Mon. Jun 27th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Shpesh njerëzit s’ e dinë që në trupin e tyre kanë nivele të larta aciditeti. Trupi juaj kërkon një nivel të caktuar të pH-së për të funksionuar me efektivitet, andaj duhet t’i kushtojmë vëmendje këtij fakti, transmeton Gazeta Sinjali.

Nivelet e larta të aciditetit në trup mund të na bëjnë më të predispozuar ndaj disa sëmundjeve dhe thithin nutrientët nga kockat tona si kaliumi, kalciumi apo kripërat që i bëjnë mirë shëndetit tonë.

  • Ndiheni të stresuar dhe s’ i shijoni gjërat që ju pëlqejnë
  • Lëkurë e thatë edhe në muajte ngrohtë
  • Frymëmarrje të shkurtra
  • dhimbje kronike që s’ shkaktohen nga një lëndim ose sëmundje
  • Probleme me tretjen që manifestohen në kapsllëk ose diarre

Në këtë rast duhet të bëni një test urine ose pështyme për të kontrolluar nivelet e pH në trup. Po qe se këto vlera janë nën 6.5, trupi juaj po përballet me nvivele të larta aciditeti. Po çfarë duhet të bëni?

  • Reduktoni sasitë e sheqerit
  • Reduktoni konsumin e kafeinës
  • Pini sa më shumë ujë të filtruar 

[ad_2]

Leave a Reply

You cannot copy content of this page