Shenjat paralajmëruese që tregojnë se mëlçia juaj është e tejmbushur me toksina dhe parazitë

Mëlçia është organi qendror i metabolizmit dhe gjendra më e madhe e trupit tonë që lidhet me aparatin tretës. Mëlçia ka disa funksione: metabolizon të gjitha elementët ushqimore (yndyrë, proteina, karbohidrate, vitamina, kripëra minerale etj.); përmban depozitat e hekurit dhe të bakrit; Prodhon substanca për të përthithur vitaminë K, ndihmon në përthithjen e vitaminës A nga beta-karoten; prodhon enzima për të tretur ushqimin, funksionon si detoksikues për të larguar lëndë toksike që janë marrë nga ushqimi apo janë prodhuar në aparatin tretës. Këto dhe shumë funksione të tjera që janë jetësore për të jetuar, por kur mëlçia është e infekatuar me parazitë dhe toksina ajo shfaq katër shenjat e mëposhtme:
1.Ndryshim i ngjyrës së urinës dhe feçeve: Ndryshimet e ngjyrës dhe aromës së urinës jo gjithmonë janë të lidhura me infeksionet e traktit urinar, ato mund të tregojnë gjithashtu probleme të keqfunksionimit të mëlçisë. Urina e një njeriu të shëndetshëm është në ngjyrë të verdhë të zbehtë, kurse nëse vuani nga verdhëza ajo ka ngjyrë të errët.
2. Dhimbje stomaku: Edhe pse inflamacioni i stomakut mund të ndodhë për arsye nga më të ndryshmet shëndetësore, jo rrallëherë mund të shkaktohet nga çrregullimet e funksionimit të mëlçisë.
3. Probleme me lëkurën: Parazitët dhe toksinat e shumta që grumbullohen në mëlçi ndikojnë në gjendjen e lëkurës. Në qoftë se lëkura juaj është e irrituar gjatë gjithë kohës, e thatë dhe keni vazhdimisht akne duhet të merrni në konsideratë shëndetin e mëlçisë.
4. Aciditet stomaku dhe refluks gastrik: Këto dy simptoma tregojnë zakonisht probleme me tretjen. Megjithatë, në disa raste është e nevojshme të analizoni origjinën e tyre të vërtetë, pasi ato mund të tregojnë praninë e toksinave në mëlçi.

Related posts:

Shqipëri: Regjistrohet viktima e parë nga gripi
Të dashur qytetarë, Unë dhe familja ime, edhe ajo politike, jemi me Amerikën; Jemi me të ngarkuarit...
Gripi në Kosovë akoma nën pragun epidemik
Çka është Organizata e punëdhënësve?
https://bjanaesthesia.org/ar…/S0007-0912(20)30200-2/fulltext
Të bëhesh INFERMIER
Miratimi i Kushtetutës së Kosovës 12 vite më parë, shënoi një moment të rëndësishëm historik për kon...
Ismaili përuron ambulancat e reja specialistike në Spitalin e Gjilanit
Veshka Policistike
SONTE ASNJË RAST ME COVID-19 NË TESTIMIN E DYTË! Sot më 02.04.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë ...
Revista “INFERMIERI 2.0”
Historia e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës
Rritet numri i personave të prekur me kancer
Në Zvicër s' falet Fitër Bajrami, xhamitë s' hapin dyert për xhematin
Ish-luftëtari britanik i UÇK-së përkrah grevën e kirurgëve
Alkooli dhe pasojat e tij tek të rinjtë
71 vjet më parë ka hyrë në fuqi Traktati i Atlantikut Verior, baza legale e themelimit të NATO-s. Që...
Kurti, letër ministrave: Skanoni gjendjen nëpër ministri dhe ma sillni raportin
Novel treatment using patient's own cells opens new possibilities to treat Parkinson's disease
Ja kur konsiderohet se Gjyqtari ka kryer shkelje disiplinore!
Cilat gra preken nga kanceri i gjirit?
Vilozit
Ministrja Bajrami mbajti konferencë për media, ku foli rreth aspektit përmbajtësor dhe atij teknik t...
Si të shpëtoni nga hundët e bllokuara në vetëm pak minuta
Ligji për pagat në Kushtetuese, Sindikata e Judikaturës mbështet Avokatin e Popullit
VEZIKULË - Çka është Vezikula?
26 foshnje, për 24 orë në Gjinekologji
Basri Lenjani: shumica e rasteve që udhëzohen për në Emergjencë mund të trajtohen nga mjeku familjar
Foto sa 1000 fjalë/ Situata alarmante në Itali në një foto të vetme
Edhe tre mjekë të tjerë fitojnë betejën me Covid-19
Ja çka shkruan Dr.Halil Krasniqi për Qeverinë e re
Mjekët dhe infermierët e QSUT nuk marrin rrogat: Shteti po tallet
Ja sa dënohen marrëdhëniet seksuale brenda familjes
Infermierët në prag të themelimit të Sindikatës
Një 80 vjeçar që erdhi nga Italia dyshohet se është prekur nga coronavirusi, ekipi mjekësor i QKMF-s...
Ja pse hurmat janë frutat më të shëndetshme në planet
Gazeta Infermierët: Mungon shujta
Nuk do ta besoni: Kaq i ka kushtuar Qeverisë mbledhja në Prevallë
Në QKUK këtë vit u realizuan 3500 procedura invazive
Mesazh nga një mjek italian
Mjeku austriak largohet nga salla në gjysmë të operacionit, pacienti vdiq
Kollçaku: Nëse infektohet ndonjë deputet sot, mos t’i vendoset respiratori
Sa para fitojnë Mjekët në Gjermani?
Kryeministri britanik Boris Johnson shtrohet në spital nga COVID-19
Shaban Polluzha : Unë do t’ vazhdoj deri n’ fund!
Syla: Moszbatimi i Ligjit për Paga do ta nxjerr situatën jashtë kontrolli, s’mbajmë përgjegjësi
Këshilla e ekspertëve për të hequr erën e hudhrës pas ngrënies
Federata e Shëndetësisë të mërkurën vendos për vendime sindikale
Në fshatin Pastasel të Rahovecit, 21 vjet më parë, u vranë dhe u masakruan 106 civilë të pafajshëm t...
Prevalenca e sëmundjeve kronike të veshkave
Dr.Arbër Morina: Statusi i Mjekut
Shërohet nga koronavirusi mjeku Dhimitër Kraja, del nga Infektivi
Pezullimi nga Kushtetuesja i Ligjit për paga po konsiderohet i dëmshëm për mjekët
Rubikon: Ish-kryeministri Ramush Haradinaj
Shqiptari që jeton në Japoni tregon pse ky shtet po e kalon më lehtë pandeminë
Ja pse Vitamina B12 është e rëndësishme për organizmin tuaj!
10 ushqimet që pastrojnë trupin nga helmet
661 mjekë specialistë në Kosovë punojnë në spitale, që nga viti 2017s' janë bërë specializime
Përsëri specializantët ankohen se nuk janë paguar
Abak - Sinonimet e gjuhës shqipe
Gonzales: Po përjetojmë një nga sfidat më të mëdha. Faleminderit atyre që po kontribuojnë në këtë lu...
Kirurgu shqiptar ndër 100 Kirurgët më të mirë të botës
Ndalimi i punës së detyruar ose të dhunshme
Mësohet data kur Gjermania do t’i hapë kufijtë për shqiptarët
Dr.Blerim Myftiu: Kokëdhembja e tipit “cluster”
Ra nga makina dhe prindërit nuk e panë, flet mjeku
Pajisjet Android spiunojnë përdoruesit
Ta ruajmë veten dhe mbrojmë njëri-tjetrin. Për shëndetësi dhe siguri e keni qeverinë në detyrë kudo ...
Sot kujtojmë me pietet dëshmorët e Brigadës 138 “Agim Ramadani”, të rënë në një nga betejat më të l...
Shtohen foshnjat me anomali, mjekët: Shtatzënat vijnë në kontroll me paketën e cigareve
Historia e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës
Psikiatri Pepshi: Vetëvrasjet shumë rrallë mund të parandalohen, nëse karantinimi shkaktar mund të i...
Haradinaj ne “Çim Peka Live” per krizen ne Kosove
Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut
Oksigjeni
QKMF në Kaçanik në hall me mungesë të barnave e materialit shpenzues
Epidemiologu Kakarriqi: Pse ka më pak raste me koronavirus në vendet që kanë aplikuar vaksinën ndaj ...
Çfarë duhet të mësojmë nga vendet më të përparuara në përballimin e epidemisë nga COVID-19?
Në kohën kur po ballafaqohemi me Pandeminë e COVID-19, si Kryetar i LDK-së, nuk do ti tërheq njëan...
Projektligji, Mjekëve dhe Infermierëve u heqet e drejta e dypunësimit
Hipnoza - Sabir Krasniqi
Mediat britanike: Rëndohet gjendja e kryeministrit Johnson
Ja cilat janë disa nga udhëzimet pa kritere sipas faqes "Udhëzime pa kritere"!
COVID-19 is now a pandemic: What next?
Mjeku francez habit me deklaratën e tij: Përse Enveri nuk i hapte kufijtë e Shqipërisë? Sekretin ma ...
Kontratat me OJQ-të janë shfrytëzuar për të punësuar staf shëndetësor në QKMF
Rritja e rasteve të reja me COVID-19 në komunën e Malishevës është shqetësuese. Po kaq shqetësuese ...
Paralajmërojnë sindikatat: Pagat me rritje ose nisim grevën
Ja cilat janë sanksionet disiplinore ndaj gjyqtarëve dhe prokurorëve
Ja çka po bëjnë Mjekët francezë ndaj qeverisë së Francës
Gjendja e Mjekut në midis të karrierës
Ekipit të mjekësisë i shtohen tetë mjekë të rinj
Sot riatdhesohen 150 persona nga SHBA-ja në Kosovë
Ismaili: Rritja e pagave ndalon migrimin e mjekëve
Ku e kemi përgjegjësinë ndaj vendit, kombit dhe familjeve tona? Diskursi politik për gjak, tradhti, ...
Ventrolateral - Çka është Ventrolateral?
Ja çka janë ata që shkruajnë me dorë të majtë!
153 shtetas kosovarë u riatdhesuan nga Zvicra në Prishtinë
Gjermani: Infermierët merren me larjen, shpëlarjen e pacientëve dhe shpërndarjen e medikamenteve
Komiteti Teknik i Ekspertëve: S’gjejmë arsye të ndryshojmë strategjinë e testimeve për COVID-19

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Ja çfarë punëtorie u mbajt në IKSHPK!

Thu Feb 7 , 2019
Në IKSHPK është mbajtur punëtoria rreth konceptit të Planeve të Sigurisë së Ujërave Qëllimi i punëtorisë ishte të shpjegojë mënyrën dhe mekanizmat për ndryshim-plotësimin e Udhëzimit Administrativ AI 16/2012. Ky ndryshim i UA,paraqet konceptin e Planeve të Sigurisë së Ujërave (WSPs, të cilat zbatohen nga Kompanitë Regjionale të Ujit në […]