© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Ndonjëherë gjithçka që dëshironi të bëni është të shkoni në shtrat dhe të shikoni një serial ose film në Netflix, herë të tjera bie shi kështu që s’ mund të dilni jashtë ose thjesht të vini në shtëpi dhe bëni diçka në kompjuterin tuaj.

E gjithë kjo ndikon në trupin tonë dhe dërgon shenja se s’ po lëvizni sa duhet.

Disa nga këto shenja ua sjellim më poshtë:

Kapsllëku

Aktiviteti fizik është i rëndësishëm për lëvizjet e rregullta të zorrëve. Po qe se pjesën më të madhe të kohës e kaloni ulur, do të duhet më shumë kohë që ushqimi të lëvizë nëpër zorrën e trashë. Si rezultat, sasia e ujit që trupi juaj thith nga jashtëqitja është e kufizuar, duke çuar në kapsllëk. Kështu, ushtrimet e rregullta përmirësojnë efikasitetin e traktit tretës. Edhe shtrirjet e thjeshta pesë minutëshe disa herë në ditë mund të parandalojnë kapsllëkun.

06 signs ulcer bloated Gawrav Sinha

Harresa

Po qe se shpesh ndiheni sikur keni humbur një mendim, mbase duhet të mendoni të lëvizni pak. Një studim zbuloi se njerëzit që udhëheqin një mënyrë jetese joaktive tregojnë ndryshime strukturore në tru në zonën e lobit temporal medial. Ky përplasje është përgjegjës për aftësinë tonë për të mbajtur mend. Është vërtetuar se aktiviteti fizik rrit memorien, andaj ngrihuni dhe shëtisni në rastin e parë që keni, shkruan KP.

etny 11

dhimbje gjunjësh

Sekretimi fizik është çelësi që do të zvogëlojë dhimbjen e këmbës. Pse pyet? Ushtrimi mund të lehtësojë simptomat e artritit dhe artrozës, veçanërisht kur bëhet fjalë për ushtrime aerobike. Pacientët me dhimbje kronike të gjurit dhe këmbëve zakonisht këshillohen shpesh të kalojnë një program ushtrimesh posa atëherë muskujt bëhen më të fortë dhe më fleksibël.

[ad_2]

You cannot copy content of this page

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.