen kurse janë të çara, atëherë mund të keni një alergji.

Ethet

Ethet mund të shfaqen gjatë muajve të dimrit dhe zakonisht kurohen vetë ose me kremra. Sidoqoftë, ato gjithashtu mund të jenë rezultat i herpesit.

3 2

Vetëm po të keni ethet, zakonisht do të ndjeni një ndjesi shpimi gjilpërash para se të dalë në sipërfaqe. Mjekët tuaj mund të përshkruajnë ilaçe, por ju nevojitet të përpiqeni të shmangni qëndrimin e gjatë në diell, pasi kjo do të irritojë dhimbjet.

Çarje në skaje

Është shumë e lehtë të lëpini buzët për t’u dhënë atyre lagështi, por Vetëm po të e bëni atë shpesh, mund të shkaktojë infeksione.

4 2

Dermatologia Mona Gohara deklaron se Vetëm po të jargosni në gjumë ose mbani një mbajtës për dhëmbët, atëherë bakteret mund të grumbullohen rreth gojës tuaj dhe të shkaktojnë infeksion.

Njollat

Shumë duhanpirës shpesh kanë buzë të njollosura. Por, Vetëm po të buzët tuaja kanë ndryshuar ngjyrën, atëherë mund të keni probleme të rënda në mëlçi. Buzët e kaltra mund të tregojnë mungesë të oksigjenit në trup dhe shenjë e ngjashme mund të shihet në gishtat e këmbëve dhe dorës.

5 2

Vetëm po të buzët tuaja kanë kaluar një hije më të hapura dhe duken të zbehta, atëherë mund të keni anemi, mungesë në vitamina ose sheqer të ulët në gjak. Një test i thjeshtë gjaku i kryer nga mjeku juaj do të përcaktojë se nga çfarë mangësie vuani dhe ato do të jenë në gjendje të rekomandojnë ilaçet për t’ju ndihmuar.

Ënjtje

Zakonisht keni një buzë të fryrë Vetëm po të keni pasur presion në atë pjesë, por buzët e fryra dhe ënjtura mund të jenë gjithashtu një shenjë e një reaksioni alergjik. Vetëm po të buzët tuaja bëhen të fryra ose të ënjtura pasi keni aplikuar buzëkuqin tuaj të preferuar, atëherë mund të jeni alergjik ose i ndjeshëm ndaj disa prej përbërësve.

6 2

Sidoqoftë, Vetëm po të buzët e ënjtura shoqërohen me një kruajtje të fytit, atëherë mund të jetë diçka që ju keni ngrënë ose keni pasur kontakt me diçka ndaj të cilit jeni alergjik. /Telegrafi/

 

You cannot copy content of this page